'Kızlı-erkekli ev'e tepki!

'Kızlı-erkekli ev'e tepki!
'Kızlı-erkekli ev'e tepki!

Dün Başbakan ın Kızılcahamam toplantısında kız ve erkek öğrencilerin aynı evde kalmasına denetim getireceklerini söylediği iddia edildi.

Başbakan'ın kızlı-erkekli öğrencilerin aynı evde kalmasına yönelik eleştirileri tepki çekti. CHP'li Toprak, "İsteyen istediği ile evde kalır" dedi.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , yurtların yetersizliğinden dolayı bazı üniversite öğrencilerinin kızlı-erkekli aynı evde kaldığını belirterek, “Kız-erkek aynı evde kalınmasına alışık değiliz. Üniversite öğrencilerinin yurt sorunu bir an önce çözülmeli” dedi.
AK Parti’nin Kızılcahamam kampında bazı milletvekilleri illerindeki yurt sorununu dile getirerek çözüm istedi. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, illerdeki yurtlarla ilgili bilgi verdi. Bu sırada Başbakan Erdoğan, yurtların yetersizliğinden dolayı öğrencilerin çeşitli sıkıntılar yaşadığını söyledi. Erdoğan, sıkıntılara ve ”hoşa gitmeyen olaylara” örnek olarak bazı kız ve erkek öğrencilerin aynı evi paylaşmasını gösterdi. Başbakan, AK Parti’nin muhafazakâr-demokrat kimliğini hatırlatarak “Kız-erkek aynı evde kalınmasına alışık değiliz” dedi. Erdoğan, Bakan Kılıç’a yurt sorununun çözülmesi talimatını verdi.

‘Eve denetim yok’

Erdoğan’ın basına kapalı toplantıdaki sözleri bazı gazetelere, kız-erkek birlikte kalan öğrenci evlerinin “denetleneceği”, hatta Denizli Valisi Abdülkadir Demir’e kendi ilinde denetim yapması için talimat verdiği şeklinde yansıdı. Ancak Radikal’in ulaştığı kaynaklar Başbakan’ın “denetleme talimatı verdiği” yönündeki iddiaları doğrulamadı.
Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanvekili CHP ’li Binnaz Toprak ise Erdoğan’ın verdiği “hoşa gitmeyen örnek”e tepki gösterdi. Yurt sorununun, üniversite öğrencilerinin en büyük sorunlarının başında geldiğinin altını çizen Toprak, sosyal devletin görevlerinden birinin de isteyen öğrencilerin barınması için yurtlar yapması olduğunu söyledi. Toprak, “Ancak bazı öğrenciler yurtlarda değil evlerde kalmayı tercih edebilir. Öğrencilerin kiminle ev arkadaşlığı yapacağına demokratik ülkelerde başbakanlar ve üniversite yönetimleri karışmaz” dedi. Artık Meclis’te başörtülü milletvekillerinin de olduğunu hatırlatan CHP’li Toprak, “İnsanların ne giyeceğine karışamayacağı gibi, nasıl bir yaşam süreceklerine de karışılamaz. Sonuçta bu öğrenciler 18 yaş üstü. Reşit olduklarından kendileri karar verebilmeli” ifadesini kullandı. Bu arada Başbakan’ın siyasi danışmanı Yalçın Akdoğan, Twitter’dan dün şu açıklamayı yaptı: “Kayıtdışı ve denetim dışı ticaret yapan apartman türü bu yerler öğrenciler açısından da bir kısım sorunlar üretmektedir. Mesele budur. Ev, otel, yurt, pansiyon statüsünde olmayan, herhangi bir mevzuata ve kontrole de tabi olmayan bazı yerler öğrenci barındırmaktadır.”


  http://www.radikal.com.tr/1158986115898613

  YORUMLAR
  (13 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  RTE hangi gundemi degistirmeye calisiyor? - yorumcu-okuyucu

  RTE'nin bu kadar cahilce konusmasi ister istemez yine bir gundem degistirme cabasini akillara getiriyor. Yapilmasi planlanan nukleer santralleri karsi olabilecek tepkiye karsi mi? yoksa baska bir plani mi var?

