Koç Üniversitesi'nde gergin bekleyiş

Koç Üniversitesi'nde gergin bekleyiş
Koç Üniversitesi'nde gergin bekleyiş
Taşeron firma ile anlaşmasını bitiren Koç Üniversitesi'nde 161 işçinin işten çıkarıldı. Mayıs ortasında olacağı beklenen işten çıkarmalar bu akşam başladı. Akşam vardiyasına giden işçiler üniversiteye alınmayınca öğrencilerle işçiler okul önünde eyleme başladı
Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

Koç Üniversitesi, taşeron olarak hizmet veren ISS adlı firma ile anlaşmasını feshetti. Başka bir taşeron firma ile yeni bir anlaşma yapıldı. Yeni taşeron firmanın yaklaşık 2 ay sonra işi devralması planlanıyordu. Ancak öyle olmadı. Bu akşam vardiyeye gelen taşeron işçileri Koç Üniversitesi’nin güvenlik kapısından geçemedi. İşçiler kapı önünde beklemeye başladı. Öğencilerin de katılımıyla okul önünde protesto gösterisi başladı. Yeni tayeron firma işçilerinin yarın sabahtan itibaren çalışmaya başlayacağı öğrenildi.

‘SERVİSİ DURDURUP İŞTEN ÇIKARILDIĞIMIZI SÖYLEDİLER’

Dekanlıkta servis elemanı yapan Melahat Erdem işten çıkarılmaları ile ilgili şunları söyledi:

5 yıldır Koç’ta çalışıyorum. Önce bize 13 Mayıs’a kadar çalışacağımızı söylediler. Bağlı bulunduğumuz İSS bizleri AVM’lere temizlik elemanı olarak göndereceğini söyledi, biz istemedik. Kendilerine Koç’tan ayrılmayacağımızı söyledik. İSS’nin gündüz vardiyasındaydım. Akşam servise bindiğimizde bir İSS yetkilisi servisi durdurup işten çıkarıldığımızı söyledi. Mayıstan önce çıkarılmamızın sebebini ise dün üniversitede gerçekleştirdiğimiz eylem olduğunu belirtti.


Bir öğrencinin anlatımlarına göre, okul önünde 4-5 araç jandarma güvenlik amaçlı bekliyor. Okulun özel güvenlik görevlileri de kapının girişinde bekliyor. Öğrenciler ve işçiler eylemi sabaha kadar sürdürecek.

REKTÖR YAZI KALEME ALDI

Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ümran İnan’ın işçilerin işten çıkarılması olayı ile ilgili öğrencilere hitaben şu yazıyı kaleme aldı:

“Sevgili Öğrencilerimiz,
Taşeron temizlik firmamızı değiştirme sürecimiz sırasında halihazırdaki taşeron ISS Firmasının çalışanları hakkında hepinizin gösterdiği hassasiyeti takdir ve saygı ile karşıladığımı Cumartesi günü gönderdiğim mesajda da söylemiştim.

Bu geçiş dönemi sırasında üst-işveren olarak bize düşen herşeyi zaten yaptığımızı bir önceki mesajımda da belirtmiştim.

Temizlik, yemek vs gibi işler üniversitelerin ana fonksiyonlarından olmadıkları için Türkiye ’deki ve Dünya ’daki bütün üniversitelerde olduğu gibi bu hizmetleri taşeron firmalar ile sağlamaya devam etmemiz gerekmektedir. Bu konuda başka bir seçenek kurumsal yapımız açısından mümkün değildir.

Taşeron temizlik firması ISS ile yollarımız zaten kendilerine Şubat başında yaptığımız bildirim ile ayrılmıştır. Yeni taşeron temizlik firması seçme ihale sürecimiz de zaten tamamlanmış, EUROSERVE firması (http://www.eurestservices-tr.com/) seçilmiş ve kendilerine bildirim yapılmıştır.

Bu sürecin tamamlanmış olması dolayısı ile ISS firması ile karşılıklı olarak anlaşarak firma değişiminin 90-günlük süreyi beklemeden 13 Mayıs yerine hemen yapılmasının daha uygun olduğunu tesbit etmiş bulunuyoruz. Üst-işveren olarak bu değişimin daha çabuk yapılmasının taşeron firma ISS çalışanları için bir dezavantaj teşkil etmeyeceğini de ISS ile birlikte teyit etmiş bulunuyoruz.

Yarın sabah itibarı ile EUROSERVE firması üniversitemizde temizlik taşeronu olarak göreve başlayacaktır. Hepinizin bu süreç içerisinde bu çok özel kurumumuzun itibarını korumak ve yeni firmanın üniversitemizin temizlik ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılaması için yardımlarınızı esirgemeyeceğinizi umuyoruz.
Selam ve sevgilerle,

Ümran S. İnan

REKTÖR”