Kızların umudu başkan

Van'ın Bostaniçi Beldesi'nin kadın Belediye Başkanı Gülcihan Şimşek, kız çocukların okula gönderilmesi için büyük bir mücadele veriyor. Bu yaz kapı kapı dolaşan Şimşek, 100 aileyi kız çocuklarını okula göndermeleri konusunda ikna etti.

VAN - Van'ın Bostaniçi Beldesi'nin kadın Belediye Başkanı Gülcihan Şimşek, kız çocukların okula gönderilmesi için büyük bir mücadele veriyor. Bu yaz kapı kapı dolaşan Şimşek, 100 aileyi kız çocuklarını okula göndermeleri konusunda ikna etti.
Terör nedeniyle köylerin boşaltılmasının ardından Bostaniçi Beldesi'nin yoğun göç aldığını ve nüfusunun 17 bine ulaştığını belirten Başkan Şimşek, Van'ın Türkiye sıralamasında okuma yazma oranı bakımından gerilerde kaldığını, kendi beldelerinde de aynı durumun söz konusu olduğunu söyledi.
Nedeni ekonomik sıkıntı
Beldede uzun süredir yaptıkları ev toplantılarında, kadınların yüzde 80'inin okuryazar olmadığını, kız çocuklarının ise yüzde 40'ının okula gönderilmediğini tespit ettiklerini vurgulayan Belediye Başkanı Şimşek, kız çocuklarının okula gönderilmesi için belediye olarak büyük mücadele verdiklerini ifade etti.
Kız çocuklarının okula gönderilmemesinin farklı nedenleri olduğunu dile getiren Şimşek, şunları söyledi: "Ailelerin ekonomik sıkıntı içinde bulunması, okul kayıt ücretleri, okul giderleri ve bölgede kız çocuklarının baskı altında bırakılması gibi durumlar, kız çocuklarının okula gönderilmemesinin nedenleri arasında.
Bizim böyle bir çalışma yapmamızın nedeni, eğitim sorununun çözülmediği bir yerde toplumsal yapının da gelişemeyeceği düşüncesidir. Bu nedenle öncelikli olarak beldemizde eğitim seviyesini yükseltmek istedik."
Şimşek, ev toplantılarında, beldenin sıkıntılarının da görüşüldüğünü belirterek, "Buradaki ailelerin ekonomik sorunu var. Kızlarımız, 'Babam beni okula göndermiyor' diyor.
Bu üzücü bir olay ve bunun değişmesi gerekiyor. Aslında eğitimin önce erkeğe verilmesi gerekiyor. Beldede bir lisenin olmayışı nedeniyle bize müracaat edenler var. Yalım Erez Mahallesi'nde 20'ye yakın kız çocuğu liseye gitmek için bize başvurdu. Bugüne kadar gezdiğimiz her evde okuma yazma bilmeyen kadınların çoğu okumak istediklerini söyledi" dedi.
'Vatandaş yardım etmeli'
Beldede kendi çabalarıyla açtıkları kurslarda da 60 kadının okuma-yazma öğrendiğine işaret eden Şimşek, şöyle devam etti: "Ev ziyaretleri şeklinde yaptığımız çalışmalarda, 100'e yakın aileyi kız çocuklarını okula göndermeleri konusunda ikna ettik. Ekonomik sıkıntı nedeniyle okuyamayan kız çocukları için belediyemize yardım yapabilecek esnafı, gönüllü olan vatandaşları yardıma çağırıyoruz. Bu çalışmalar devam eder ve vatandaşlar da yardımda bulunursa beldede bine yakın kız çocuğunu okula kazandırabiliriz."