Kızlı erkekli eve ilk ceza kesildi

Kızlı erkekli eve ilk ceza kesildi
Kızlı erkekli eve ilk ceza kesildi
Öğrenci evleri tartışmaları sürerken ilk ceza haberi Manisa'dan geldi. Aynı evde bulunan üçü kız beş öğrenciye 88 lira para cezası kesildi.
Haber: HAZAL POLAT / Arşivi

Manisa’da Yarhasanlar Mahallesi’nde oturan ve Manisa Üniversitesi’nde okuyan 3 kız öğrencinin kaldığı eve önceki gece 01.30 sularında 6 polis ansızın baskın yaptı. Evde misafir olan iki erkek arkadaşlarıyla birlikte oturan öğrencilere polis “Kaç kişi kalıyorsunuz?”, “Kızlı-erkekli mi oturuyorsunuz?” diye sordu. Polisler, beş öğrenciye de ayrı ayrı 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun ‘Çevreyi rahatsız etmek’ maddesinden 88 lira para cezası kesti.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın Kızılcahamam’daki toplantıda “Denizli ilinde şahit olduk. Yurtların yetersizliği beraberinde çeşitli sıkıntılar doğuruyor. Üniversite öğrencisi genç kız, erkek öğrenci ile aynı evde kalıyor” sözleriyle ‘öğrenci evi’ ve bu evlere yönelik denetim tartışmaları başlamıştı. Tartışma ve tepkiler sürerken ‘kızlı erkekli eve ilk ceza haberi’ Manisa’dan geldi.

'Kızlı erkekli eve ilk ceza' haberine valilikten açıklama

Delil 155 ihbarı
Manisa Üniversitesi’nde okuyan Eda Sarıoğlu, Filiz Teke ve Raziye Köse’nin oturduğu evin kapısı önceki gece 01.30’da 6 polis tarafından çalındı. Kapıyı açan öğrenciler ne olduğunu anlamadan polisin ‘Kaç kişi kalıyorsunuz, öğrenci evi mi, üç kız iki erkek mi yaşıyorsunuz?’ sorularına maruz kaldı. Öğrenciler polisin sorularını cevaplarken sık sık da “Doğru cevap” diye uyarıldılar. Polis soruların ardından “Hakkınızda şikâyet var, gürültü yapıyorsunuz” dedi. Öğrenciler sadece sohbet ettiklerini, müzik açmadıklarını söyledi. Öğrenciler “Bu saatte apartman içinde siz daha fazla gürültü yaptınız, içeriye girin” diye itiraz etti. Polis beş öğrenciye de ayrı ayrı 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 36. maddesi uyarınca yani ‘Çevreyi rahatsız etmek’ gerekçesiyle 88 lira para cezası kesti. Delil olarak da 155 ihbarı gösterildi.

O gece evde olan öğrencilerden Rasim Ekmekçioğlu şunları anlattı: ‘‘Önce polis telsizi sesi duyduk. Daha sonra polisler bizim kapımızı çaldılar. Karşımızda 6 polis vardı. Kimliklerimizi istediler. Kaç kişi yaşadığımızı ve kız erkek beraber yaşayıp yaşamadığımızı sordular. ‘Niye bunları soruyorsunuz?’ dediğimde polis ‘Çok gürültü yapıyorsunuz, sesinizi sokağın başından duyduk. Komşularınız rahatsız olmuş’ dedi. Kimliklerimizi aldılar. Ceza yazacaklarını söylediler. Gürültü yapmıyorduk. Ceza yazmak için geldikleri çok belliydi. Gürültü yapıyor olsak bile evde kaç kişi yaşadığımızı veya kız-erkek yaşayıp yaşamadığımızı niye sorguladılar? Ve bizden dürüst bir cevap beklediklerini ayrıca eklediler. ‘Ceza yazmak zorunda mısınız?’ dediğimde bir polis bana ‘Yapacak bir şey yok, bundan sonra siz dikkat edin’ dedi.”

Üçe iki yaz!

