Kızının başını kesip kahveye oyuna giden baba, savcıyı da şaşırttı

Kızını 'erkeklerle geziyor, ileriye gidebilir' diye başını keserek öldüren babaya 'töre'den müebbet hapis istendi. İddianame: Baba olaydan sonra kahvede oyun oynamış

DİYARBAKIR - Erkek arkadaşı tarafından başı kesilen ‘Münevver’ haberinin bir benzeri, Diyarbakır’dan geldi. Ancak bu kez katil, kızın babası çıktı. Hani ilçesi Kırım köyü yakınlarında başı kesilerek öldürülen 18 yaşındaki Tuba Kılıç’ı ‘töre’ için katlettikleri iddiasıyla tutuklanan baba Mehmet Kılıç ve amca hakkında ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açıldı. İddianameye göre baba kızını ‘erkek arkadaşı var, ileride başımıza iş açabilir’ düşüncesiyle öldürdükten sonra kahveye gidip kâğıt oynamak gibi normal hayatına devam etti. Diğer aile üyeleri de Tuba’nın ortadan kaybolmasına aldırış etmedi...
Diyarbakır Başsavcılığı, köylülerce 12 Ekim 2008 tarihinde boğazı kesilerek öldürülmüş olarak bulunan Tuba Kılıç cinayetine ilişkin soruşturmayı tamamladı. Tuba Kılıç’ın boynunun  kesici aletle 18 santimetre uzunluğunda kesildiği belirtilen otopsi raporunda, herhangi bir cinsel saldırı bulgusunun olmadığı ve ölümün cesedin bulunmasından üç gün önce gerçekleştiği tespit edildi. Cinayeti işledikleri iddiasıyla baba Mehmet Kılıç ve amcası Abdulaziz Kılıç hakkında hazırlanan iddianamede töre cinayetine ilişkin tespitlere de yer verildi. Kırım köyünün sosyal yapısını ele alan savcılık, iddianamede şunları vurguladı:
“Söz konusu yerin çok küçük olup, 20-22 haneden ibaret olduğunun ve herkesin birbiriyle akraba olduğunun, gerek maktulun ailesinin gerekse de köyün kapalı ve muhafazakâr bir yapıya sahip olduğunun, maktulun 36- 72 saat önce öldürüldüğünün bildirilmesi karşısında, bulunduğu tarihten dört gün önce kaybolmasına karşın ailesinin kolluk güçlerine ya da adli birimlere bilgi vermeyip, müracaat etmediklerinin, müşteki sıfatı ile ailenin alınan ilk ifadelerinde, olayı Allah’a havale ettiklerinin, katilin ortaya çıkmasında herhangi bir arayışa girişmediklerinin, maktulun babası olan şüpheli Mehmet Kılıç’ın kızının kayıp olduğu süre zarfında normal hayatına devam edip köy kahvesinde oyun oynadığının, ailesinin kızlarının kaybolması olayını tepkisiz ve umursamaz karşıladığının, bu durumun ise yörenin sosyal-kültürel yapısı ile çeliştiğinin tespit edildiği...”

Erkek arkadaşı: İnanmadım
İddianamende, öldürülen Tuba Kılıç’ın H.K. adlı bir erkek arkadaşı olduğu da belirtildi.  H.K.’nın ifadesinde, Tuba Kılıç’ın kaybolduğu iddia edilen gün kendisini telefonla aradığını belirterek, “Sesi çok tedirgin geliyordu. Evde olduğunu söyledi. Sanki birinin kendisini telefonda konuşurken görmesinden çekiniyormuş gibi bir tavır sergiliyordu. Bana birlikte kaçmayı teklif ederek,  ‘Yoksa beni öldürecekler’ dedi. Ben söylediklerine inanmayarak teklifini kabul etmedim” dediği belirtildi.

‘Yöreyle uyuşmayan tavırlar’
Genç kızın olaydan önce evden ayrılıp ailesince bulunduğu anlatılan iddianamede “Ailesi tarafından bulunduğu yörenin sosyo-kültürel yapısı ile uyuşmayan tavırlarının aileyi tedirgin ettiği, maktulun daha ileriye gitmesinden korkarak şüphelilerin iştirak halinde töre saiki ile tasarlayarak maktulu öldürdükleri anlaşılmaktadır” denildi. Sanık Mehmet Kılıç ve kardeşi Abdulaziz Kılıç hakkında, ‘Töre saikiyle tasarlayarak adam öldürme’ suçundan, ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istendi. Yargılamaya Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde önümüzdeki günlerde başlanacak. (dha, aa)