Kobani'de IŞİD ile çatışmada ölen Güler için ortak açıklama

Kobani'de IŞİD ile çatışmada ölen Güler için ortak açıklama
Kobani'de IŞİD ile çatışmada ölen Güler için ortak açıklama
Suriye'nin kuzeyinde IŞİD ile girdiği silahlı çatışmada ölen Aziz Güler'in cenazesinin İzmir'e getirilmesi için, ailesi ve onlara destek veren CHP milletvekili Zeynep Altıok, çeşitli siyasi parti ile sendikalar ortak açıklama yaptı.

RADİKAL - İzmir ve İstanbul 'da birçok toplumsal gösteriye katılan Yıldız Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler öğrencisi olan 27 yaşındaki Aziz Güler, Kobani'de IŞİD ile girdiği silahlı çatışmada 21 Eylül'de hayatını kaybetti. Aziz Güler'in cenazesi, Kobani'den Türkiye 'ye cenazelerin kabul edilmemesi nedeniyle getirilemedi. Cenaze için İstanbul ve İzmir'deki iki açıklama ile istendi.

Şişli’de bulunan DİSK binasında gerçekleşen basın toplantısına Aziz Güler’in amcası, kuzenleri ve arkadaşlarının yanı sıra HDP milletvekilleri Levent Tüzel, Beyza Üstün, Hüda Kaya, Sezai Temelli, Filiz Kerestecioğlu ile ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş, İnsan Hakları Derneği (İHD) eski Genel Başkanı Akın Birdal, Barış Bloku Eş Sözcüsü Gençay Gürsoy, sanatçılar Tolga Sağ, Pınar Aydınlar, Suavi ve Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan katıldı. Aziz Güler’in babasının oğlunun cenazesini almak üzere sınırın Suriye tarafında olduğu, abisinin ise gerekli yasal işlemleri yürütmek üzere Suruç’ta olduğu belirtildi.

AZİZ GÜLER’İN KUZENİ: AZİZ’İN YERİ TOPRAKLARIDIR

Aile adına konuşan Aziz Güler’in kuzeni Burak Güler, “Şu anki hükümet hiçbir yasal prosedür olmadığı halde Aziz’i bize vermeyeceğini ve orada bekleyen tüm cenazeleri sınırda beklettiğini tüm insanlık adına göstermektedir. Bu ailelere, annelere zulümdür” dedi. Aziz Güler’in naaşını İstanbul’da toprağa vermek istediklerini belirten Burak Güler, “Aziz’in yeri topraklarıdır. Aziz’le burada büyüdük. Aziz gülüşlerini burada kazandı” diye konuştu. Aziz Güler’in annesi, babası ve ağabeyi adına yazılmış mektubu okuyan Burak Güler, “Acımızı yaşamamıza izin verin, acımıza saygılı davranın. Tarifi imkansız acımızı kısmen azaltmak için oğlumuzu bize verin” diye konuştu.

KERESTECİOĞLU: BAKANLAR KURULU KARARI YOK

Basın toplantısında söz alan HDP milletvekili Filiz Kerestecioğlu da, “Aziz bütün dünyaca lanetlenen IŞİD denilen bir örgüte karşı mücadele ediyordu. Bu mücadele sırasında öldürüldü. ABD askerlerini buraya sokacağınıza, İncirlik Üssü'nü açacağınıza, orada mücadele eden bu gençlere neden saygı duymuyorsunuz?” dedi. Aziz Güler’in naaşını almak üzere Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuracaklarını söyleyen Filiz Kerestecioğlu, “Ortada Bakanlar Kurulu kararı falan yok. Siyasi kararlar var” diye konuştu. HDP milletvekili Hüda Kaya ise uygulamanın insanlık suçu olduğunu belirterek, “Cenazelerimizin ait oldukları topraklara konulmasına engel olunurken, ana dilde ağıt yakmakla övünenler ne hissediyorlar?” diye konuştu.

DİSK İzmir merkezinde de ortak basın açıklaması yapıldı. Ortak açıklamaya aralarında CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok ve HDP il yöneticilerinin de bulunduğu çeşitli siyasi parti, sendika ve sivil toplum temsilcileri katıldı.

'CENAZEMİZİ İSTİYORUZ'

Cenazenin Türkiye'ye getirilmesine izin verilmesi için ortak basın açıklamasını Ayça Yanar okudu. Yanar, Aziz Güler'in ailesinin, cenazenin verilmesi için yayınladığı mesajda, 'acımıza saygı duyun' diyerek hiçbir yasa, karar ve yönetmeliğin insanlık değerlerinin üstünde olamayacağını söylediğini belirtti. Yanar, şöyle devam etti:

"Biz aşağıda imzası bulunan kurum ve kişiler, Güler ailesinin acısını paylaştığımızı belirtiyor, aile tarafından paylaşılan metni, kamuoyuyla paylaşıyoruz. Cenazelerin ailelerine verilmesinin engellenmesi, en temel insan hakları metinlerine aykırıdır. Türk kamuoyunu ailenin çağrısına kulak vermeye, yetkili mercileri sınırda bekletilen Aziz Güler'in cenazesinin, bir an önce ailesine teslim etmeye çağırıyoruz."

Basın açıklamasında daha sonra Güler ailesinin, mesajı da okundu. Güler ailesinin mesajında ise, "Oğlumuzu evladımızı, canımızı istiyoruz. Oğlumuzu Rojava'da kaybettik. Naaşı şimdi orada. Oğlumuzun, cenazesini, devlet bize vermiyor. Aziz, bu toprakların çocuğu. Bu topraklarda doğdu, büyüdü, okudu, çalıştı, yoksul insanlar için mücadele etti. Şimdi onu kaybettik. Onun ruhu ve bedeni ancak doğup büyüdüğü bu topraklarda, çok sevdiği halkının ve arkadaşlarının yanında huzura kavuşacak" denildi. (Ezgi ÇAPA, Taylan YILDIRIM/İZMİR/DHA)