KKTC için tek yol internet

ÖSYM, bu yıl KKTC'deki üniversitelere önkayıt ve yerleştirme işlemlerini merkezi sistemle yapacak. 2004 ÖSYS merkezi yerleştirme işlemi sonucunda KKTC üniversitelerinde boş kalan kontenjan için önkayıt başvuruları dün başladı.

ANKARA - ÖSYM, bu yıl KKTC'deki üniversitelere önkayıt ve yerleştirme işlemlerini merkezi sistemle yapacak. 2004 ÖSYS merkezi yerleştirme işlemi sonucunda KKTC üniversitelerinde boş kalan kontenjan için önkayıt başvuruları dün başladı. 8 Eylül Çarşamba gününe kadar süre verilen başvurularla ilgili işlemler, yalnız ÖSYM'nin www.osym.gov.tr adresli internet sitesinden, elektronik ortamda yapılacak. Posta yoluyla ve ÖSYM'ye şahsen başvurular geçersiz sayılacak.
En fazla beş tercih
Tercih listelerinin oluşturulabilmesi için gerekli olan boş kontenjan bilgileri de ÖSYM'nin internet sitesinde yer alıyor. Adaylar, en fazla beş tercih yapabilecek. Başvuru için gereken şartlar ve aranan bazı hususlar şöyle:

  • Sadece TC uyruklu adaylar başvurabilecek.
  • 2004-ÖSS'de ilgili puan türünde; önlisans için en az 160 veya lisans için en az 185 puan almak gerekiyor.
  • Sınavsız geçiş hakkı olan mesleki ve teknik ortaöğretim mezunları, alanlarındaki önlisans programları için önkayıtla yerleştirmeye başvurabilecek.