Kızlı-erkekli ev tartışmasında eşcinsel evlilik örneği

Kızlı-erkekli ev tartışmasında eşcinsel evlilik örneği
Kızlı-erkekli ev tartışmasında eşcinsel evlilik örneği
İdris Bal, 'Gezi' çıkışının ardından kızlı-erkekli evler tartışmasında da farklı bir yorum yaptı: Öğrenci evlerini tartışan, eşcinsel evlilikleri de tartışır.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

Gezi Parkı olaylarında AK Parti ’nin ‘stratejik hata yaptığını’ söyleyerek parti içinden tepki çeken AK Parti Kütahya Milletvekili İdris Bal, ‘kız-erkek karışık evler’ polemiğiyle ilgili de dikkat çeken açıklamalar yaptı. ABD ’de eşcinsel evliliklerinin bazı eyaletlerde ‘yasal’ olduğunu hatırlatan İdris Bal, Türkiye ’de de bu evliliklerin tartışılabileceğini söyledi.
Yasada suç olmayan bir şeyin ‘suç’ olması için yasal düzenleme yapılması gerektiğini söyleyen AK Partili İdris Bal, demokrasilerde yasaların Meclis onayıyla yapıldığını hatırlattı. Birinci sınıf demokrasilerde evrensel standartlar olduğunun altını çizen Bal, “Şu anki dünya konjonktürüne bakıldığında böyle bir düzenlemeye Avrupa Birliği’nin soğuk bakacağını düşünüyorum. Bunu nereye bağlayacaksınız? Zinanın suç olup olmamasıyla alakalı... Yakında ilerleme raporu yayımlanacak. Dünya ne der? Türkiye’ye bakış açısından tartışma getirir. Birinci sınıf demokrasilerde böyle şeyler yoktur” ifadesini kullandı.

Radikalleşme imajı

Türkiye’nin ‘kültürel değerleri’ açısından bakıldığında buna ‘hoş’ diyenin seyrek çıkacağını belirten Bal, “Ailelerin kabul etmemesi ayrı, devletin yasal düzenleme yapması ayrı konu. Ahlaki değerler ile hukuki kurallar farklıdır. Şu anki yasalarda suç olmayan bir fiil ancak ahlaki çerçevede değerlendirilebilir” dedi.
Bir şeyin tartışılması ile adım atılmasının ayrı şeyler olduğunu söyleyen Bal, ‘radikalleşme imajı’ endişesini de dile getirdi: “Gezi olaylarından beri Avrupa’da ‘Türkiye radikalleşiyor mu’ diye bir şüphe var. O çerçevede bunun çok yanlış yere çekilebileceğini düşünüyorum,”
Yasal bir düzenlemenin öğrenciyle sınırlı kalmayacağını söyleyen Bal, sözlerine şöyle devam etti:
“Zaten üniversite öğrencisi 18 yaşından büyüktür. Çocuk muamelesi yapamayız. Toplumda sadece öğrenci evleri değil, bütün nikâhsız birlikteliklerle ilgili tartışma başlatır. Sayın Başbakan’ın 2-3 gün içinde açıklık getireceğini düşünüyorum. Bazen kısa cevaplar verilirken murat edilen söylenmemiş olabilir. ”
ABD Harvard Üniversitesi’nde ziyaretçi hoca olarak görev yaptığı sırada Boston’da eşcinsel evliliklerin yasalaştığını söyleyen İdris Bal, gelişmeleri şöyle aktardı:
“Diğer eyaletler kabul etmedi. Kilise, üniversiteler, medya, siyasetçiler çok tartıştı. Ben tartışmanın bir sıkıntı olmadığını düşünüyorum. Belki Sayın Başbakan tartışılmasını istemiş de olabilir. Onun adına konuşmak istemem. Çok gerekli bir tartışma olduğunu düşünmüyorum. Ama bir şekilde başlamış.”
İdris Bal, “Türkiye’de de eşcinsel evlilikleri tartışılabilir mi?” sorusuna da şu yanıtı verdi:
“Tartışılır tabii. Bunu (kız-erkek karışık evler) tartışan onu da tartışır. Tartışılması ayrı, tasvip edilmesi ayrı, uygulanması ayrıdır. Önemli olan belli bir kanaatin ağır basıp yasal hale gelmesidir. Ahlaki olarak eleştirebilirsiniz, ama suç olmadıktan sonra nasıl engel olacaksınız?”


  http://www.radikal.com.tr/115963411596344

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  DEMOKRASI ISTE BOYLE BI SEY!.. - Kara Ismail

  ?Ailelerin kabul etmemesi ayrı, devletin yasal düzenleme yapması ayrı konu. Ahlaki değerler ile hukuki kurallar farklıdır.?diyor. Katilmamak mumkun degil. Diyelim ki, cogu aileler; ?biz kizlarimizi okullara gondermiyoruz?dediler. Veya halkimizin cogunlugu kalkip; ?biz bu memlekette Ermeni istemiyoruz, apartimanimda Alevi, Yahudi, escinsel istemiyorum? dedi. O zaman tamam ?insanlar bunu istemiyor? o halde bunu yapalim mi diyeceksiniz? Demokratik hukuk bir rejimde bunu yapamazsiniz. Bir yasam tarzini begenmeyebilirsiniz, bir fikre karsi olabilirsiniz; ama o yasam tarzinin, o fikrin dillendirilmesine,yasanmasina yasak koyamazsiniz!.. Aileler veya cogunluk boyle istiyor, oyleyse ben bunu yaparim diyemezsiniz.. Cogunluk cikip; ?ben vergi vermeyecegim?dese tamam madem boyle istiyorsunuz vergileri kaldirdim diyebilirmisiniz? Nitekim, bazi arastirmalarda cogunluk; ogrencilerin, bekarlarin, gayri muslumlerin ve alavilerin kendi apartmanlarinda oturmasini istemedigini gosteriyor.. Bunu istiyorlar diye bunu yasallastirip yasaklayabilirmisiniz? Sonuc olarak, demokrasilerde ne halkin her istedigi, ne de basbakanin her istedigi/istemedigi olabilir.. Bunu basbakan dahil herkesin anlamasi gerekmektedir.. Belki de basbakan bu yaziyi okusa soyle diyecektir: ?Bu ayak takimi kim oluyor da beni elestiriyor? diyebilir. Ama demokrasi iste boyle bir sey!..

  İkinci Bir Açıklamaya Kadar - Hukukun Üstünlüğü

  Vekil İdris Bal'ın ağzından bal damlıyor bal.Ama 'Büyük Birader'in bu demece ne zaman müdahale edeceği de merak konusu."Ben onu demek istememiştim."ler toriter yöneticilerin astlarının kaderidir.

  Olmaz annem olmaz - X120

  İdris Bal hala Akape'nin ne menem bir yapıya evrildiğinin ayırdında değil. Muhafazakar demokrat yapı bu tür konuların tartışılmasına dahi izin vermez. Korkarım İdris Bal pek yakında ya medeni bakış açısını ya Akape'yi terk etmek durumunda kalacak.

  - - interstellar5555

  Akp İdris Bal'ı öpsün ve başının üzerine koysun, ama muhtemelen tam tersi olacaktır.