'Kızlı-erkekli eve polis karışmasın'

'Kızlı-erkekli eve polis karışmasın'
'Kızlı-erkekli eve polis karışmasın'
MetroPOLL'ün anketine katılanların çoğunluğu kızlı-erkekli evi doğru bulmuyor. Hatta yasaklanmasından yana. Buna karşın çoğunluk yine de polis müdahalesi istemiyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın başlattığı ‘kızlı-erkekli öğrenci evi’ tartışmasına dair MetroPOLL tarafından yapılan araştırma ilginç sonuçlar ortaya koydu. Araştırmaya göre, vatandaşların yüzde 56’sı devletin öğrencilere yeterli barınma imkânı sağlamadığını düşünürken, bu evlere karşı çıkanların oranı ise dikkat çekici düzeyde. Araştırmaya katılanların yüzde 69’u ‘kızlı-erkekli’ evi doğru bulmuyor. Bu evlerin yasaklanmasını destekleyenlerin oranı da yüzde 55. Ankete katılanlar arasında AK Parti seçmeninin olduğunu söyleyenler yüzde 80’i, BDP ’lilerin yüzde 46’sı, MHP ’lilerin yüzde 33’ü ve CHP ’lilerin de yüzde 15’i yasaklama önerisini destekliyor. Buna rağmen ankete katılanların çoğunluğunun polis müdahalesine ve vatandaşın ihbarcılığa itilmesine karşı çıkması dikkat çekiyor.
Prof. Dr. Özer Sencar, Prof. Dr. İhsan Dağı, Prof. Dr. Doğu Ergil, Doç. Dr. Sıtkı Yıldız ve Dr. Vahap Coşkun’un yürüttüğü ve 31 ilde 23-25 Kasım tarihleri arasında toplam 1263 kişi ile yapılan ‘Özel Hayata Müdahale’ başlıklı çalışmanın sonuçlarına göre, ‘öğrenci evlerinin polis tarafından izlenmesini doğru bulanlar, yüzde 37. AK Partililerin yüzde 54’ü de yine polis denetiminden yana. Ancak katılımcıların yüzde 54’lük bir çoğunluğu polis veya devlet tarafından evlerin izlenmesini doğru bulmuyor. Benzer bir sonuç ihbarcılık konusunda da ortaya çıkıyor. Vatandaşın bu evleri ihbar etmesini destekleyenlerin oranı yüzde 42 gibi gözardı edilemeyecek düzeyde. Buna karşın bunu doğru bulmayanlar oranı yüzde 50’lik çoğunluğu oluşturuyor. 

Yaşam tarzına müdahale 

Ankette “18 yaşını bitirmiş insanların kaldığı evlerin kızlı-erkekli kaldıkları gerekçesiyle basılması”nı onaylayanların oranı yüzde 34’te kalırken, onaylamayanların oranı yüzde 58’e çıkıyor. Bu durumda bile AK Partililerin yüzde 54’ü polis baskınını onaylıyor. Anketi yorumlayan araştırmacılar, sonuçların AK Parti tabanında ciddi düzeyde ‘müdahaleci’ bir eğilimin varlığının ortaya çıktığı görüşünde. Buna karşın “Hükümet özel hayata müdahale etmeli mi?” sorusu tam tersi bir sonuca işaret ediyor. Buna göre, ankete katılanların yüzde 73’ü etmemesi gerektiğini, yüzde 20’si ise etmesi gerektiğini söylüyor. AK Partililer arasında devletin özel hayata müdahale etmesi gerektiğini söyleyenlerin oranı da yüzde 30. Bir başka dikkat çekici sonuç da hükümetin pratikte özel hayata müdahale edip etmediği sorusunda görülüyor. Katılanların yüzde 43’ü hükümetin özel hayata müdahale ettiği, yüzde 50’si ise etmediği kanaatinde. Muhalefet partilerinde hükümetin müdahale ettiği algısı bekleneceği gibi hayli yüksek. CHP’lilerin yüzde 78’i, MHP’lilerin yüzde 61’i ve BDP’lilerin yüzde 55’i özel hayata müdahale edildiği kanısındalar. AK Parti seçmeninin yüzde 22’si de muhalefetin bu algısını paylaşıyor. Ankette yaşam tarzının tehdit altında olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 37. Yüzde 59’u bu kanaati paylaşmadığını belirtiyor.
Yine ankette son günlerin tartışma konularından olan AK Parti’nin otoriterleşip otoriterleşmediğine de yanıt arandı. Ankette sorulan “AK Parti otoriterleşiyor mu, demokratikleşiyor mu?” sorusuna verilen yanıt neredeyse ikiye bölünmüş durumda. Çoğunluk yüzde 43’le AK Parti’nin giderek otoriterleştiğini söylerken yüzde 42 ise demokratikleştiği kanaatinde. AK Parti tabanı yüzde 69 ile partilerinin demokratikleştiğini düşünüyor. Partilerinin otoriterleştiğini düşünenlerin oranı da yüzde 19.


  http://www.radikal.com.tr/1163938116393810

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  insanlar bilgisiz o kadar - gultan

  Bu anket sadece oy verenlerin bilgisizligini ve demokrasi, hukuk,haklar, koruyucu polis ve emniyet gibi kavramlardan haberi olmadigini gosteriyor.Yine de sadece her iki insandan biri evet diyorsa dayatma olamaz demokraside ve medeni toplumda.

