@ismailsaymaz

Kobani eyleminde felç kalan Şehriban beraat etti

Kobani eyleminde felç kalan Şehriban beraat etti
Kobani eyleminde felç kalan Şehriban beraat etti
Gaziantep'teki Kobani gösterilerinin yapıldığı günlerde vurularak felç kalan ve vurulduğu eylemin tek sanığı olarak tutuklanıp dava açılan sağır ve dilsiz genç Şehriban Sertkal beraat etti.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Kobani gösterileri sırasında vurularak felç olan Şehriban Sertkal adlı genç kızın yargılanmasına bugün Gaziantep 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Davanın bugünkü ikinci duruşmasında ilk olarak Şehriban Sertkal dinlendi. Sertkal, annesinden izin alıp bir arkadaşıyla gezmek için evden çıktığını belirterek, "Gösteriler vardı, taşlar atılıyordu. Uzaktan gördüm, gruba katılmadım. Ben öyle şeylerden korkarım, sevmem. Babam da kızar. Hastanede gözümü açtım. Kendimi okulda zannediyordum. Ayaklarımda ağrı vardı. O zaman vurulduğumu anladım. Nereden ateş edildiğini görmedim" dedi.

POLİS MEMURU: ŞİKAYETÇİ DEĞİLİM

Şikayetçi polis memuru Mehmet Aydoğan ise "Nereden geldiğini bilmediğim bir kurşunla yaralandım. Kurşun hala göğsümde. Kimin ateş ettiğini görmedim. Sanık Şehriban'ı tanımıyorum, kendisinden şikâyetçi değilim" diye konuştu. 

SAVCILIK: BİR TEŞHİS YOK

Savcılık mütaalasında, görüntülerde yer alan kadın gösterici ile aynı mıntıkada vurulan Sertkal’ın aynı kişi olduğu yönünde belirleyici bir teşhisin olmadığı ifade edildi. Sertkal’ın aynı mıntıkada vurulmuş olmasının da gösteriye katıldığının delili olmadığı kaydedildi. Ayrıca Sertkal'in hastane giriş kayıtlarıyla bir kısım eylemlerin saatinin oluşmadığı vurgulandı. Mahkeme delil yetersizliği nedeniyle beraata hükmetti.

NE OLMUŞTU?

19 yaşındaki Şehriban Sertkal, 9 Ekim 2014'te Şahinbey ilçesindeki Kobani eylemi yapan grup ile onlara silahlar ve bıçaklarla saldıran grubun arasında kaldı. Sertkal bu sırada açılan ateş sonucu çıkan saçmalarla omzundan, bacağından ve kalçasından vuruldu. Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne sevk edilen Sertkal felç kaldı. Doğuştan sağır ve dilsiz olan Sertkal, Ali Süzer Özel Eğitim Meslek Lisesi/Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri Alanı'nda onuncu sınıf öğrencisiydi. Fakat yatalak kaldıktan sonra okuluna da devam edemedi.

POLİS: BAŞKA YARALI BAYAN BULAMADIK

Bu arada polisler, Sertkal hakkında gösterilere katıldığı gerekçesiyle bir fezleke hazırladı. Dosyanın tek şüphelisi olan Sertkal için gösterilen delil, bir fotoğrafta yer alan kadın gösterici oldu. Oysa Sertkal fotoğrafta olduğu üzere örgülü saçlı değil, düz küt saçlıydi. Polis, fotoğraflardaki kadın göstericinin çatışma bölgesinden uzaklaştırıldığını ve o gün hastanelere Sertkal dışında hiç kimsenin basvurmadığını belirterek, şöyle dedi: “Yürüyüşünden, kıyafetlerinden ve uzun saçlarından dolayı bayan olduğu açıkça belli olan şahsın yanında bulunan diğer şahıslar tarafından çatışma bölgesinden uzaklaştırıldığı, muhtemelen tedavisinin yapılması amacıyla sağlık merkezine götürüldüğü, olay günü yaralanarak tedavisinin yapılması amacıyla resmi-özel sağlık kuruluşlarına Şehriban Sertkal isimli bayan dışında başka bayan şahıs başvuruda bulunmadığından Sertkal’ın PKK terör örgütüne müzahir kitle ile birlikte gösterilere iştirak ettiği ve olay neticesinde yaralandığı anlaşılmıştır."

DİLSİZE 'PROPAGANDA' SUÇLAMASI

Bu fezleke üzerine savcılık Sertkal hakkında, "terör örgütüne üye olma, tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurma ve el değiştirme, terör örgütü propagandası, kanuna aykırı gösteriye silahla katılıp uyarılara rağmen dağılmaya ve memura direnme" iddiasıyla Gaziantep 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. İddianamede, Gaziantep'teki gösterilerde silah, patlayıcı madde ve molotofkokteyli kullanıldığı; bunların kamu kuruluşlarına ve özel kişilere ait yer ve taşıtlara ve polise atıldığı savunuldu. Ayrıca PKK lehine slogan atıldığı ve polise karşı direnildiği iddia edildi. İddianamede, Sertkal'ın kamera görüntülerine göre yüzü poşulu grubun içinde olduğu, bu sırada vurularak yere düştüğü belirtilerek, "Olaya karışan şahıslar arasında başka bayan şahıs bulunmadığından" Sertkal'ın bu kişi olduğu öne sürüldü.

Şikâyetçiler arasında Gaziantep Emniyet Müdürlüğü de bulunuyordu.