Kobani yangını Türkiye'nin dört bir yanına sıçradı

Kobani yangını Türkiye'nin dört bir yanına sıçradı
Kobani yangını Türkiye'nin dört bir yanına sıçradı
IŞİD'in haftalardır süren Kobani kuşatmasını protesto eden grupların gösterilerinde kan aktı. Diyarbakır, Batman gibi kentlerde göstericiler IŞİD ve Hizbullah yanlısı gruplarla karşı karşıya geldi. 16 kişi hayatını kaybederken 6 ilde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

RADİKAL – Suriye’nin kuzeyinde, Türkiye sınırında bulunan Kürt kenti Kobani’ye yönelik IŞİD saldırılarını protesto etmek için yapılan gösterilerde kan aktı. Başta doğu kentleri olmak üzere Türkiye’nin pek çok noktasında gerçekleştirilen eylemlerde IŞİD örgütünü protesto eden gruplar polisle ve bazı yerlerde de IŞİD yanlısı gruplarla karşı karşıya geldi. Pek çok kentin savaş alanına döndüğü olaylarda, Diyarbakır’da 8, Mardin’de 3, Siirt’te 2, Van'da 1, Batman’da 1 kişi, gruplar arasında çıkan çatışmada öldü. Muş’un Varto ilçesinde ise 1 kişi, polisin gösteriye müdahalesi sırasında başından vurularak hayatını kaybetti. Diyarbakır, Batman, Siirt, Van, Muş ve Mardin’de tüm kentleri ya da ilçelerini kapsayan sokağa çıkma yasakları ilan edildi. Diyarbakır’da dün akşam saatlerinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı perşembe sabahı 06.00’ya kadar uzatıldı. Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki “güvenlik zirvesi” ise bugün saat 14.00’te Ankara’da toplanacak.

Türkiye'de Kobani protestoları


DİYARBAKIR
Önceki gün başlayan eylemler, dün yayılarak devam etti. Protestoların arttığı akşam saatlerinde, Hüda-Par yanlısı gruplarla PKK taraftarları arasında silahlı çatışma çıktı. Bu çatışmada toplam 8 kişinin öldüğü bildirildi. Ölen ve yaralananların sayısı ve kimlikleri uzun süre tespit edilemedi. Kentte gece kaos hakim olmaya başlarken, göstericilerin pek çok noktada araçları durdurarak yol kontrolleri yaptıkları görüldü. Gece saatlerinde Valilik sokağa çıkma yasağı ilan ederken, ilk ve orta dereceli okullar bugün tatil edildi. Sur İlçesi Gazi Caddesi üzerinde bulunan Sur İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde nöbet tutan polislerin üzerine uzun namlulu silahla ateş açıldı. Bir polis yaralandı. 2 güvenlik görevlisi molotof ve taş atılması sonucu yaralandı.


SİİRT
Kurtalan ilçesinde saat 17.30’da toplanan bir grup sloganlar eşliğinde, AK Partili belediye binasına yürüdü. Gruptan bazıları binaya molotofkokteyli attı. Bu sırada bahçede bulunan Ak Partili Belediye Başkanı Nevzat Karatay’ın yakınları, iddiaya göre göstericileri korkutmak için havaya ateş açtı. Dağılan göstericiler daha sonra Karatay ile yakınlarının iş ve evlerine saldırdı. Bu sırada Karatay’ın yakınları oldukları belirtilen bazı kişiler, tabancalarla göstericilere rastgele ateş açtılar.


MARDİN
Kent genelinde çıkan olaylarda 2 kişi öldü. Derik ilçesinde göstericiler, birçok yolu taş ve çöp konteynerleri ile trafiğe kapattı. AK Parti ve Hüda-Par ilçe başkanlıklarına molotofkokteylleri ve taş atan göstericiler, müdahale eden polis panzerlerine de molotof kokteyli attı. İlçenin Kale Mahallesi’nde toplanan bazı gruplar ise Kaymakam İsmail Sündük’ün lojmanını taşladı.


