'Koç' işçileri için nöbet tutuyor

'Koç' işçileri için nöbet tutuyor
'Koç' işçileri için nöbet tutuyor
Taşeron aracılığıyla çalıştırılırken işsiz kalan Koç Üniversitesi çalışanları için öğrenci ve öğretim üyeleri çadırda nöbet tutmaya başladı.
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

Koç Üniversitesi’nin ISS adlı taşeron firmayla sözleşmesini feshetmesi üzerine temizlik-ulaşım gibi hizmetlerde çalışan 160’ın üzerinde personel işsiz kaldı. İşten atılmaların duyulmasıyla üniversitede daha önce eşi benzeri görülmemiş bir dayanışma oluştu: Öğretim üyeleri kendi aralarında 179 imza toplayarak rektörlüğe teslim etti, öğrenciler de salı akşamı okulun kapısında çadır kurarak ateş yaktı, işçilerle birlikte sabaha kadar nöbet tuttu.
Dün sabah 7’den itibaren öğrenciler ve işçiler okula giren araçları kontrol ederek okulun yeni personel almasını engellemeye çalıştı. Yeni gelen işçilerden bazıları direnişe destek vererek okula girmedi. Sabahın erken saatlerinden itibaren kapıdaki nöbete katılan öğretim üyeleri ve okutmanlar da “Üniversitemizde işçi, öğrenci ve öğretmenler ilk kez böyle bir dayanışma içinde. Talebimiz tüm çalışanların kadrolu olması, okulda taşeron istemiyoruz” dedi. Eylem boyunca jandarmalar okulun içinde bekledi. Öğleden sonra güvenliğin tuvaletini kullanmak isteyen öğrenciler ‘tuvalet çok pis’ cevabını alınca temizlik eşyalarını alıp tuvaleti kendileri temizledi.
Aralarında 2000’den beri üniversitede çalışanların da bulunduğu grubun sözleşmeleri aslında mayıs ortasında sona erecekti. Ancak üniversite, salı akşamı ani bir kararla sözleşmeyi erken feshettiğini duyurdu. İşçiler evlerine dönerken taşeron firma yetkililerinin servisleri durdurarak “Yarın okula gitmeyeceksiniz” dediklerini ve kendilerini merkeze çağırarak birtakım belgeler imzalatmaya çalıştıklarını anlattı. İşçiler bunun üzerine servislerden inerek okula yürüdü, öğrencilerin de katılımıyla çadırlar kuruldu ve direniş başladı.
Personel sayısının son yıllarda yarı yarıya azaltıldığını anlatan işçiler, hiçbir tanımlarının olmadığını ve yüklerinin çok ağır olduğunu anlatıyor. 4 senedir yurtlarda temizlik işçisi olarak çalışan Sevgi Huysal “Günde tek başıma dört daire temizliyorum, her birinde 5-6 öğrenci kalıyor. Sonra taşeron firmanın performansı düştü diye şikâyet ediyorlar” diye konuştu.

Servisten temizliğe...

15 senelik üniversite çalışanı Melek Meydan da “Servis elemanıydım, birdenbire temizlik personeli yaptılar. İki kampüste de inşaat pisliği temizledim, yeri geldi çaycılık, postacılık yaptım” dedi. 13 yıldır yurtlarda temizlik yapan Zeynep Korkmaz da “2003’te burada suların içinde çalışa çalışa böbrek hastası oldum, şu anda tek böbreğimle 773 lira maaşa çalışıyorum. Emeğimizin bedeli bu mu?” diye isyan etti. İşçilerin çoğu asgari maaş aldıklarını anlattı.
Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ümran İnan, salı akşamı öğretim üyelerine gönderdiği bir e-mailde, yeni taşeron temizlik firması seçme sürecinin tamamlandığını belirterek “ISS firması ile karşılıklı olarak anlaşarak firma değişiminin 90 günlük süreyi beklemeden 13 Mayıs yerine hemen yapılmasının daha uygun olduğunu tespit etmiş bulunuyoruz. Temizlik, yemek vs. gibi işler üniversitelerin ana fonksiyonlarından olmadıkları için Türkiye ’deki ve dünyadaki bütün üniversitelerde olduğu gibi bu hizmetleri taşeron firmalar ile sağlamaya devam etmemiz gerekmektedir” yazdı. Ancak aynı Koç gibi bir vakıf üniversitesi olan Bilgi Üniversitesi’nde temizlik, güvenlik , ulaşım personeli, kuruluşundan bu yana üniversitenin kadrolu çalışanları. 2009’da okulun ABD ’li Laureate International Universities’a satılmasıyla taşeron işçi alınması gündeme gelmiş, ancak akademisyenlerin başlattığı bir imza kampanyası ile yönetim kararından vazgeçirilmişti.

