Kızkulesi'ne çıkış yok!

Brezilya'nın Sao Paulo kentinden başlattıkları 'Dünya Kadın Yürüyüşü'nü Türkiye'de sürdüren ve aralarında KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın eşi Oya Talat'ın da bulunduğu bir grup kadının...

İSTANBUL - Brezilya'nın Sao Paulo kentinden başlattıkları 'Dünya Kadın Yürüyüşü'nü Türkiye'de sürdüren ve aralarında KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın eşi Oya Talat'ın da bulunduğu bir grup kadının, 'kadının tecridini' simgelediğini savundukları Kızkulesi'ne çıkmasına izin verilmedi.
'Eşitlik, özgürlük, barış, adalet ve dayanışma' diye özetlenen 'İnsanlık İçin Küresel Kadın Şartı'nı, dünyanın etrafında dolaştırmak için 8 Mart'ta yola çıkan kadınlar, Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen kadınlarla birlikte denize çiçek bırakmak amacıyla dün teknelerle Kızkulesi'nin önüne geldi. Görevliler grubun kıyıya çıkmasına izin vermeyince gruptakiler ellerindeki çiçekleri denize attı. Teknede bulunan Oya Talat, bunun bir kadın yürüyüşü olduğunu belirterek şöyle konuştu:
"Bu feminist bir hareket. Kadınların dayanışmasını simgeleyen bir hareket. Diyalogdan, barıştan, demokrasiden yana olduğumuzu ortaya koymak amacıyla buradayız. Tabii ki, tüm kadınlar olarak, özellikle Kıbrıslı Türk kadınları olarak, bugün burada değişik örgütleri temsilen bulunuyoruz. Ben de KKTC Cumhurbaşkanı'nın eşi değil, Yurtsever Kadınlar Birliği'nin genel başkanı sıfatıyla buradayım. Kıbrıslı Türk kadınlar olarak bizler, izolasyonlardan kurtulmak, Avrupa yolunda Rum kadın arkadaşlarımızla birlikte yürümek istiyoruz."
Kız Kulesi ziyaretinin ardından Atatürk Kültür Merkezi'nin önünde toplanan yaklaşık 2 bin kadın, Dolmabahçe'ye kadar yürüdü. Rojin ve Gülay'ın şarkılarıyla halay çeken kadınlar, daha sonra dünyanın 53 şehrinde 20 parçanın eklendiği 'Kadın Dayanışma Yorganı'na, doğurganlığı ve bereketi temsil eden Hitit figüründen oluşan Türkiye parçasıyla dikenli tellerin üzerinde doğan gülleri sembolize eden KKTC parçasını ekledi. Parça sayısı 22'ye ulaşan yorgan, bugün Yunanistan'a götürülecek.


    http://www.radikal.com.tr/7457127457120

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.