MUŞ
Göstericiler, tüm cadde ve sokaklarda barikat kurup, Kobani için sloganlar attı. Polis, barikat kurarak ateş yakan gruba biber gazı ve basınçlı suyla müdahale etti. Müdahaleye taş ve molotofkokteyli ile karşılık veren grupla polis arasında gerginlik tırmandı. Olaylar sırasında başından vurulan Hakan Buksur (25) hayatını kaybetti.


BATMAN
Gösteriler sırasında çıkan olaylarda silahla vurulan 23 yaşındaki Emrah Demir, kaldırıldığı Batman Bölge Devlet Hastanesi’nde öldü. Hüda-Par Batman örgütü tarafından kullanıldığı öne sürülen bir twitter hesabından Emrah Demir’in parti binası önünde yatan cansız bedeninin fotoğrafı paylaşıldı.


İSTANBUL
Birçok ilçede olaylar çıktı. Kadıköy Altıyol’da toplanan ve AK Parti İlçe Başkanlığı’na yürümek isteyen gruba polis biber gazı ve tazyikli suyla müdahalede bulundu. Grup, polise taşla karşılık verdi. Bağcılar’da 3 otomobil ve Sultanbeyli’de ise 3 belediye otomobili ateşe verilirken, Sultanbeyli’nde göstericilerin pompalı tüfekle ateş açması sonucu 2 polis yaralandı. Okmeydanı’nda akşam saatlerinde toplanan gruptan bir kişi polise pompalı tüfekle ateş açtı, 1 polis yaralandı. TEM’in Gazi mahallesi mevkisinde göstericiler, akşam saatlerinde yolu çift taraflı trafiğe kapattı. Sultangazi’de, karşıt görüşlü grubun saldırısı üzerine saat 13.00’te partinin ilçe binasına sığınan DBP üyesi 50 kişi, 7 saat sonra binadan çıkabildi.


VAN
Başkale ilçesinde ise yaklaşık 500 kişi DBP ilçe binası önünde toplandı ve sloganlar atarak AK Parti ilçe binasını taşladı. Göstericiler daha sonra çarşı merkezinde bulunan Atatürk heykelini molotofkokteyli atarak yaktı. Muradiye ile Erciş ilçesinde de göstericiler, polisi taşlayıp, birçok kamu binası ve işyerine zarar verdi. Muradiye’de polis aracı atılan molotofla yakılırken, 1’i Müdür yardımcısı 5 polis de atılan taşlarla yaralandı. Kızılay Kan Merkezi önündeki 2 kan toplama aracı ve 1 otomobilin yanı sıra 1 minibüs ve 1 otomobil göstericiler tarafından ateşe verildi.

Askerler, Diyarbakır, Mardin, Van ve Batman sokaklarında


ADIYAMAN
Yaklaşık 400 kişi Vali Mahmut Demirtaş’ın evinin bulunduğu Atatürk Bulvarı’nda bir araya geldi. Valinin evine molotof kokteyli ve taş atan grupla polis arasında çıkan arbedede 14 polis yaralandı.


ŞIRNAK
İl genelinde 3 dershane, 1 market ve mobese kameraları yakıldı, bankalara molotofkokteylleri atıldı. İdil’de ise yaklaşık 300 kişilik PKK’lı bir grup Atatürk İlköğretim Okulu kapısını ve Atatürk büstünü tahrip etti. Cizre’de gösteri yapan yüzleri maskeli kişiler, yolları trafiğe kapattıktan sonra 3 mobese kamerasını tahrip etti, bir market ve bir dershane ateşe verildi. İlçedeki bir özel öğrenci yurduna da molotof ve ses bombaları atan göstericiler, bankaların ATM’lerini de kullanılamaz hale getirdi.


ANKARA
Sakarya Meydanı’nda toplanan kalabalık AK Parti Ankara İl Başkanlığı’na yürümek istedi. İzin vermeyen polis, biber gazı ve plastik mermilerle protestoculara müdahalede bulundu. Cumhuriyet Gazetesi Foto Muhabiri Necati Savaş ile Milliyet Foto Muhabiri Ünal Çam, atılan taşların isabet etmesi sonucu yaralandı. Polis çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.


