@idrisemen

Kobani son durum: Moraller yüksek

Kobani son durum: Moraller yüksek
Kobani son durum: Moraller yüksek
134 gün sonra ISiD'in elinden kurtulan Kobani'nin neredeyse yüzde doksanı yıkılmış durumda. İnsanların sokakta serbestçe dolaştığı Kobani'de moraller yüksek. YPG(liler ise savaşın henüz bitmediğini söylüyor
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – 134 gün sonra ISiD'in elinden kurtulan Kobani karşıdan bakıldığında yıllar önce terk edilmiş harabe bir şehri andırıyor. İlk mahalleye girdiğimizde savaşın izlerini tüm çıplaklığı ile hissediyoruz. Evlerin içinde eşyalar dün bırakılmış gibi.Ancak kapı, pencere, duvarları yıkık dökük. Top atışları ile yerle bir olmuş sokaklar, bombalı saldırılar sonucu yanmış arabalar hemen göze çarpıyor.

Şehirde bir yandan sevinç yaşanırken, diğer yandan YPG güçleri hazırlıklarını sürdürüyor. Şehir İŞİD’in elinden kurtarılmış olsa da onlar tedbiri elden bırakmıyor. Her an saldıracaklarmış gibi yine şehri savunmaya hazırlar. Şehirden savaş boyunca uzaklaşmayan az sayıda insan var. Onlar da sığınaklarda kalarak ayakta kalmayı başarmışlar. Bomba ve silah seslerini aylardır hiç susmadığı şehirde yaşamanın zorluğunu yüzlerinden okumak mümkün. Yaşadıklarını kelimelere dökmekte zorlanıyorlar.

Kobani kurtuldu ama savaş bitmedi


Bugün gelenlere sarılıp hasret giderirken göz yaşlarına hakim olamıyorlar. Aylardır endişeli yüzlerinde şimdi gülümseme hakim. Ancak yeniden saldırılar mı korkusunu da içlerinden atabilmiş değiller. Kobani çevresinde yaklaşık 364 köy bulunuyor.

Görüştüğümüz YPG güçleri Kobani'den sonra IŞİD'in köylere çekildiğini ancak buralarda da pek tutunamayacağını belirtiyor. Köylerde şiddetli çatışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Köylerdeki direnişin de fazla sürmeyeceği ve bölgenin tamamının İŞİD’ten temizleneceğini kaydediyorlar. Zafer çığlıkları atsalar da tedbir elden bırakılmıyor. Her an saldıracaklar gibi hazırlar. Aylardır savaşan YPG’ye bağlı askerlerin yüzlerinde o yorgunluğu görmek de mümkün. Ama kazanılan zaferin de haklı gururu var üstlerinde.

Uçaklar gece Kobani'ye bağlı köylerdeki IŞİD mevzilerini vurdu


Harabeye dönen şehirde hayatın yeniden başlaması aylar süreceğe benziyor. Alt yapısı tamamen yok olan şehri el birliği ile yeniden dirilteceklerini ortak bir dille ifade ediyorlar. ‘Önce güvenlik sonra şehri ayağa kaldırma’ diyen YPG komutanları şöyle konuşuyor: “Şehir sivillerden boşaltılmasaydı savunma bu kadar güçlü olamazdı. Kayıplar bu kadarla kalmazdı.”

Sınırın her iki yakasında bayram


  ETİKETLER:

  ypg

  ,

  Bugün

  ,

  Hakim

  ,

  Köy

  ,

  Gece

  ,

  Kapı

  ,

  bomba

  ,

  güvenlik

  ,

  silah

  ,

  IŞİD