@ismailsaymaz

Kobani'de ölen genci anmak, 'terör örgütü propagandası' sayıldı 

Kobani'de ölen genci anmak, 'terör örgütü propagandası' sayıldı 
Kobani'de ölen genci anmak, 'terör örgütü propagandası' sayıldı 
Kobani'de IŞİD'le savaşırken ölen Bedrettin Akdeniz'i anmak için basın açıklaması okuyan 22 yaşındaki Elif Gevez'e "terör örgütü propagandası" suçundan dava açıldı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Suriye'de IŞİD'e karşı savaşırken ölen Bedrettin Akdeniz'i anmak için Samsun'da basın açıklaması okuyan 22 yaşındaki Elif Gevez'e "terör örgütü propagandası" suçundan dava açıldı. İddianamede, YPG'nin terör örgütü olduğu, Akdeniz'in de terör örgütü adına eylemlerde bulunduğu, Gevez'in ise bu eylemleri övdüğü iddia edildi. 

Suriye’nin Mebruka bölgesinde IŞİD’e karşı savaşırken hayatını kaybeden Bedrettin Akdeniz’in ölümünden bir gün sonra, 25 Mayıs’ta Samsun’da Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) üyeleri ve Türkiye Gerçeği Dergisi okurları ortak bir açıklama yaptı. Elif Gevez’in okuduğu basın açıklamasında, “Bedrettin Akdeniz, AKP ’nin beslediği IŞID çetelerine karşı insanlık savaşında ölümsüzleşti” denildi.

Eylemden bir hafta sonra Gevez hakkında “YPG/YPJ terör örgütü propagandası” suçundan dava açıldı.

İddianamede, Gevez tarafından okunan açıklamada, Bedrettin Akdeniz'in Suriye'de Kürt halkıyla omuz omuza savaşmak için bu ülkeye gittiği ve Birleşik Özgürlük Güçleri komutanı olarak öldüğü, "Özgürlük Savaşı'nda simgeleştiği" şeklinde sözler sarf edildiği anlatıldı. Böylece, "terör örgütü adına eylemlerde bulunan ve bu sırada ölen" Akdeniz'in eyleminin meşru görülerek övüldüğü ileri sürüldü. YPG'nin PKK /KCK'nin Suriye'deki parça yapılanması olduğu savunularak şöyle denildi: "Elif Gevez'in, silahlı terör örgütü olduğu ve onun (PKK) gayrıresmi yapılanması olduğu tartışmasız olan YPG örgütü içerisine katılıp Suriye'de ölen Akdeniz'in meşru olmayan eylemlerini, dolayısıyla terör örgütünün uyguladığı cebir ve şiddet yöntemlerini meşru gösterip övdüğü ve bu yöntemlere başvurmayı teşvik ettiği. .."