Kızlı erkekli kalmaya karşı ilk yönetici harekete geçti

Kızlı erkekli kalmaya karşı ilk yönetici harekete geçti
Kızlı erkekli kalmaya karşı ilk yönetici harekete geçti
Başbakanın "kızlı erkekli" yaşanması konusundaki açıklamalarının ardından, Üsküdar'daki bir üniversite öğrencisinin apartman kapısına "Apartmanda bazı insanlar kız erkek beraber kalıyorlar. Böyle şeyler binaya ve apartmana uygun değildir. Böyle insanları gördüğünüzde polise ihbar edin." yazısı asıldı.
Haber: SERKAN OCAK / Arşivi

Radikal Blog ’da yer alan bir yazı dikkatimi çekti. Üsküdar’daki bir üniversite öğrencisinin apartman kapısına asmışlar. Yazıda, “Apartmanda bazı insanlar kız erkek beraber kalıyorlar. Böyle şeyler binaya ve apartmana uygun değildir. Böyle insanları gördüğünüzde polise ihbar edin. Apartman olarak mal sahiplerinin gerektiğinde imza toplayarak gereği sonuna kadar yapılacaktır” ifadeleri yer alıyordu. (Radikal Blog'daki yazı için tıklayın)

Gündemdeki kızlı erkekli aynı evde kalma tartışmaları üzerine bu yası oldukça manidardı. Öğrenciyi bularak konuştum. Açık adresini ve öğrencinin adını yazmamakta şu aşamada fayda var.

İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji 1. sınıf öğrencisi, Üsküdar’daki evde kadın bir üniversite öğrencisi arkadaşı ile kalıyor. Yaklaşık bir yıldır yaşadığı apartmanda bu sabah dış kapı girişinde bir yazıyla karşılaştı. Başbakan Erdoğan ’ın açıklamalarının ardından böyle bir yazıyla karşılaşmasının kendisini ve evindeki diğer arkadaşını tedirgin ettiğini anlatan üniversite öğrencisi Radikal’e şunları anlattı: 

“Bugüne kadar büyük bir sorun yaşamadık. Bir yıldır bu apartmanda kalıyoruz. Eve erkek arkadaşlar da gelip gidiyor. Birlikte yemek yiyoruz. Dışarıda da buluşuyoruz. Biz öğrenciyiz bu gayet normal. Başbakan bir açıklama yaptı ertesi gün böyle bir yazı bulduk kapıda. Dün gece yapıştırılmış. Tedirgin oldum. Ev aramaya başladım. Yazının direkt hedefi benim. Bana gözdağı vermek için yazılmış bir yazı. Sonuçta ortada bir suç yok. İspatlayabilecekleri bir suç yok. Evdeki olan bir erkeğin ağabeyim, kardeşim ya da erkek arkadaşım olup olmadığını bilemezler.” 

'O yazı apartmana, Başbakan'ın konuştuğu günün akşamı, benim için asıldı'


Daha önce 2 yıl yurtta kaldığını üniversite öğrencisi şöyle devam etti: “Mimar Sinan’da arkeoloji okudum. 2 yıl yurtta kaldım. Sonra erkek yurduna çevirdiler. Çemberlitaş’ta da bir yurtta kaldım. Ancak odalar 8 kişiydi. Çok kalabalıktı. Çalışmak zorundaydım geç geldiğimde sorun oluyordu. Daha zor olacağını bilsem de eve çıktım. Yurttan arkadaşımla birlikte.”

Kaldığımız binada bir yönetim yok. Alt komşumuz sanırım yönetici. Apartmanda aidat filan ödenmiyor. Alt kat komşumuz bir keresinde apartman boşluğunda bizi şikayet ediyordu. ‘Giren çıkan belli değil’ dedi. Tavrı da hoş değildi. Ev sahibi yalnız yaşayan bir kadın. Bizim için ‘İstediği şekilde yaşar’ dedi. Gürültü yaparsa uyarırsanız’ dedi. Ev sahibi benim de içimi rahat tutmamı istedi. ‘Ağızlarına laf verme’ dedi. Bir gün de gece 12 de polis geldi. Gürültü yapmadığımız halde şikayetçi olmuşlardı.


  http://www.radikal.com.tr/1159177115917720

  YORUMLAR
  (20 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  UYGUN - HARAYDIN

