@idrisemen

Kobani'de IŞİD vahşetinden geriye kalan yetim çocuklar

Kobani'de IŞİD vahşetinden geriye kalan yetim çocuklar
Kobani'de IŞİD vahşetinden geriye kalan yetim çocuklar
IŞiD'in sızarak saldırı yapması sonucu 200'ü aşkın kişinin hayatını kaybettiği Kobani'de IŞİD vahşetinin ayrıntıları da yavaş yavaş gün yüzüne çıkıyor. IŞİD saldırısı sonrası anne ve babalarını kaybeden onlarca çocuk Urfa, Suruç ve Diyarbakır'da tedavi görüyor.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

ŞANLIURFA – Henüz 1 yaşındaki Maya Esmer ile 3 yaşındaki Roza Esmer Kobani'nin Berxbotan köyünden. Kobani'ye sızan IŞİD'li bir grup, çarşamba günü sabaha doğru Berxbotan köyüne girerek genç yaşlı, kadın çocuk ayırt etmeden 26 kişiyi katletti. Katliamı fark eden Fatma Esmer, kızları Maya ile Roza'yı kucağına alarak evden uzaklaşmaya çalıştı. Çocukları için bedenini siper eden Fatma göğsünden vurularak evin avlusunda hayatını kaybetti. Saldırı sırasında üç yaşındaki Roza'nin sol eline kurşun isabet etti iki parmağı koptu. Evde çıkan yangın sonucu 1 yaşındaki Maya'nın da kalçasında yanıklar oluştu.

SURUÇ’TA GÖNÜLÜ ANNELER YETIM COCUKLARA BAKIYOR

Esmer kardeşler katliamdan sağ kurtulan koy halkı tarafından önce Kobani'ye sonra da Suruç Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Hastanede ameliyat edildikten sonra Maya ile Roza Suruç'ta bulunan gönüllü annelere teslim edildi. Ancak IŞİD saldırısında yetim kalanlar sadece maya ve Roza kardeşler değil. 5 yaşındaki Yasemin de katliamda yetim kalan çocuklardan. Yasemin' gibi onlarca çocuğun yetim kaldığını söyleyen gönüllü anneler, 'bu çocukların bir kısmı anne ve babalarının ölümüne tanıklık etti. Kimseyle konuşmuyor, yemek yemiyorlar. Çoğu yaralı olan bu çocuklar bize IŞİD vahşetini gösteriyor.' diyor.

SURUÇ HALKI HASTANEYE GITMIYOR

Öte yandan Kobani'den Türkiye 'ye tedavi için gelen 160 kişiden 1'i çocuk, 2 kadın olmak üzere 5 kişi tedavi sırasında hayatını kaybetti. 157 kişinin tedavi gördüğü hastanede bütün personel üç gündür aralıksız çalışıyor. Hastane yönetimi ise Kobani saldırısı sonrasında Kobanililerin rahat tedavi görmesi için Suruç halkının acil poliklinik dışında hastaneye muayene için gelmediğini belirtiyor.

Kobani'de sokaklar ceset dolu

KONTROL ARTIK TAMAMEN YPG'DE

Öte yandan üç gündür çatışmaların devam ettiği Kobani'de ise şehir kontrolünün YPG'te geçtiği, IŞÎD'lilerin saklanma ihtimaline karşı YPG güçlerinin şehirde güvenlik tedbirlerini artırdığı öğrenildi.