'Kızlarımı Türkiye'de okutamadım'

'Kızlarımı Türkiye'de okutamadım'
'Kızlarımı Türkiye'de okutamadım'
Erdoğan, 'Demokrasi Paketi' eleştirilerine yanıt verirken, başörtülü oldukları için kızlarını Türkiye'de okutamadığını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Adana gezisinin ikinci gününde Kozan ve Ceyhan ilçelerinde konuştu, ‘Demokrasi Paketi’ni eleştiren muhalefete yüklendi. Erdoğan, kızlarını halkın yüzde 99’u Müslüman olan Türkiye ’de başörtülü oldukları için okutamadığını, şimdi üniversitelerde böyle bir sorun kalmadığını söyledi. Erdoğan, pakete karşı çıkanlara “Başörtülü bacılarım kamuda rahat çalışacak diye mi karşı çıkıyorsun?” diye sordu.
Başbakan Erdoğan, Adana gezisinin ikinci gününde helikopterle gittiği Kozan ilçesinde 20 milyon liralık 13 tesisi hizmete açtı. İsmet Atlı Şehir Stadyumu önünde düzenlenen toplu açılış törenine Başbakan Erdoğan’ın yanı sıra eşi Emine Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, Adana, Mersin, Elazığ ve İstanbul milletvekilleri ile kent protokolü ve vatandaşlar katıldı. 127 bin nüfuslu Kozan’da meydanı dolduran 15 bin kişiye seslenen Başbakan Erdoğan, Kozan için “Yiğitler diyarı” tabirini kullandı, “Dik duracağız, diklenmeyeceğiz” diye sözlerine başladı.
Başbakan Erdoğan, gerçekleştirdikleri reformlarla Türkiye’nin zincirlerinden, prangalarından kurtarıldığını vurguladıktan sonra ‘Demokratikleşme Paketi’nin yansımalarını şöyle değerlendirdi:
“Malum çevreler papağan gibi aynı türküyü söylemeye başladılar. Neye karşı çıkıyorsunuz? Benim başörtülü bacılarım kamu dairelerinde daha rahat çalışacak diye mi rahatsız oluyorsun? Ülkemde başı açık neyse, başı örtülü kardeşim de aynı haklara sahip olmalıdır. Onun için bu yapıldı. Niçin ayrımcılık yapıyorsun? Hani milliyetçiydin, seviyordun. Milliyetçiydin? İşte bu yanlışı biz düzeltiyoruz. Biz başı örtülüsünü de, başı açığını da, bu vatanın evlatlarının hepsini seviyoruz, takdir ediyoruz. Üniversitelerde aynı şekilde mücadele verdik. Başörtülü yavrularımıza üniversitelerin kapısını kapattılar. Kendi kızlarımı ülkemizdeki üniversitelerde okutamadım. Yurtdışına göndermek zorunda kaldım. Halkının yüzde 99’u Müslüman olan Türkiye’de okutamıyorduk. Bir de önümüze katsayı çıkardılar. İmam hatipliler girmesin diye... Katsayı da kalktı mı? Kalktı. Şimdi başörtülü okuyabiliyor mu, okuyabiliyor.
Artık kamuda da başörtülü çalışacak. Kimler rahatsız oluyor? Bunlara hesap soracak sizlersiniz. Nerede hesap soracaksınız? Sandıkta.”
Reform paketinin Türkiye’ye güç katacağını belirten Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bazıları bakıyorum şunu söylüyor; ‘Bu paket ayrımcıdır’. Bunu nasıl dersiniz? Kardeşlerim; dinimizde kavimler vardır ama kavimcilik yoktur. Kabilecilik yoktur. Ben Türk’ü de, Kürt’ü de, Lazı da, Çerkezi de, Abazayı da, Romanı da, Boşnak’ı da severim. Niye severim? Yaradılanı, yaradandan ötürü severim de onun için.”
Başbakan Erdoğan, eşiyle birlikte meydandan ayrılırken, kalabalıktan bazı kişiler uzattığı elini öpmek istedi. Erdoğan, “Ben elimi öptürmem” diyerek vatandaşlarla ‘çak’ yaptı. Erdoğan, konuşmasının sonunda ‘Beraber yürüdük biz bu yollarda’ nakaratını alanda toplananlara tekrarlatırken de erkeklerin sesinin az çıktığını söyleyip sitem etti.
Bu arada Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın oturduğu protokol tribünündeki koltukların altında, üzerinde gaz maskesi olduğunu gösteren 4 kutu dikkat çekti. Erdoğan’ın ayrılmasından sonra o kutular güvenlik yetkililerince alınıp götürüldü.