KKTC'de hoparlörden ezan okunması yasaklandı

KKTC'de hoparlörden ezan okunması yasaklandı
KKTC'de hoparlörden ezan okunması yasaklandı
KKTC'deki 3 camide sabah ezanlarının hoparlörden okunması "rahatsızlık verdiği" gerekçesiyle mahkeme kararıyla yasaklandı

RADİKAL- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) "rahatsızlık verdiği" gerekçesiyle, sabah ezanlarının hoparlörden okunması, 3 camide mahkeme kararıyla yasaklandı.

Kıbrıs'ın Lefke kasabasında, Feza Güzeloğlu isimli avukat, hoparlörden okunan sabah ezanının rahatsızlık verdiği gerekçesiyle Güzelyurt Kaza Mahkemesi'ne başvurdu. Mahkeme verdiği ara kararla, Lefke'de bulunan Şeyh Nazım Camisi (Orta Cami), Pir Paşa Camisi ve Aşağı Cami'de sabah ezanlarının ve Arapça duaların hoparlörle okunmasını yasakladı.

Davacı Feza Güzeloğlu söz konusu camilerde okunan ezan ve Arapça dualarda ses yükseltici cihaz kullanılmaması için Güzelyurt Kaza Mahkemesi'ne dava açtığını belirterek, "Mahkeme, dava sonuçlanana kadar, bu 3 camide sabah ezanı ve Arapça duaların hoparlörden veya ses yükseltici cihazlardan okunmaması ve yayınlanmaması için karar aldı" şeklinde konuştu.

ATALAY: BAĞLAYICI DEĞİL

KKTC Din İşleri Başkanı Talip Atalay ise konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, "Mahkemede alınan kararın muhatabının Din İşleri Başkanlığı ve Din İşleri Başkanı değil, Vakıflar İdaresi olduğu görülmektedir. Dolayısıyla bu karar, Din İşleri Başkanlığını bağlayıcı herhangi bir sonuç doğurmamaktadır. Mahkeme kararı Din İşleri Başkanı ve Başkanlığıyla ilgili herhangi bir hüküm içermemektedir" değerlendirmesinde bulundu.

'AYNI ŞEKİLDE OKUNACAK'

KKTC ve Türkiye basını ile sosyal medyada konuya ilişkin yapılan yazı, haber ve değerlendirmelerde mahkeme kararıyla Kıbrıs'ta "ezanın yasaklandığı", "ezanların susturulduğu" şeklinde ortaya çıkan algının doğru olmadığını dile getiren Talip Atalay, açıklamasında şunları kaydetti: "Bu algı gerçeği yansıtmamaktadır. Asırlardır olduğu gibi bugün de Kıbrısımızda ezanlar okunmaya devam etmektedir. Kıbrıs Türkü bu konuda duyarlıdır. Kıbrıs Türkü varlığını muhafaza ettirmek ve kimliğinin gereği olarak ezan sesinin susmaması için mücadele vermiştir, büyük bedel ödemiştir. Her toplumda bireysel olarak farklı inanç ve kanaat sahipleri olabilir, onların bu konudaki farklı yaklaşımları kendilerini bağlar, bu konuda olduğu gibi, KKTC halkına teşmil edilemez. KKTC'de ezanın susturulması asla söz konusu değildir ve olamaz. Camilerimizden ezanlarımız aynı şekilde okunmaya devam edecektir."

AA


  http://www.radikal.com.tr/146705214670524

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ezan susmaz - user1119689

  Klişe ile başlayayım. Ezan susmaz. Ezanın günümüzde teknik olarak bir anlamı olmayabilir ama simgesel değeri yadsınamaz. İhtiyaçtan fazla cami yapılması da, ezanın rahatsız edici tarzda okunması da eleştirilebilir. Ancak, sayın yorumcunun ve an itibarıyla onu beğenen 24 kişinin derdinin bu değil de İslamın simgelediği değerler olduğunu tahmin ediyorum. Böyle olduğu sürece benden sizlerin zihniyetini temsil eden partilere asla oy çıkmaz.

  Mantıklı karar - user401097

  yahu arkadaş sabah akşam evimizin içinde bir adam bas bas bağırıyor. Benim gibi uykusu hassas kişiler işyerinde okulda zombi gibi oluyor. Tamam inançlara saygı ama ben bir adamın kapısının önünde borazan çalsam ve bu benim inancım olsa hoş görecekler mi acaba?

  Nerde o günler - emr15802

  Keşke bizde de olabilse ama nerde o şikayeti yapacak babayiğit ve tabi yasaklayacak mahkeme.. Maalesef yine en berbat makamdan duymaya devam edeceğiz bu sesi dört yandan ulan okuyacaksanız bari adam gibi okuyun cihad çağrısı gibi geliyor kulağıma !!

  Darısı... - canyanar

  Darısı başımıza. Bin metre kare alanda üç camiden 5 vakit 1000 desibel dinliyoruz, her yüz adımda bir cami mi olur yahu? Katar'da bile bu kadar cami yok, ve bu kadar gürültülü okunumuyordu, Gerçi orda okunmamasının nedeni, din orada oy etmiyor. İslamiyetten demokrasiye geçmek, şalvarla jet sky yapmaya benziyor biraz...