Knidos'daki mucizeler

Datça'daki Antik Knidos kentinde yapılan kazılarda, M.Ö. 4'üncü yüzyıla ait 'İlham Perisi' anlamına gelen bir kadın başı ile Şarap Tanrısı Dionizos'a hizmet eden...

MUĞLA - Datça'daki Antik Knidos kentinde yapılan kazılarda, M.Ö. 4'üncü yüzyıla ait 'İlham Perisi' anlamına gelen bir kadın başı ile Şarap Tanrısı Dionizos'a hizmet eden ve sırtında şarap tulumu taşıyan insan heykeli bulundu. Selçuk Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Ramazan Özgan başkanlığında 1987'de başlayan kazılar, bu yıl maddi yetersizlik nedeniyle kısa sürdü. 20 gün çalışan ekip, Knidos'taki önemli eserlerin bir bölümünü gün ışığına çıkardı.
Antik çağın ticaret merkezi Knidos kentinde 3 bin yıllık yerleşim saptandı. Buluntulara göre Knidos'ta sırasıyla Spartaklar, Dorlar, Persler ve Knidoslular yaşadı. Knidos'ta muhteşem eserlerin gün ışığına çıkarılmayı beklediğini belirten Özgan, "Ancak bu tempoyla bin yılda zor ortaya çıkarırız" dedi. Çalışmalarının yetersizliğini vurgulayan Özgan, şunları söyledi:
"Son olarak M.Ö. 4'üncü yüzyıldan kaldığı tahmin edilen bilimi ve güzel sanatları temsil eden Muza (İlham Perisi) çıkarıldı. Ayrıca, Şarap Tanrısı Dionizos'un çevresinde ona hizmet veren bir kişinin heykeli bulundu. Kazılarda M.Ö. 1'inci yüzyıla ait bronz şamdan da çıktı. Bu eserin aynısı
İtalya'nın Pompei ve Lodra'daki British Museum'da bulunuyor. Kazılarda ayrıca Knidos'un Afrodit figürü karşımıza çok sık çıkıyor. Kentteki üç adet Stoa'dan (çarşı) birisini de bulduk. Antik kentte Tanrı ve Tanrıça tapınakları var. Dionizos ile Afrodit tapınakları da bunların içinde. Tanrıça Apollon, Artemis, Hermes tapınakları da keşfedilmeyi bekliyor."