@ismailsaymaz

Kobani cinayetinde deliller temizlenmiş, kamera görüntüsü kayıp

Kobani cinayetinde deliller temizlenmiş, kamera görüntüsü kayıp
Kobani cinayetinde deliller temizlenmiş, kamera görüntüsü kayıp
İzmir'deki Kobani gösterilerine katılan Ekrem Kaçaroğlu'nu silahla vurarak ölümüne yol açtığı ileri sürülen Reşit Aktaş, o gece tüfeğin babası tarafından temizlendiğini ve mermileri de attığını söyledi. Bu arada, Kaçaroğlu'nun vurulduğu anı gösteren kamera kayıtlarının eksik olduğu iddia edildi. Öte yandan, İstanbul'daki Kobani gösterilerinde can veren Mert Değirmenci'nin ölümüne ilişkin soruşturmada hiçbir ilerleme kaydedilemiyor. 
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, 25 Mart’ta görülen Ekrem Kaçaroğlu Davası’nda, tüfekle ateş ettiği görülen sanık Reşat Aktaş, ifadesinde, delillerin yok edildiğini itiraf etti. Aktaş, PKK ’lı grubun taş ve molotofkokteylilerle mahalleye girmesi üzerine evden dedesine ait tüfeği alıp dışarı çıktığını belirtti. Aktaş, şöyle devam etti:

“Dedemin duvarda asılı olan tüfeğini aldım, çıktım. Hatta yanımdan geçen TOMA’yı bile görmedim. Havaya ateş ettim. Ateş ettiğimde TOMA’nın geldiğini gördüm. Daha sonra tüfeği ikiye katlayarak pazar yerinin oraya doğru yöneldim, bir dakika kaldım kalmadım geri döndüm. Bir daha hiçbir şekilde ateş etmediğim gibi kimseye de vermedim.”

Daha sonra eve döndüğünü ve babasına “Tüfeği kullandım” dediğini anlatan Aktaş, “Babam tüfeği sildi ve temizledi. Bana ‘Kemalpaşa’daki eve götürüp orada parçalayıp atacağım’ dedi. Babam ertesi gün götürüp getirdiğini söylemişse de götürmediğini anladım” dedi. Mermileri ne yaptığı yönündeki sorular üzerine Aktaş, “Elimdeki, tek fişekli tek kırmalı tüfektir. Kovanı cebime koymuşumdur, belki de karşı tarafa taş diye atmışımdır” diye konuştu.

Bu arada, Kaçaroğlu ailesinin avukatı Nergiz Tuba Aslan, Bornova Belediyesi’ne ait Doğanlar Pazaryeri’ne bakan kamera kayıtlarında, Ekrem Kaçaroğlu’nun vurulduğu ana ilişkin görüntülerin eksik olduğunu ileri sürdü. Aslan, Emniyet Foto Film Şubesi’nin ikinci kamera kaydı olarak nitelendirdiği kısımda, saat 20.27-20.44 arasında kayıt yapılmadığının söylendiğini belirterek, “Oysa bu saat, Kaçaroğlu’nun vurulma anına düşmektedir. Tüm kamera kayıtlarının hard disklerine el konularak değerlendirme yapılsın. Bu konuda jandarma bünyesinde oluşturulan kriminal ya da üniversite bünyesinden alınacak bilirkişi raporuna yönelinmesini talep ediyoruz” dedi.


MERT DEĞİRMENCİ CİNAYETİNDE HİÇBİR ŞÜPHELİ SAPTANAMADI!

Öte yandan İstanbul’daki Kobani gösterilerinde başından vurularak can veren Mert Değirmenci’nin ölümüne ilişkin soruşturmada da aradan geçen altı aya rağmen hiçbir şüpheli belirlenemedi. Soruşturma dosyasında yalnızca, Değirmenci’nin öldüğü akşama ilişkin gösterilerin anlatıldığı bir polis fezlekesi yer alıyor. Değirmenci’nin ölümü, dört sayfalık fezlekede yalnızca iki cümle olarak geçiyor. Fezlekede, “Olaylar esnasında Mert Değirmenci isimli şahış ölmüş olup babası Adıgüzel Değirmenci’nin müşteki olarak ifadesi alınmıştır. Hazırlanan tahkikat evrakı on klasör halinde Esenyurt Polis Merkezi Amirliği’nce gönderilmiştir” deniliyor.