@idrisemen

Kobani'de IŞİD'le 7 ay komşuluk

Kobani'de IŞİD'le 7 ay komşuluk
Kobani'de IŞİD'le 7 ay komşuluk
IŞİD saldırısı sonucunda 231 kişinin hayatını Kaybettiği Kobani'de kent merkezi tamamen IŞİD'ten temizlendi. Çatışmalar sonucunda 80 IŞİD üyesinin hayatını kaybettiği belirtilen Kobani'de cesetler Kobani Belediyesi tarafından toplanmaya başladı. IŞİD üyelerinin kendileriyle 7 ay komşuluk yaptığını söyleyen Adnan Kemal, "Bu insanlar 7 ay önce Kobani'ye sığındı. 7 ay boyunca bize komşuluk yaptı. Çarşamba günü de silahlarla mahallemizi tarayıp 30 kişiyi öldürdü" dedi.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

SURUÇ - IŞİD saldırısı sonrası 231 kişinin hayatını kaybettiği Kobani’de durum normale dönerken, saldırının detayları da ortaya çıkmaya başladı. Katliamdan yaralı kurtulan Adnan Kemal, IŞİD üyelerinin kimliklerini gizleyerek kendileriyle 5 ay komşuluk yaptığını söyledi. Kemal, “7 ay önce Rakka ve Mımbıç’tan Kobani’ye sığınan bir grup kente yerleşti. İçlerinde Suwar El Rakka’ya katılanlar oldu. 7 ay bize komşuluk yaptılar. IŞİD üyesi olduklarını bilmiyorduk. Çarşamba günü YPG üniformasını giyen bu grup silahlarıyla bizi taradı.”

‘YPG’li SANDIK, IŞİD ÇIKTI’

IŞİD tarafından göğsünden vurulan Kemal gördüklerini, “Saat 5 gibi silah sesi duyunca üç arkadaş dışarı çıkıp ne olduğunu öğrenmeye çalıştık. 200 metre uzaklıkta YPG kıyafeti giyen 8 kişi gördük. Bir arkadaşımız yanlarına giderek selam verdikten sonra ellerini sıkmak istedi. Ancak arkadaşımızın elini sıkmadılar. Bunun üzerine arkadaşlarımız onlarla konuşmaya başladı. Beş dakika sonra içlerinden biri silahını arkadaşımıza doğru yöneltip bir el ateş etti. Gördüklerimizi YPG’ye bildirmek için oradan uzaklaşmaya çalıştık. Ben motosiklete binip kaçarken biri arkamdan ateş ederek beni göğsümden vurdu. Kendimi güçlükle eve attım. Ailem beni sınıra getirdi. Sınırdan ambulansla Suruç Devlet Hastanesi'ne geldik’’ sözleriyle aktardı. IŞİD’lilerin Kürtçe konuştuğunu, saldırganlardan üçünün ismini bildiğini söyleyen Kemal sözlerine şu şekilde devam etti: "Bu insanlar sürekli bize IŞİD zulmünden kaçtıklarını söylüyordu. YPG ile beraber Kobani’de IŞİD’le savaştıklarını söylüyorlardı. Ancak saldırı günü anladık ki her şey önceden planlanmış. Bize komşuluk yapan IŞİD’liler yaşadığımız bölgeden 30 kişiyi kurşuna dizdi."

Öte yandan Rojava’nın Cizir kantonuna bağlı Ceylanpınar ilçesi karşısındaki Serekaniye’de bomba yüklü motosikletin patlatılması sonucu ise 3 kişi yaralandı. Suriye ’nin Azaz bölgesinde de Özgür Suriye Ordusu ile IŞİD arasında devam eden çatışmaların şiddeti arttı. Azaz çevresinde IŞİD saldırılarına karşı koymak isteyen ÖSO’ya çevre şehirlerden militan ve silah desteği gönderildiği öğrenildi.


  http://www.radikal.com.tr/138736013873604

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kuyruklu yalan - user997995

  Ben motosiklete binip kaçarken biri arkamdan ateş ederek beni göğsümden vurdu. Arkasından ateş ederek göğsünden mi vurulmuş ? Yalanın kuyruklusu böyle oluyor herhalde

  az kaldı - user474134

  Çok değil bir kaç seneye kadar bizde aynılarını yaşamaya başlayacağız bizim siyasetçilerin hiç ama hiç biri bu ülkenin geleceğini düşünmüyor. atılan her adımın çok iyi hesaplanması lazım bu olaylar öyle insanlık sevap filan dinlemez insanlık ve sevabı kişiler yapsın devletle devlet parasıyla sevap yapamazlar heleki gelecekte bizleri tehdit edeceği aşikar olan millet ve görüşlere.

  ışıd - user593361

  biz insanlık yapıp ülkemize aldık,bize de yaparlarmı aynısnı,çünkü bilmiyoruz ışıdcımıdır nedır bilmiyoruz

  SEN ÖYLE SAN - m.rozbilen

  Komşusundan şüphelenmeyen KOBANÊ'linin, 7 ay önce sığınan IŞİD'linin kendiliğinden oraya geldiğini sanıyor. Taşın altında kimin yattığını ve IŞİD'lileri örgütleyip bu günlere hazırladığını hepimiz biliyoruz. Bunu örgütleyen MİT değilse kolumu keserim. Dünya alem bu katliamın planlayıcısının Türkiye olduğunu biliyor. Hala inkar ederek üstelik baskın çıkmaya çalışarak kuma gömülü kafasını deşifre etmektedir. Sağ yakalnan AHMET HASAN adlı teröristin Türkiye üzerinden giriş yaptığına dair beyanı ile üzerinden çıkan ve Türkiye tarafından verilen sözde kamp kimliği her şeyi ortaya sermektedir. Daha fazla gülünç olmamak için 2 kişinin özür dilemesi gerekir. Özürle kurtulmak ucuzluk olur. Bedelinin de ödenmesi gerekir. Çpluk çocuk demeden masum imsanların kanına girmek hangi ahlaki, dini, hukuki ve vicdani değere sığar? İnsan bu kadar vicdansız olabilir mi?