KOCAELİ
İzmit, Gebze ve Dilovası ilçelerinde, IŞİD’ın Kobane’ye yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla protesto yürüyüşleri yapıldı. Gebze İlçesi’ndeki yürüyüşte polise taş ve sopalarla yapılan saldırılar sonucu Çevik Kuvvet ekipleri göstericilere cop ve gazla müdahalede bulundu. Dilovası’nda 300 kişi D-100 Karayolunu bir süre kapatarak oturma eylemi yaptı.


İZMİR
Konak ilçesinde toplanan bir grupla polis arasında gerginlik çıktı. Eylemcilerden biri gözaltına alınmamak için ensesine bıçak dayadı. Polis bu kişiyi etkisiz hale getirmek istedi. Çıkan kargaşada bir kişi, polisin silahını alıp kaçtı. Kovalamacada güvenlik güçleri şüpheliyi yakaladı. 


HAKKARİ
Hakkari Üniversitesi Rektörlük binası önünde eylem yapan yaklaşık 100 kişilik grup, binayı ateşe vererek yakmaya çalıştı. Hakkari Üniversitesi’nde pazartesiye kadar eğitim ve öğretime ara verildi. Valilik il genelinde çıkan olaylarda 3 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.


  http://www.radikal.com.tr/1217499121749910

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  TÜRKİYE CUMHURİYETİ,Türkiye Devleti Deeeel. - Clear

  Önce devletinin adını sonra da kurucusunu öğrenecek ve iyi belleyeceksin.Bu devletin de temel sloganı "Yurtta Sulh(barış),Cihanda(dünyada) Sulh" tur.Kendi içimizde 30 yıl körükleyenlerin oluşturduğu ızdıraba son verebilmek için BARIŞ sağlamaya yani sloganın "Yurtta Sulh" kısmını gerçekleştirmeye çalışırken,barış sürecini hedefe ulaştırmakla uğraşırken,bir de yurt dışına mı müdahale edelim? Türkiye Cumhuriyeti,elinden geleni yapmış,yani dünyada hiçbir ülkenin yapmadığını yapmış ve 2.5 milyon kişiye sınırlarını açmıştır.Bu nedenle de tüm dünyadan takdir toplamıştır.Hem size ne,siz Türkiye vatandaşı değil misiniz? Yoksa serde "gizli ırkçılık" mı(sizlerin deyişiyle) var? Hatırlar mısınız bilmem,Türkiye,Orta Asya Türki Cumhuriyetleri ile yakınlaşmaya başlayınca pek eleştiriyordunuz da hani,birden aklıma o geliverdi.Şimdi,milletin derdi,bizi mi gerdi? Herkesin derdi kendine...Bizim derdimiz barış Süreci ve yurtta barışa erişmektir.Biz Libya,Mısır,Tunus'a da müdahale etmedik.Arap Baharı körükleyenler etti.Şimdi de, kim körüklediyse onlardan müdahale isteyin.İlk akla gelenin Türkiye oluşu, alışkanlık olmuş.Biz hep beraber,Kurtuluş Savaşı'mızda yedi düvele karşı,hiç kimseden el vermesini istemeden, kendi yağımızla kavrularak mücadele verdik.Kurucumuzun sloganını takarım koluma,haydi herkes kendi yoluna...

  Hükümetin açılım süreci: - user387623

  Teröristle pazarlığın sonuçları, açılım safsatasının gerçek yüzü!

  Bu ne utanmazlık.. - kaşınan adam

  On binlerce insanın ölümüne neden olun PKK ve yandaşları şimdi tutmuşlar Kobaniyi İŞİD den kurtarın diye terör estiriyorlar.Bu ne utanmazlık.Sarp arazide. dağda. tepede ıssız yolda pusu kurarak mayın döşeyerek kalleşce katlettiğin Türk askeri ve vatandaşından yardım istiyorsun.Yardım etmedi diye terör estiriyorsun.Hakim tepede pusu kurup uzaktan kumanda ile mayını patlatmak yada makinalı ile onda savunması olmayan insanları taramak değil yiğitlik. Yiğitlik Kobani gibi arazide tankın. topun uçaksavarın ateşine karşı yurdunu savunmaktır.Burada şehirde savunmasız otobüsleri yakmak,Atatürk heykelini yakmak ,karşılık verme talimatı almış güvenlik gücüne molotof atmak.taş atmak değil yiğitlik.Yiğitsniz gidin Kobaniye..Arkanızda ABD desteğide varken biraz gerçek yiğit gibi davranın..