  Suç ne? - düş-ün bulur-sun

  Hiçbir eve ve özel hayata, mahkemenin ve yasaların suç görmediği bir nedenle, ne polis ne başka biri müdahale edemez. Polis neye göre o evi suç merkezi diye belirleyecek ki ? AKP nin geri kafalı, yobaz, ahlaksızca anlayışına göre mi suç ve suçlu görecek ? Önce suç belirlensin, ondan sonra mahkemenin suça uygun durum varmıdır, yokmudur belirlemesiyle yine mahkemenin insan hakları güvencesi altında müdahale yapılır. Yoksa polis, sadece kızların oturduğu evleri bile kendi sapık hisleriyle ikide birde basar. Tehdit ve şantajla kız öğrencilere her türlü pisliği yaparlar. Bunlar geçmişte olmamış şeyler değil. Aynı durum daha az olmak kaydıyla, kızları korumak isteyen erkek öğrancilerin de başına gelir. Uyduruk suçlarla tutuklanırlar en azından polis merkezinde baskı ve şiddet görürler. Yıllardır sorun buydu zaten. Polis rahat rahat daha fazla suç işleyebilecek bu durumda. Kızlı erkekli gençleri devlet mi koruyacak, devletin polisi mi ezecek karar verin artık.

  Haberin özeti: döner istiyorum ama dönmesin istiyorum. - armagandenizci

  Türkçe meali: şayet "demokrasi istiyor musunuz" diye doğrudan sorarsak ezici çoğunluk elbette istiyoruz diyor. Ama demokrasinin gerekleriyle ilgili detay sorulara geçtiğimiz zaman iş tamamen tersine dönüyor; bu ülkede hiç kimselerin demokratik bir düzenden yana olmadığı kabak gibi çıkıyor meydana.

  Yine yine yine... - yalcineren

  Yine bizim halkın ipiyle kuyuya inilmemesi gerektiğini gösteren bir anket daha... İnsanlar eğitimsiz, bilgisiz. Kendiyle çelişiyor. Bireyin kendi kendine oluşturduğu yaşam gruplarını yasakla diyor ama bir yandan da özel hayata müdahele etme diyor. Bir yandan AKP'nin otoriterleştiğini düşünüyor, bir yandan da kendini AKP'li olarak tanımlıyor. Bir toplumda böylesi bir şuursuzluk çok ciddi sonuçlar doğurur ki doğurup doğurup duruyor...

  - momentum

  Türkiye'de veya herhangi bir İslam toplumunda insanların bu gibi konulardaki değer ölçülerinin büyük bölümü doğrudan "din" kökenlidir. Bu insanlar halife Ömer'in, paldır küldür daldığı evde bir kadınla alem yaparken yakaladığı adamın suçlaması karşısında evden çıkmak zorunda kaldığı kıssalarla büyümüşlerdir. Eğer bu gerçek sindirilebiliyorsa devamına geçebiliriz: bir şeyin normlara göre "suç" olması, onun takibi için her türlü tedbirin alınmasını gerektirmez. Zina suçunu itiraf eden birine, "kiminle yaptın bakiim, öbürü kimdi" diye soramazsınız. İnsanların suç veya günah olan kusurlarını araştıramaz, merak edemez ve devlet de olsanız takip edemezsiniz. Bu da bir norm'dur. Kaldı ki özel yaşamın gizliliği, modern hukukta da en çok uygulanan prensiplerden biri. Bir davranış biçimini onaylamamak ile, aynı anda o davranıştan dolayı kişi mahremiyetine tecavüz edilmemesini savunmak, neresi çelişkili, neresi anlaşılmaz, neresi karmaşık? İkisini ayırmak çok mu zor? AKP, AKP seçmeni falan gibi laflar geçtiği için mi, hafife almakta elimiz bu kadar serbest?

  ... - mona_noyan

  ankete katılanların kafası karışmış.

  Mantıkta Karşı Devrim - X120

  Anlamadım! Birileri hem kızlı erkekli evlerin yasaklanmasını ve bu evlere polis baskınını onaylayıp hem de devletin özel hayata müdahale etmediğini mi düşünüyormuş? Bu tür karma evleri ihbar etmek gerektiğini düşünenler Akape seçmeninin yüzde 54'üymüş ve bu kişiler aynı zamanda partilerinin giderek demokratikleştiğini mi düşünüyorlarmış? Böyle mantık mı olur kuzum? Bu muhafazakarlık, Akape aşkı, cehalet falan filan değil basbayağı şuursuzluktur!