@idrisemen

Kobani'de yaralanan öğrenciye tedavi yok, nakil var

Kobani'de yaralanan öğrenciye tedavi yok, nakil var
Kobani'de yaralanan öğrenciye tedavi yok, nakil var
Kobani'de gözünden yaralanıp Türkiye'ye getirilen ve tedavisi tamamlanmadan 'silahlı terör örgütüne üyelik' suçlamasıyla tutuklanan Erkin Selanik, sevk edildiği Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesin mahkûm koğuşu olmadığı gerekçesiyle cezaevine geri gönderildi.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – Pamukkale Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde öğrenim gören 24 yaşındaki Erkin Selanik, Ocak ayında Türkiye ’den Kobani’ye geçti. 14 Şubat’ta gözünden yaralanan Selanik, tedavi için götürüldüğü Şanlıurfa Balıklıgöl Devlet Hastanesi’nde iki kez ameliyat oldu. Ancak başından darbe aldığı için görme kaybı yaşayan Selanik’in tekrar görmesi için plastik cerrahi uzmanları tarafından ameliyat olması lazımdı. Tam teşekküllü bir hastanede tedavi görmesi için sevk işlemleri başlatılan Selanik, 16 Mart’ta gözaltına alındı. 17 Mart’ta Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı’nda ifadesi alınan Selanik, tutuklanma istemiyle Şanlıurfa 2. Sulh Ceza Hâkimliği’ne çıkarıldı. Hakkında tutuklama kararı verilen Selanik, aynı gün Şanlıurfa E Tipi Cezaevi’ne konuldu.

HASTANEYE SEVK EDİLDİ AMA…

Cezaevinde görme problemi yaşayan Selanik tedavi olmak için cezaevi yönetimi tarafından Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne sevk edildi. Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde mahkûm koğuşu olmadığı için Selanik tedavi edilmeden Şanlıurfa E Tipi Cezaevine geri yollandı. Adana Balcalı Tıp Fakültesi’nde tedavi olması için Selanik adına yeni bir sevk hazırlandı. Ancak tedavi için hastaneye götürülmeyi bekleyen Selanik, 3 Mart’ta hastane yerine Osmaniye T Tipi Cezaevi’ne nakledildi.

DURUŞMA 26 HAZİRAN’DA

Cezaevindeyken tedavi olamayan Selanik’in avukatları Selanik’in tahliye edilmesini istedi. Ancak tahliye talebi reddedildi. Silahlı terör örgütüne üye olmak suçuyla yargılanacak olan Selanik’in ilk duruşması 26 Haziran 2015 tarihinde Şanlıurfa 2. Ağır Ceza Mahkemesi ’nde görülecek. Selanik’in tedavi olması için tahliye edilmesini isteyen Selanik’in kardeşi Eren Selanik, ‘’kardeşimin sağ gözünde küçülme var. Göz çevresindeki kırıklar oynadığı için görme kaybı büyüyor. Eğer tedavi olmazsa gözünü kaybedecek. IŞİD’e karşı savaşılması için peşmergeye geçiş yolu verildi. Türkiye YPG ile ortak operasyon yaptı. Bunların hiç biri suç sayılmıyor. Ancak Kobani’den gelen yaralı bir kişi tutuklanıyor. Burada bir mantık hatası var. Kardeşimin tahliye edilmesini istiyoruz” dedi.

 


  http://www.radikal.com.tr/133585713358571

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  TOPRAĞI VE NAMUSU İÇİN SAVAŞMAK SUÇ MU? - m.rozbilen

  Onuru, namusu, toprağı,insanlık ve geleceği için KOBANE'de savaşanları barbar ve vahşi bir örgütün elemanlarıyla bırakın ayni kefeye koymayı, bu muameleyi onlara layık görmeyenlerin vicdanlarından şüphe ederim. Vicdanı olmayan ile nasıl baş edilir sizce? Vicdansızın kanunu nizamı var mı ki insan hak ve hürriyetlerine saygısı olsun? Şu olay bile devletin haksız ve yanlı tutumunu gözler önüne sermeye yeter. Üstelik kendi vatandaşına ya da akrabasına. Binlerce km. uzaklardan gelen yeryüzünde henüz görülmemiş vahşetleri işleyen terörist canileri (IŞİD) korumak, kollamak insanlığa yapılan en büyük kötülüktür. Bu kafa ve zihniyetle ne saygın oluruz, ne de vicdanlı.