Klimadaki tehlikeler

Satış patladı

Sıcak yüzünden satışı patlayan klimalara dikkat: Hatalı kullanım, zatürree, faranjit, yüz felci veya bronşite yol açabilir...


 • 'Sıkıntı yok, klimaları kullanın'
 • İSTANBUL - Fransa'da 2004 yılında 17 kişi 'lejyonella' türü zatürreeden yaşamını yitirdi. Ortaya çıktığında, ölenlerin tümü 'lejyoner' olduğu için hastalığa bu isim verilmişti. Zatürreenin kaynağıysa bugün yaz sıcaklarından kurtarıcı olarak gördüğümüz klimaydı.
  İyi temizlenmemiş, bakımı yapılmamış klimaların neden olduğu bu zatürree, günümüzde hâlâ bir tehlike. Klimalar doğru kullanılmadığında başta üst solunum yolu enfeksiyonları olmak üzere, faranjit, bronşit, yüz felci, kas spazmı ve mantar gibi hastalıklara da yol açıyor.
  Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mesut Başak, "Klimaların faydası var, ama tedbir aldığınız sürece. Çünkü klimalar sinüzit, üst solunum yolu enfeksiyonları, faranjit, tonsillit ve bronşite yol açıyor, bademcikleri şişiriyor" dedi.
  Başak, ayrıca 'klima zatürreesi' denilen özel bir zatürree türü olduğunu da belirtti:
  "Lejyonella zatürreesi de denen bu hastalık mikrobu klimaların filtresine yerleşiyor ve damlacıklarla yayılıyor. Nefes aldığınızda mikrop gidip akciğerlerinize yerleşiyor."
  Kuru öksürük, hafif ateş ve halsizlik
  Hastalığın basit üst solunum yolu enfeksiyonu gibi durarak insanları yanılttığını belirten Başak, kuru öksürük, hafif ateş, halsizlik gibi belirtiler görüldüğünü söyledi. Teşhis de kolay değil. Çünkü akciğer filminde normal görünüyor ve ancak tomografiyle tespit edilebiliyor.
  Doç. Dr. Başak, klimanın kaslar ve sinirler üzerinde de ciddi tahribatları olabiliyor. Klimalara direkt maruz kalındığında, özellikle 18-19 derecelerde yüz felci riski bulunduğunu anlattı:
  "Klimaların sıcaklığı birdenbire düşürülmemeli. Çünkü yüzdeki sinirlerin geçtiği kılıfta ödem yaratıyor ve felce neden oluyor. Eğer klimanın soğuk havası direkt kaslara gelirse sırt, kol ve bacaklarda miyaji denilen, halk arasında kulunç olarak bilinen kas spazmlarına yol açıyor. Çocuklar ve yaşlılar da en fazla zararı görebilecek kesimler. Alerjisi olanlar, KOAH, kanser, diyabet ve kalp rahatsızlığı bulunanlar klimaları dikkatli kullanmalı."
  Başak, otomobilde klima rüzgârının koltuk değil, cama verilmesini, ateş ve öksürük şikâyeti olanların doğal besinlerin yanı sıra çinko, beta glukan desteği almasını önerdi.
  Klima kılavuzu

 • 15-20 günde bir klimanızın filtrelerini çıkararak özel arıtma suyu veya antiseptik solüsyonlarla temizleyin. Altı ayda bir yaptırın.
 • Klimalı ortamın ısısıyla dışarısının ısısı arasında 10 dereceden fazla fark olmamasına dikkat edin.
 • Ortamdaki ısıyı birdenbire değil, beşer dakika arayla kademeli olarak düşürün.
 • Pencereleri sık sık açmayın. Beş-altı saatte bir ortamı havalandırın.
 • Duştan çıktıktan hemen sonra klimalı ortama girmeyin.
 • Hamileler karınlarını klima rüzgârından korumalı. Klimalı ortamda ağızdan değil burundan nefes alın.


  Adanalı sığınakta!
  Serinlemek için sulama kanallarını, Seyhan Barajı'nı kullanan Adanalılar, son sıcaklarda ATM kulübelerini de keşfetti. Ana caddelerdeki ATM'ler serinlemek isteyenlerin durağı oldu. İlde 1942'ye ait haziran ayı sıcaklık rekorunun, kırılması bekleniyor. (dha)
  FOTOĞRAF: FATİH KARACALI / DHA  Yol buz kesti
  İzmir Aliağa'ya oksijen taşıyan tankerin vanası, Manisa yakınlarında kırıldı. 40 derece sıcakta meydana gelen oksijen sızıntısı nedeniyle, yolun üstü buzla kaplandı! İtfaiye su sıkarak buzu çözmeye çalıştı.
  FOTOĞRAF: ERTAN KORKMAZ / DHA