Kızlı erkekli yurt eylemi!

Kızlı erkekli yurt eylemi!
Kızlı erkekli yurt eylemi!
İzmir Ege Üniversitesi Kredi Yurtlar Kurumu'nda kalan kız öğrencilerin yeni düzenlemelere tepki göstermek için başlattığı eylem, üçüncü günde de devam etti. 'Suat Kılıç bize kentkart bassana' diye slogan atan kızlara İnciraltı KYK'den gelen erkek öğrenciler de destek verdi.

İZMİR - Kampüs içinde bulunan Kredi Yurtlar Kurumu'nda kalan kız öğrenciler, yaptıkları eyleme üçüncü günde de devam etti. Akşam saatlerinde biraraya gelen kız öğrenciler, yurdun 111 TL olan aylık ücretin 170 TL'ye, giriş saatlerinin de 23.00'den 21.00'e alınmak istenmesine ve fiş kullanımında uygulanan kısıtlamalara tepki eylemlerine bir yenisini ekledi. Saat 20.00 sıralarında kurumun bahçesinde toplanan kız öğrencilere, başka bir yurda taşınan erkek öğrenciler de destekte bulundu. Ellerinde büyük bir 'diren yurt öğrencisi' pankartı ve 'Çikolata hakkımız söke söke alırız', 'Yurt değil sanki BBG', '12'den sonra 16.00'dan sonra açız (acil rt)' yazılı dövizler taşıdı. Kızlar "Yeriz içeriz sanane", "müşteri değil öğrenciyiz", "haremlik selamlık istemeyiz", "Suat bize kentkart bassana' sloganları eşliğinde yürüdü. Yurdun bahçesinde tur atan kız öğrenciler, ardından kurumun giriş kapısına gelerek basın açıklaması yaptı. Yeni düzenlemelerin kendilerini olumsuz etkileyeceğini belirtten öğrenciler şu açıklamayı yaptı:

"Yapılan yeni fiş düzenlemesiyle asıl amaç öğrencinin cebinden alıp özel sermayenin cebini doldurmaktır. Koşulların bu kadar iyileştirildiğini söyledikleri halde, yurtların hijyenden yoksun olması da büyük sağlık sorunlarına sebep olmaktadır."

Açıklamanın ardından İnciraltı'ndan destek için gelen erkek öğrencilerle kız öğrenciler bir forum yapmak istedi ve ana giriş kapsının açılmasını istedi. Yurt yönetimi bu isteği olumsuz yanıtlarken kızlar çıkış kapısından dışarı çıkarak forumu gerçekleştirdi. Mini bir tiyatro gösteriminin ardından yapılan forumda, eylemin devam etmesi yönünde karar alındı. (Yusuf YAVUZ/DHA)