  En ileri demokrasi. - L09

  Normaldir....kendisinden beklenenden farklı davranmıyor Tayyip bey.hep böyleydi,,sadece uygun ortamı bekliyordu bu tür çıkışlar için.Artık Türkiye yavaş yavaş onun istediği tava geliyor.herşeye müdahale edecekler...mesele sadece yurtlarla ilgili değil.Danışmanları düzeltmeye çalışsada kendisi tekrar açıklama yaptı.Evlerden bahsediyor....şikayet oluyormuşmuş....onun için muhafazakar bir parti olarak tabiki duruma el koyacaklarmış.Türkiye islam cumhuriyeti özlemlerine adım adım yaklaşıyorlar.Laik demokratik Atatürk Cumhuriyeti zaten çoktandır tu kaka edilip itibarsızlaştırıldı ve unutuldu gitti.Yeni düzenlerini adım adım inşa ediyorlar.Kendi din anlayışları,kendi ahlak anlayışları,kendi dünya görüşleri neyse bütün topluma onu dayatıyorlar ve uygulamaya koyuyorlar.Karşılarında bunu yapmalarına engel olacak hiçbir güç kalmadı.Hepsi sindirildi,işten atıldı,kenara itildi yada hapse tıkıldı.Bütün bunları ileri demokrasi diye yutturmaya çalışmaları yokmu.....en çok buna sinir oluyorum.

  sadece yurt yap içindekilerin kafasına ayar verme - yorum*

  bizim gibi doğulu toplumlar demokrasiye hukuk normlarına temel insan haklarına da alışık değilizdir...eeee türk usulü demokasi adalet özgürlük çağdaşlaşma temel haklar anlayışı hımmm kafa yapıma uyanlar oy sağlıyorsa erkime beka katıyorsa mahzuru yok uymuyorsa geleneklerimize aykırı !!! hangi referanslarla ülke yönettiğiniz önemli zira söylenenler çok açık örtülü bir oligarşik düzene geçildiğinin emareleri( üzerinize vazife olmayan boyunuzu aşan işlere dünya görüşünüze kafa yapınıza fantazyalarınıza uymuyor olsa bile karışmayın KARIŞAMAYIN )

  Insan olmak - verateyze

  Sayin basbakan, siz kiz evladinizi amerikada okuttunuz, oglunuzuda. Saygi duyuyorum. Onlar ABD de yalniz kiz okulunami gitti yada oglunuz sadece erkeklerin okulunami gitti?Tabiyiki hayir. Peki evlatlariniza birsey oldumu? Hayir. Bir cocuga daha ilk okulda iken INSAN OLMA`yi ögretirsek, SAGLAM AGAC YIKILMAZ. KORKMAYIN AMA MEMLEKETIMIZIDE irana CEVIRMEYIN: oRADAKI KADINLARIN ISYANI; BASKISI ICLER ACISI.Hani irtica geliyor diyenlere kiziyordunuz. Simdi ki bu duruma ne isim koyalim!!!!!

  Geriyeeee Marş! - Ali Fakı

  Bu tür Başbakanlar üçüncü dünya ülkelerinde de kalmadı! Zaten, insani gelişmişlikle ilgili tüm uluslararası göstergelerde Türkiye'nin yeri en arka sıralarda. Bu Başbakanla biz, geriye doğru çağ atlıyoruz. Yakında Türkiye, Afganistan, Pakistan, Suudi Arabistan vb. ülkeler için ayrı bir gerilik ve gelişmemişlik kategorisi oluşturulacak! Durmak yok geriye marşa devam!

  Olmaz elbette - vancetti

  Olmaz elbette, kızlar ağzını açmış erkek arıyor, Erkekler de geceyi hangi yavru ile geçireceğinin derdinde. Okul falan hak getire, aileler çocuklarına diledikleri kadar para yolluyor. Onlarda kuduruyor. Diyelim ki gerçekten böyle. Sana ne?. Almanya/Münih'te öğrenci yurdunda bir dostu ziyaret ediyorum. Çay yapmak için mutfağa geçiyoruz, mutfak ortak kullanma alanı ve koridorun sonunda. Bir kız öğrenci bulaşık yıkıyor. Selamlaşıyoruz. Arkadaşıma karışıkmı kalıyorsunuz diyorum. Evet diyor. Bu benim bitişiğimde ki komşum. Ne düşündüğümü anlıyor, senin düşündüğün şey için illada karışık yaşamak gerekmiyor diyor. Şimdi ben, emekli ücretlerini düşünüyorum, kıdem tazminatını, kuşa çevrilen sendikaları, köylüyü, paralı sağlığı, asgari ücreti çok gören çalışma bakanını, bıçak sırtında ki ekonomiyi, sınırda duvara karşı açlık grevinde ki belediye başkanını, utanç duvarını, Yalnız kalan Türkiye'yi, Dış basında Türkiye terör destekçisi diyen gazeteleri, siz ülkenin namus bekçisi değil, başbakanısınız. Çocuklarımızı üstü kapalı suçlamak senin işin değil.Yeter artık!!! Ailelere duyuru, Sizde çocuklarınızı Amerika'ya okumak için gönderip bu dertten kurtulun.

  /// - Al Capone

  bence yakinda ahlak polisi denetime başlayacak - öpusmek veya mini etek giymek gibi davranislar cadi avi baslanack