KKTC Necati Şaşmaz'ın kültür ateşesi unvanını iptal etti

KKTC Necati Şaşmaz'ın kültür ateşesi unvanını iptal etti
KKTC Necati Şaşmaz'ın kültür ateşesi unvanını iptal etti
KKTC'de Siber başkanlığında ilk kez toplanan BakanlarKurulu, Kurtlar Vadisi dizisinde Polat Alemdar rolüyle tanınan oyuncu Şaşmaz'ın KKTC Kültür Ateşesi unvanını iptal etti

LEFKOŞA - KKTC'de Başbakan Sibel Siber başkanlığında ilk kez toplanan Bakanlar Kurulu, Kurtlar Vadisi dizisinde Polat Alemdar rolüyle tanınan oyuncu Necati Şaşmaz’ın KKTC Kültür Ateşesi unvanını iptal etti.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) hükümetinin ardından görevi devralan Başbakan Sİbel Siber'in başkanlığındaki geçiş hükümeti ilk bakanlar kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Yaklaşık 5 saat süren toplantısının ardından açıklama yapan Siber, aldıkları kararla oyuncu Necati Şaşmaz’ın KKTC Kültür Ateşesi unvanını iptal ettiklerini duyurdu.

Kültür ateşesi olmak için bir ülkenin kültürünü, tarihini çok iyi bilmesinin yanında, bunları temsil edecek kişinin gittiği yabancı ülkelerde Kıbrıs’la özdeşleşmiş olması gerektiğini anlatan Siber, “Oynadığı ve ülkemizle ilgili olmayan bir filmin çok popüler, aktörün çok başarılı olması gerçekten çok beğenilen ve izlenen bir dizinin oyuncusu olması ona bir ülkeyle ilgili kültür ateşeliği unvanı kazandırmaz. Bu kararı iptal ettik” ifadesini kullandı.

KKTC'nin "Fahri Kültür ve Turizm Ataşesi" unvanı, Mart 2012'de, eski KKTC Başbakanı İrsen Küçük ile eski Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel tarafından takdim edilmişti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , önceki gün gezi parkı olayları nedeniyle Necati Şaşmaz ile görüşmüş, Şaşmaz da görüşme sonrası yaptığı açıklamarıyla gündeme gelmişti.(AA)


  http://www.radikal.com.tr/113768011376802

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ekranların büyüsü!!! - Sihamıkaza

  arkadaş tv bu işte kocaman bir balon! bal şişirince balaon ne kadar büyüyormuş! dizi nerde, kendi nerde!!!!

  Çok Yerinde Bir Karar.. - motan

  Anasında olduğu gibi yavrusunda da ilgisiz kişilere ilgileri olmadığı konularda unvan vererek unvanı itibarsızlaştırma eğilimi varmış demek. Gerçekten de Şaşmaz ile KKTC kültür ataşeliğinin ne ilgisi var? Böyle bir unvan niye verilir, amaçlanan nedir unvanın içine etmekten başka? Sayın Siber hükumetinin yanlıştan dönme kararını takdirle karşılıyorum.