Kızları da alın itfaiyeye

Bir gün itfaiyeci olabilmek için yükseköğrenim gören kız öğrenciler, cinsiyet ayrımcılığından şikâyetçi. Antalya'da bu yıl yangınla savaş ve hayat kurtarma konusunda eğitim alan 63 öğrenciden sekizi kız.
Haber: SONER KOCAER / Arşivi

ANTALYA - Bir gün itfaiyeci olabilmek için yükseköğrenim gören kız öğrenciler, cinsiyet ayrımcılığından şikâyetçi. Antalya'da bu yıl yangınla savaş ve hayat kurtarma konusunda eğitim alan 63 öğrenciden sekizi kız. Bu öğrenciler, 'Yasada yok' diye itfaiyeci olarak çalıştırılmadıklarını söylüyor.
Sadece erkeklere kadro verilen mesleğin eğitimini alan kızlar, erkekler gibi komando eğitimi görüyor. Halatlara tırmanıp barfiks çeken kızlar, "Biz de erkekler gibi kadro istiyoruz" diyor. Oysa mezun olduklarında ya hiç iş bulamadıklarını ya da çaycı, odacı gibi çalıştırıldıklarını söylüyorlar.
Hepsi birer yangın teknikeri
Akdeniz Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Bölümü'nde eğitim gören kız öğrenciler, yasada 'itfaiyecinin erkek olması koşulu' bulunması nedeniyle, mezuniyetlerinin ardından iş bulamama korkusu yaşıyor.
Sekizi kız 63 öğrencinin eğitim gördüğü yüksekokuldan bu yıl dördü kız 28 kişi 'yangın teknikeri' olarak mezun olacak. Kız öğrenciler "Okulda eğitim alıyoruz, fakat yasada yer almadığı için kızlara kadro verilmiyor. Cinsiyet ayrımı yapılıyor" diye konuştu.
Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı'nda da uygulamalı eğitim alan öğrenciler, uzman itfaiyeci olarak yetişiyor. 178 itfaiye erinin görev yaptığı Antalya İtfaiyesi'nde uygulamalı eğitim gören öğrenciler, her gün komando eğitimi alıyor. Barfiks ve şınav çeken itfaiyeci adayları, borulardan geçip halatlara tırmanıyor, yüksekten atlıyor.
İlk şart: Erkeklik
İtfaiye Daire Başkanı Ali Fuat Uslu ise personel alımlarını Devlet Personel Genel Müdürlüğü'nün yaptığını söyledi. İhtiyacı Genel Müdürlüğe ilettiklerini belirten Uslu, "Genel şartları Ankara, özel şartları biz belirliyoruz. Genel şartların ilk maddesi, 'İtfaiye eri erkek olacaktır' dediği için kızlar alınmıyor. Ancak yüksekokuldan mezun olabiliyorlar. İstanbul, Antalya ve Kocaeli'nde itfaiyecilik alanında eğitim veriliyor" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7640457640450

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.