Evde yaşayan öğrencilerden Eda Sarıoğlu ise şöyle konuştu: ‘‘İki polis aracı kapımızın önüne geldi. Büyük bir suç işlemiş gibi hissettirdiler bize. O saatte kapımıza polisler gelince çok korktuk. Kimlikleri verince de polisin biri diğerine ‘ üçe iki yaz’ dedi. Gürültü için geldilerse, üç kız iki erkek olmamızdan onlara ne? Polis isterse her gece gelip gürültü cezası mı kesecek. Bu cezanın altında Başbakan’ın konuşmasından sonra farklı anlamlar arıyorum ben. Arkadaşlarımız artık rahatça evimize gidip gelemeyecek.”


  http://www.radikal.com.tr/1159941115994122

  YORUMLAR
  (22 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Hangi kural? - user643128

  Yani ben "bir erkekle bir kadın aslâ başbaşa kalmasınlar. Aksi takdirde üçüncüsü şeytan olur" a uysam veya "ateşle barut yanyana durmaz" diyip kız arkadaşımı arkadaşlarıyla birlikte eve davet etsem bizde mi aynı durumda olacağız? İnsanları nasıl bir zan altına sokuyorlar? O gençler gayet dine uygun bi şekilde evde duramazlar mı? Eğer söz konusu dine uygun hayatsa bu nasıl bir anlayışı? Özgürce yaşamayı geçtim bunun dini anlayışla da alakası yok.

  öğrenci - user856547

  Yaşam tarzına müdahale edilmemeli...

  REŞİT - HARAYDIN

  Bazıları reşitle asalaklığı karıştırıyor. rEŞİT DEDİĞİNİZDE 18 yaşını geçince tüm sorumlulukları üstünüze almaktan bahsediyoruz. 30yaşına kadar, evlenme, okula git üç dil öğrenme, okula git uygulama yapmadan okulu bitirerek mezun olunca bir iş bulama ve 30 yaşına kadar baba parası harca bunun tarifi asalaklıktır. Baba parasıyla geçinip okuyorsanız babanızdan tam bağımsız olamazsınız. Baba parasıyla kira veriyorsanız, babanız ödenemeyen kiranın kefili ise elbette kontratınızda babnızın kefaleti gerekecek. Sorun burada zaten. Öğrenci ev tutuyorsa tüm öğrencilerin babaları kefil olarak kontrata imza atmalı, kirasını ödediği evde kimlerin kaldığını bilmek babaların hakkı ve görevi olmalı kiralayan ve kefil kimin kiminle kaldığını biliyorsa, nüfus kayıtlarında ikamet kayda geçmişse daha da kimse karışmamalı.

  3.dünya - Bratz

  Ya sayın arkadaşlar yaşadıgımız hayat Kemal Sunal ın çektiği filmlerden daha da esprisel bir boyuta gidiyor. Bazılarınız hala tepki göstermek yerine haberciliği suçlamış yok şöyle yok böyle diyerek birşeyler demeye çalışmış lakin niye böyle davrandıklarını çok iyi anlıyorum. Tavır göstermeyen arkadaşların a-sosyal bir kimliğe sahip olduklarını düşünüyorum.Yani tamamıyla kişisel problemleri. Ceza gelen arkadaşlarımıza da tavsiyem bu parayı ödememeleri yönünde.Suyu çıktı bu yasakların,emirlerin..

  İtiraz etsinler! - by-bucur

  İtiraz etsinler kazanırlar!

  iran kılıklılar - demlicay2011

  milletin uçkuruyla uraşırsınız yarin bir gün. özürdilerim ama durum bunu gösteriyor. yenen paraları ve peşkeç çekilen türkiyenin hesabını yeni adalet sisteminde ödeyeceksiniz ergeç.

  Ateşle barut - Buffalo Bill

  Şu ateşle barut diyen vatandaş o zaman sen söyle bize, insanların beraber yaşaması için asgari yaş kaç olmalı. 20? 25? 30? Bu gençler nikahlı hatta sadece imam nikahlı olsa gıkını çıkarmazsın biliyorum. Senin derdin 18 yaş, ateş barut değil senin derdin nikahsız yaşamanın İslam'a uygun olmayışı...