Kobani'de savaşan kardeş öldü, PKK'nın bıraktığı kardeş baba oldu!

Kobani'de savaşan kardeş öldü, PKK'nın bıraktığı kardeş baba oldu!
Kobani'de savaşan kardeş öldü, PKK'nın bıraktığı kardeş baba oldu!

Baba Cemal Çeçan

Mustafa Osman 3.5 yıl önce PKK'ya katılarak dağa çıkmış, abisi Reşat ise askerliğini yaparken PKK tarafından kaçırılmıştı. Bir süre sonra serbest kalan Reşat köyüne döndü ve bir yuva kurdu. 20 gün önce de baba oldu. Mustafa Osman ise Kobani'de savaşırken öldü.

RADİKAL - Şanlıurfa’da yaşayan Çeçan ailesinin küçük oğlu Mustafa Osman bundan 3.5 yıl önce 16 yaşında PKK ’ya katıldı, büyük oğul Reşat ise 2012 yılında askerlik yaparken örgüt tarafından kaçırıldı. Böylece iki çocuğu da PKK’da olan aile askeri makamlara müracaatta bulundu, sonuç çıkmadı. Ancak çözüm sürecinin başlangıcında Er Reşat Çeçan yine PKK tarafından kaçırılan polis, asker ve bir kaymakamın bulunduğu 8 kamu görevlisi ile birlikte 13 Mart 2013 tarihinde serbest bırakıldı. 
Reşat (solda) ve Mustafa Osman ÇeçanMOBİLYA DÜKKANI AÇTI


Vatan gazetesinden Emre Eser'in haberine göre, dağda 8 ay boyunca esir tutulan Reşat Çeçan, Şanlıurfa’da yaşayan ailesinin yanına döndükten sonra mobilyacı oldu. Zor günler geçiren Çeçan, 4 ay boyunca Ankara’da psikolojik tedavi gördü. Bu süre içerisinde kendisinden 2 yaş küçük amcasının kızı Halime ile evlendi. Reşat ve Halime Çeçan’ın 20 gün önce bir erkek çocukları oldu. Çift 7 aylık doğan bebeklerine Kobani'de ölen kardeş Mustafa’nın ikinci ismi olan Osman’ı verdi.

MUSTAFA, KOBANİ'DE SAVAŞIRKEN ÖLDÜ

Reşat’ın kardeşi Mustafa Osman Çeçan ise ailesine geri dönmedi. 7 çocuk babası Cemal Çeçan oğlu Mustafa Osman’la ilgili şöyle konuştu: “Mustafa Osman örgüte katıldıktan sonra onunla uzun süre iletişim kuramadık. Kardeşi serbest bırakılınca onu da çok bekledik ama bir haber alamadık. Geçen yıl Ocak ayında Suriye’den bir haber geldi. Oğlumuzun vefat ettiğini, gelip cenazesini almamızı istediler. Mustafa Osman son 2 yıldır Suriye’de YPG saflarında savaşıyormuş. Biz onu Türkiye’de zannediyorduk. Daha sonra Kobani’ye giderek cenazesini aldık ve Ceylanpınar’a gömdük.”

‘İKİ OĞLUM DAHA ASKER OLACAK’
“Oğlum yaşasaydı şimdi 19 yaşında olacaktı” diyen baba Cemal Çeçan, polis ve askeri öz evladı gibi sevdiğini belirtti: “Herkes bu vatanın evladı, canımız ciğerimiz. Biz terör istemiyoruz. Benim oğlum örgüte katıldı ama biz bunun üzüntüsünü yaşadık. Suriye’nin halini görüyoruz, o duruma gelmek istemiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan Türk, Kürt ve Arap’ın bu ülkede kardeşçe yaşamasını istiyoruz. Ne asker annesi ağlasın, ne de dağdakilerin annesi ağlasın. Benim 2 oğlum daha bu vatan için gidip askerlik yapacak.”