  BUNU ÖNGÖREMEYENLER O MAKAMLARI HAK ETMİYOR. - m.rozbilen

  Ektiğinizin meyvesini toplamaktan memnun musunuz? Türkiyenin bu hale geleceğini öngörmemek ve buna rağmen yanlış adımlarda diretip IŞİD kafirini desteklemeye devam etmek basiretsizliktir. Ülkenin kaderiyle oynamaya kimsenin hakkı yok. Buna Cumhurbaşkanı ve Başbakan dahil. Dünya ile dalga geçer gibi oyun oynamayı bırakın. Bizi IŞİD gibi vahşi, cani, zalim radikal bir dinci grubun esiri yapmayın. Yanlış politikalarınız yüzünden ülkeyi cehenneme çevirmeye hakkınız yok. Saldırganları desteklemekten ve masumlara zulm etmeldip soykırım yapmalarına göz yummayın. Aksi halde ayni suçun suçlusu olursunuz. Kürtler ise bu oyunlara ve provokasyonlara gelmemeli, haklarını meşru zeminde ve demokratik bir şekilde savunmaya devam etmeliler. Şiddetten uzak durmalılar. Haklı iken haksız duruma düşmemeliler.

  İnsan - cem_ozgen

  Bu vandallığı yapanlara devlet gereken cezayı vermeli devlet vatandaşın can ve mal guvenliğini bu vandallara karşı sağlamalı, askere polise taş at etrafı yak yık sonra da kobaniyi kurtar kurtarmazsan boyle yaparız diye tehdit et yahu siz sadece bu yaptıklarınızla kendi amaçlarınıza zarar verirsiniz toplumun nefretini kazanırsınız bunun adı akıl tutulması ,cehalet.

  Faşizm - sabahtufani

  Türk devletinin,Türkiye devleti olmadığını, tamamıyla Türklerin devleti olduğunu, AKP'nin din referansının da esas değil tali olduğu, devletin bekası ya da çıkarlar için her şeyin kullanılması mubah olsa da türk-islam sentezinde türk kısmının esas, islam kısmının tali olduğunu gördük, söz konusu Kürtler olduğu zaman ülkedeki laiklerin, ulusalcıların, rantçıların,hırsızların, İslamcıların ,Osmancıların (bunlardan hırsız ve rantçı dışındakilerin ne kadar ne oldukları tartışmaya açık) nasıl da omuz omuza yürüdüklerini, ağızları salyalı bir şekilde aynı koroya eşlik ettiğini gördük. Bakın şu ulusalcı/laik güruhuna (seküler YPG ve savunmasız kobani halkı yerine işid'e pasif destek sunuyor ya da birbirini yesinlerciler) nasıl da bir anda kontracı hizbullah'a ve işid'en medet umar hale geldiler. Nasıl da her toplumsal olay ve ölümler sonrasında mala zarar veriyorlar düsturuna sarıldılar. Bunların hepsi yalan,dolan kıvırmayın hepiniz, faşizme hizmet ediyorsunuz, öyle bir eğitim sisteminden geçmişsiniz ki beyninize işlemiş her şeyi normalleştiren ve sizin de tanımlayamadığınız bir faşizim var. Ama her ne kadar tarihin tekerleği hep ileriye gitmese de enin de sonunda insanlık kazanacak.

  yeni Türkiye - user803844

  ah ah ne kadar yanlışlıklar yapıldı çözüm süreci diyerek insanlar aldatıldı kandırıldı işte çözüm sürecimizin meyvesi bu hayırlı olsun memleketimize....inşallah ülkeyi bu kafasızlar böldürmez...