‘İşçilere başka iş verilecek

Koç Üniversitesi, dün şu açıklamayı yaptı: “Sadece akademisyenlerimiz ve öğrencilerimizden değil, hizmet satın aldığımız kuruluşlardan da mükemmeliyetçi bir anlayış beklemekteyiz. Üst işveren olarak işçi çıkartmamız söz konusu değildir. ISS ile sözleşmemizi 2 Nisan 2013 itibariyle tüm yasal yükümlülüklerimizi yerine getirerek sona erdirmiş bulunmaktayız. İhtiyaç duyulan hizmetler yeni bir firma ve personelle devam edecektir. Eski firma ISS’in personelinin de kendilerine gösterilen farklı işlerde çalışacağı tarafımızdan bilinmektedir.”


  http://www.radikal.com.tr/112799511279956

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  TAŞARON SİSTEMİ.. - Düzgün Baba

  Kapitalizmin acımasızlığının bir sembolüdür bu taşeron sistemi..Koç Üniversitesi istediği kadar benim sorunum değil desin, taşeron sistemine geçmekle zaten ne kadar emek karşıtı olduğunu ispatlamıştır. Devlet de "sosyal devlet " olmaktan tamamen çıkmış, sömürüye ,kara dayalı sistemin bekçisi olmuştur. Allah işçilerin yardımcısı olsun.

  Dayanışma yalanı - scozgur

  Koç Üniversitesi'nde 10-15 öğrenci dışında çoğunluk öğrenci ne yazık ki bu ''amele eylemi''ne destek vermiyor ve hatta bugün oldukça kalabalık bir grup ''yeni taşerona evet'' eylemi yapmayı planlıyor. ''Onlar işsiz kaldı diye biz tuvalete giremeyecek miyiz?'' diyen bir kadına, alkışlarla eşlik eden öğrencilerin olduğu bir okul burası. Bi ODTÜ mezunu olarak içim kan ağlıyor bu insanları gördükçe..

  burjuvazinin sınavı - aharasa

  emek sömürüsüyle karını azamiye çıkartanların karşısına dikilen çalışanlar büyük cesaret göstermiştir. ancak karşılarında bir vakıf değil aslında senelerce bu ülkenin tüm vatandaşlarını ve o üniversitenin bulunduğu ormanlık araziyi sömüren bir burjuva topluluğu bulunmaktadır. basit iyileştirmelerden ve atılan bazı işçilerin işlerini korumasından fazla bir şey beklemek saflık olur. zaten taşeronla işini halletmek isteyen bir zihniyet bu baksanıza. mevcut çalışanların da işlerini kaybetmemelerini umalım. ne yazık ki dünya ütopyacı vahşi kapitalizme teslim oldu.

  iki yaka bir arada - halil ibo

  yıllardır görmek istediğimiz bir eylem biçimi. kafa ve kol emeğinin iç içe geçtiği günümüzde dayanışma çok anlamlı. ayrıca haberi yapan muhabir arkadaşı ayrıca tebrik ederim. içerik anlamında iyi bir haber olmuş.

  Dayanışma Güzel Bir İnsanlık Halidir.. - iyifikir2005

  Koç Üniversitesi Öğrencilerini ve Akademisyenlerini yürekten kutluyorum. Ülke olarak dünya standartlarını yakalayacaksak, Çağdaş uygarlık seviyesine ulaşacaksak.. Bu seviyeye ancak Dayanışmayı ve barışı savunan öğrenciler ve akademisyenlerle ulaşabiliriz. İşçiler işlerine geri dönecek.. Başaracaksınız..

  dayanışma - erdal mirza

  Çok uzun zamandır üniversitelerle ilgili duyduğum en güzel haberlerden biri.Umudumu yeşerten bir dayanışma örneği başarılar diliyorum.