'Kızmazsan bir şey söyleyeceğim...'

'Kızmazsan bir şey söyleyeceğim...'
'Kızmazsan bir şey söyleyeceğim...'

Sümeyye D. altı yıldır psikolojik tedavi görüyordu. Kuşların çocuğunu öldürmesini istediğini anlattı. FOTOĞRAF: TUFAN HAMARAT / DHA

Bebeğini öldüren Sümeyye D.'nin eşi yaşadıklarını anlattı: 'Kızmazsan sana bir şey söyleyeceğim' dedi ve arka odaya bakmamı istedi. Baktım bebek ölmüştü

İSTANBUL - Kâğıthane’de 33 günlük bebeğini öldürdüğü öne sürülen Sümeyye D., cezai ehliyeti olup olmadığının tespiti için Adli Tıp Kurumuna sevk edildi.
Pazar günü Kâğıthane’de Hürriyet Mahallesi’ndeki Sümeyye ve Eyüp D.’nin yaşadığı evde 33 günlük kundaktaki bir bebek defalarca bıçaklanarak öldürüldü. Komşuların ihbarı üzerine polis eve geldi ve çifti gözaltına aldı. Anne ve baba savcılık sorgusunun ardından baba Eyüp D. serbest bırakılırken, Sümeyye D. tutuklanması istemiyle Şişli Nöbetçi 2. Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi. 

Tedavi görüyordu
Mahkeme, cezai ehliyetinin olup olmadığının tespiti için Sümeyye D’nin Adli Tıp Kurumuna gönderilmesine karar verdi. Baba Eyüp D. eşinin, psikolojik rahatsızlığı nedeniyle 2003’ten beri çeşitli hastanelerde tedavi gördüğünü ifade etti ve yaşananları şöyle anlattı: “2008’in başlarına kadar ilaçlı tedavi devam etti. Eşim hamile kalınca doktorların izniyle ilaçları kestik. Şubat ayında Aslıhan Dilara doğdu. Bebeğe süt verebilmek için eşim ilaçlarını almıyordu. Olaydan dört beş gün önce eşim evde sesler duyduğunu ve gölgeler gördüğünü söyledi. Olay gecesi saat 02.30’a kadar televizyon izleyip bebekle oynadık. Eşim sabah kalktığında, ‘Kızmazsan sana bir şey söyleyeceğim’ dedi. Kızmayacağımı söyleyince, gidip arka odaya bakmamı istedi. Gittiğimde, çocuğumun ölmüş olduğunu gördüm. Eşime neden yaptığını sorduğumda, ‘Gece iki kuş geldi. Biri, bebeğimi şehit etmem gerektiğini, eğer şehit etmezsem gelecekte bunun sıkıntılarını herkesin çekeceğini söyledi. Bunu yapamayacağımı, yavruma kıyamayacağımı söylediğimde, arka odaya götür, Eyüp duymasın dediler. Ben de bebeği arka odaya götürerek, yüzüne örtüyü bastırıp öldürdüm. Sonra kuş, kan akmazsa şehit olmaz deyince, mutfaktan aldığım bıçakla bebeğimin yanına gittim, yapamadım. Kuş, elinle yüzünü kapa, o zaman yaparsın dedi. Ben de öyle yaptım. O şehit oldu’ şeklinde olayı anlattı.”

Şefkatli bir anneydi
Eyüp D., eşinin çocuklara karşı çok şefkatli olduğunu, bebeğin uyanma ihtimaline karşı geceleri uyumadığını belirterek, “Gazze’de ölen çocukları televizyonda görüp ağlıyordu. 20 gün önce ‘nikâh yüzüğünü ve küpelerimi bozdur, o çocuklara gönder, çocuklar ölmesin’ dedi. Ben de istediğini yaptım” diye konuştu.
Eşinden şikâyetçi olmadığını vurgulayan Eyüp D, “O, aklı başındayken canından çok sevdiği yavrusuna kıyamaz. Psikolojik sorunları var. Yavruma da üzülüyorum, eşime de. Allah kimseyi bu duruma düşürmesin” dedi. (aa)