Klonlamaya Türk desteği

AB'nin araştırma kurumu Eurobarometre 32 Avrupa ülkesinde araştırdı: Tanrı'ya en çok inanan ulus olan Türkler, gen klonlamanın da baş destekçisi. Türklere göre üniversiteyi erkeklerin okuması daha önemli.
Haber: GÜVEN ÖZALP / Arşivi

BRÜKSEL - Avrupa Birliği'nin kamuoyu araştırma kurumu Eurobarometre'nin yayımladığı 'Sosyal değerler, bilim ve teknoloji' başlıklı araştırmaya göre Türkler Tanrı'ya en çok inanan ulusların başında geliyor. Bununla birlikte cinsiyet ayrımcılığının favori adreslerinden biri de Türkiye.
Araştırma, Avrupa Birliği üyeleri, aday ülkeler ve üye olmayan Avrupalılar İsviçre, Norveç ve İzlanda'yı kapsayacak şekilde 32 ülkede yapıldı. Araştırmanın Türkiye açısından çarpıcı sonuçları şöyle:
Tanrı'ya inanç: Tanrı'nın varlığına inan Türklerin oranı yüzde 95. Malta'da da 'Tanrı'ya inanan' oranı Türkiye'yle aynı. Bu iki ülkeyi yüzde 90'la Kıbrıs Rum Kesimi ve Romanya izliyor. Tanrı'nın varlığına en az inanan üç ülke ise Estonya (yüzde 16), Çek Cumhuriyeti (yüzde 19) ve İsveç (yüzde 23). Bu oran Avrupa Birliği vatandaşları genelinde yüzde 52.
Az politika: Türkiye'de politikayla ilgilendiğini söyleyenlerin oranı yüzde 54. Bu kategoride Portekiz yüzde 53'le sonuncu, Türkiye sondan ikinci sırada.
Halka sorun!: "Önemli hükümet kararlarında halka söz verilmesi çok önemlidir?" sorusuna yüzde 68'le en çok Türkler 'Evet' yanıtını verdi.
Erkekler siyasette iyidir: 'Erkeklerin siyasi lider olma konusunda kadınlardan daha iyi olduğunu' düşünenlerin oranı en yüksek ülke Romanya (Yüzde 63). Türkiye (Yüzde 58) bu kategoride ikinci sırada.
Erkekler okusun!: Üniversite öğreniminin bir erkek için bir kızdan daha önemli olduğunu düşünenlerin oranı Türkiye'de yüzde 46. Bu oranla Türkiye cinsiyet ayrımcılığının 'şampiyonu'. Ayrımcılıkta Türkiye'ye en yakın ülke Slovakya (yüzde 39), AB ortalaması yüzde 17.
Azınlıkların uyumu: 'Gelecek on yıl içerisinde azınlıkların ve diğer kültürlerin topluma entegre edilmelerinin çok önemli olacağını' düşünen ulusların başını da yüzde 63'le Türkiye çekiyor.
Klonlanabiliriz: İnsan hastalıklarını gidermeye yönelik olarak hayvan klonlanmasına her koşulda onay verilmesini destekleyen ülkelerin başını da Türkiye (yüzde 24) çekiyor. Bu alanda Malta ikinci (yüzde 16), İspanya üçüncü (yüzde 14).


    http://www.radikal.com.tr/7517657517650

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.