Kobani linci davasında tutuklama yok

Kobani linci davasında tutuklama yok
Kobani linci davasında tutuklama yok
İzmir'deki Kobani eylemi sırasında silahla vurulup yaralanan, düştüğü yerde dövülen ve kaldırıldığı hastanede kurtarılamayan HDP'li 38 yaşındaki Ekrem Kaçeroğlu'nun öldürülmesiyle ilgili dava sanıklarının tutuklanması talebi reddedildi. Mahkeme sanıkların duruşmalara katılmasına da gerek olmadığına hükmetti!

RADİKAL - İzmir'deki Kobani eylemi sırasında silahla vurulup yaralanan, düştüğü yerde dövülen ve kaldırıldığı hastanede kurtarılamayan HDP'li 38 yaşındaki Ekrem Kaçeroğlu'nun öldürülmesiyle ilgili davanın 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki ikinci duruşmasına tutuksuz sanıklar katılmadı. 'Kasten adam öldürme' suçlamasıyla ömür boyu hapis cezasıyla yargılanan sanıklar Murat K., Suat D., Kubilay A. ve Reşit A.'yı avukatları temsil ederken, tutuklanmaları isteğini mahkeme reddetti, duruşmalara katılmasına da gerek olmadığına karar verdi.

Geçen 7 Ekim'de, Kobani'ye yönelik IŞİD saldırılarını Bornova Doğanlar Mahallesi'nde protesto edenlere polis müdahale etti. Bu sırada Ekrem Kaçeroğlu, açılan ateş sonucu yaralandı. Kanlar içinde yerde yatan Kaçeroğlu'na daha sonra mahalleden bir grup saldırarak dövdü. Ağır yaralanan ve Ege Üniversitesi Hastanesi'nde yoğun bakım ünitesinde tedaviye alınan Ekrem Kaçeroğlu, 10 Ekim'de hayatını kaybetti. Olayın ardından araştırma yapan polis, TOMA'nın üzerindeki kameralardan çekilen görüntülerden Ekrem Kaçeroğlu'na saldırdıkları ve silah kullandıkları saptanan Reşit A., kardeşi Kubilay A. ile akrabaları olan Suat D. ve Murat K.'yı gözaltına aldı.

İzmir Nöbetçi 4'üncü Sulh Ceza Hakimliği, Kaçeroğlu'nun ne şekilde ve kim tarafından yere düşürüldüğünün bilinmediği belirtip, ancak yerdeyken yaralıya eylemde bulunduklarından, Kubilay A. ve Murat K. için tutuklama kararı verdi. Silahla ateş eden Reşit A. ve Suat D.'nin Kaçeroğlu'na yönelik eylemde bulunduklarına dair yeterli, güçlü delil elde edilemediğinden de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bıraktı. Tutuklu Kubilay A. ve Murat K. da daha sonra avukatlarının itirazı üzerine, İzmir 3'üncü Sulh Ceza Hakimliği tarafından serbest bırakıldı.

İzmir 8'inci Ağır Ceza Mahkemesindeki bugün yapılan duruşmaya, 'kasten adam öldürme' suçundan müebbet hapis cezası istemiyle tutuksuz yargılanan sanıklar Murat K., Suat D., Kubilay A., Reşit A. katılmazken, Kaçeroğlu'nun ailesi ve tarafların avukatları hazır bulundu. Duruşmayı HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de izledi.

Kaçeroğlu ailesinin avukatı Mustafa Rollas, adli tıp raporundaki "maktulün vücudundan çıkan kurşunun 36 kalibrelik av tüfeğine uygundur" cümlesinin incelemeyi aşan, maksadı değiştiren ve tespiti muğlak hale getiren bir değerlendirme olduğunu, kurşunun uygun bir fişeğe yerleştirilmesi halinde 16'lık bir tüfekle atılıp atılmayacağının tespitini talep ettiklerini söyledi. Avukat Nezahat Paşa Bayraktar, soruşturmanın eksiklerle dolu olduğunu belirterek, görüntü kayıtları geldiğinde mahkemenin mahallinde keşif yapmasını, keşifte tanıkların dinlenmesini ve sanıkların tutuklanmasını talep etti. Avukat Eylem Yıldız, “Bu ülkede hakaret suçundan 16 yaşında çocuk tutuklandı, avukatlar tutuklandı. Aslolan tutuksuz yargılanmaktır, ancak ortada bir ölü varsa katil zanlılarının, özellikle de tüfeği kullanan Reşit A.'nın tutuklanması gerekmektedir" dedi.

Sanık avukatlarından Tolga Turgut ise karşı taraf avukatlarının sanıkların duruşmaya gelmemelerini gerekçe göstererek tutuklanmasını talep ettiklerini, oysa sanıkların adli kontrol gereklerini yerine getirerek her hafta karakola gidip imza verdiğini, dosyada sanıklar aleyhine çok net delillerin de bulunmadığını, mahkeme heyeti ne zaman isterse sanıkları duruşmalarda hazır edebileceklerini belirterek, tutuklanma taleplerinin reddini istedi.

Mahkeme Başkanı Nilüfer Öncel, sanıkların tutuklanma talebinin reddine ve duruşmalardan vareste tutulmalarına, görüntü ve fotoğrafların karşılaştırılması için Ankara Jandarma Kriminal Laboratuvarı'na gönderilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

'DAVANIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ'

Duruşma öncesi HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, HDP İzmir İl Başkanı Cavit Uğur ile Kaçeroğlu'nun ailesi ve yaklaşık 100 kişilik grup partiliyle adliye önünde basın açıklaması yaptı. Grup, ellerinde “Ayaklarımızın altındaki cenneti alın, evlatlarımıza dokunmayın" ve öldürülen Ekrem Kaçeroğlu'nun fotoğraflarının bulunduğu pankart açtı. Ertuğrul Kürkçü, “Bu dava linç edilen Kaçeroğlu'nun katillerini ortaya çıkaracak. Verilecek karar ile temiz bir sayfa açılacak. Ekrem'in katilleri er geç ortaya çıkacaktır. Eninde sonunda adalet yerini bulacak. Katillerin er geç cezalandırılacak. Davanın takipçisi olacağız" dedi. (Bahri KARATAŞ/İZMİR/DHA)