  Demokraside uygun olanı kanun yönetmelik belirler, kimsenin haddine düşmemiştir,uygun olanı kafasından belirlemek. Kiracı kanununa birden fazla kiracı varsa kontrata isim yazma zorunluluğu konmalı, kefil olan veli de, kiraya veren de listedeki isimleri görüp kontrata imza attıktan sonra kimse kimin kiminle kaldığına karışamaz. Ancak kontratı başkası yapıp başkası oturuyorsa bu kontrat fesih sebebidir, bunu ev sahibi yerine yönetici de yapabilmelidir. Zira orayı yönetme hakkı onundur. Kontratın bir sureti kendinde olmalı ve kontrat dışında bir hafta misafirlik dışında devamlı kimsenin kalması halinde evi tahliye ettirmelidir. Bu zaten yöneticinin zorunlu görevidir.Demokrasi kayıt ve kural rejimidir.

  Dava edin - ulassor

  18 yaşında bir kişinin özel alanına mudahele etmek anayasal suç ve insan haklarına aykırıdır. kimseyi korkutmasınlar yapamazlar eğer öğrenciler böyle bir olayla karşılaşırlarsa dava etsinler avukatların hepsi bunu bilir haneye tecavuz . bir suçun oluşma süreçlerini biri tayyip erdoğana anlatmalı bu halkı muhafazakar yapmaktan vazgeçin önce özgürleştirin. ama iktidar kendi yandaşlarına oynuyor onların bunu eleştirmeyeceğine ona destek çıkacağını biliyor ama ortalama bir akıl sahibi bunun anormal olduğu biliyorsur.

  Sapla saman karıştı... - caminoreal

  Yorumlara bakıyorum her yerde... Bu yetkiyi nereden alıyor, bu anayasal suçtur diyen yok, ahlak tartışması başlamış durumda, bu ülke hukuk devleti olmaktan çıktı, laiklikten bahsetmiyorum bile...

  Sonunda buda oldu - HannesYilmaz

  Simdi insanlarin yasam tarzina asla mudahale etmeyecegiz diyen sayin Erdogan bizimle dalgasinimi geciyordu? Dogumumuzdan ölümümüze kadar hersey icin yasa cikaran basbakan acaba yarin hangi takimi tutacagimizada karar verecekmi?

  saçmalık - REDSTAR

  Başbakan herkesin özel hayatına karışıp kimin kiminle yaşayacağına karar vermeye çalışıyor.Bu beraberliği zina olarak görüyor.Yine aynı başbakanın bakanı tecavüz sonucu doğan çocuğa devlet bakar diyor.Başbakan Pozantı ve Antalya cezaevlerinde devletin sözde koruması altındaki çocuklara tecavüz edilirken neden sesini çıkarmıyor? sorumluları cezalandır mı yor?

  Okullar ayrılsın - beyaztas

  160 dan fazla üniversite var. her ilde en az 1 üniversite. okulları ayırsınlar. bazı okullara yok yok şehirlere sadece erkek bazılarınada sadece kız öğrenciler alınsın. ...... erkek üniversitesi,.... kız üniversitesi gibi.. Böylece kız ve erkek öğrenciler hiç bir şekilde bir araya gelemiyecekler... yakışır...az kaldı... siz şimdi bunun bir ironi oldugunu düşüneceksiniz.. acaba ?

  Once cinsel organlarimizi nerede-nasil kullanacagimizla basliyorlar... - Turk

  Cinsellik. Arkasina herseyi saklayabiliyorsunuz. Cinsel organlarinizi nerede-nasil kullanabileceginizle basliyorlar. Sonra; agzinizi kullanmanizin kurallari belirleniyor... Gun geliyor, beyninizi nasil kullanabileceginiz konusunda karar veriyorlar... *** Katolik kiliselerine bakin... Ayni seyleri yaptilar. Korkuttular. Kontrol ettiler. Birde ne gorelim; kendi din adamlari, azgin bogalar gibi agizlarindan kopukler salarak, genc cocuklarin peslerine dusmuslar...*** Su siralar, katolik kiliseleri, yaptiklari sapikliklarin cezasini milyar dolarla oduyorlar... *** Bizimkiler, Suudilerden aldiklari emirlerle mi bu karanlik yolda kosturuyorlar?... Ogreniriz, ogrenmesine de, cok gec kalmasak!...