'Kızlı-erkekli ev'e tepki!

'Kızlı-erkekli ev'e tepki!
'Kızlı-erkekli ev'e tepki!

Dün Başbakan ın Kızılcahamam toplantısında kız ve erkek öğrencilerin aynı evde kalmasına denetim getireceklerini söylediği iddia edildi.

Başbakan'ın kızlı-erkekli öğrencilerin aynı evde kalmasına yönelik eleştirileri tepki çekti. CHP'li Toprak, "İsteyen istediği ile evde kalır" dedi.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , yurtların yetersizliğinden dolayı bazı üniversite öğrencilerinin kızlı-erkekli aynı evde kaldığını belirterek, “Kız-erkek aynı evde kalınmasına alışık değiliz. Üniversite öğrencilerinin yurt sorunu bir an önce çözülmeli” dedi.
AK Parti’nin Kızılcahamam kampında bazı milletvekilleri illerindeki yurt sorununu dile getirerek çözüm istedi. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, illerdeki yurtlarla ilgili bilgi verdi. Bu sırada Başbakan Erdoğan, yurtların yetersizliğinden dolayı öğrencilerin çeşitli sıkıntılar yaşadığını söyledi. Erdoğan, sıkıntılara ve ”hoşa gitmeyen olaylara” örnek olarak bazı kız ve erkek öğrencilerin aynı evi paylaşmasını gösterdi. Başbakan, AK Parti’nin muhafazakâr-demokrat kimliğini hatırlatarak “Kız-erkek aynı evde kalınmasına alışık değiliz” dedi. Erdoğan, Bakan Kılıç’a yurt sorununun çözülmesi talimatını verdi.

‘Eve denetim yok’

Erdoğan’ın basına kapalı toplantıdaki sözleri bazı gazetelere, kız-erkek birlikte kalan öğrenci evlerinin “denetleneceği”, hatta Denizli Valisi Abdülkadir Demir’e kendi ilinde denetim yapması için talimat verdiği şeklinde yansıdı. Ancak Radikal’in ulaştığı kaynaklar Başbakan’ın “denetleme talimatı verdiği” yönündeki iddiaları doğrulamadı.
Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanvekili CHP ’li Binnaz Toprak ise Erdoğan’ın verdiği “hoşa gitmeyen örnek”e tepki gösterdi. Yurt sorununun, üniversite öğrencilerinin en büyük sorunlarının başında geldiğinin altını çizen Toprak, sosyal devletin görevlerinden birinin de isteyen öğrencilerin barınması için yurtlar yapması olduğunu söyledi. Toprak, “Ancak bazı öğrenciler yurtlarda değil evlerde kalmayı tercih edebilir. Öğrencilerin kiminle ev arkadaşlığı yapacağına demokratik ülkelerde başbakanlar ve üniversite yönetimleri karışmaz” dedi. Artık Meclis’te başörtülü milletvekillerinin de olduğunu hatırlatan CHP’li Toprak, “İnsanların ne giyeceğine karışamayacağı gibi, nasıl bir yaşam süreceklerine de karışılamaz. Sonuçta bu öğrenciler 18 yaş üstü. Reşit olduklarından kendileri karar verebilmeli” ifadesini kullandı. Bu arada Başbakan’ın siyasi danışmanı Yalçın Akdoğan, Twitter’dan dün şu açıklamayı yaptı: “Kayıtdışı ve denetim dışı ticaret yapan apartman türü bu yerler öğrenciler açısından da bir kısım sorunlar üretmektedir. Mesele budur. Ev, otel, yurt, pansiyon statüsünde olmayan, herhangi bir mevzuata ve kontrole de tabi olmayan bazı yerler öğrenci barındırmaktadır.”