Koca şiddeti bir sıçradı, iki sıçradı...

Eşine şiddet uyguladığı gerekçesiyle iki defa yargılanan koca, aynı suçu üçüncü kez işleyince üç ay hapis cezası aldı.
Diyarbakır'da yaşanan olayda G.A., 2004 yılında...

DİYARBAKIR - Eşine şiddet uyguladığı gerekçesiyle iki defa yargılanan koca, aynı suçu üçüncü kez işleyince üç ay hapis cezası aldı.
Diyarbakır'da yaşanan olayda G.A., 2004 yılında, kendisine şiddet uyguladığı gerekçesiyle eşinden şikâyetçi olmuştu. Diyarbakır 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde yargılanan Nurettin A.'ya altı ay evden uzaklaştırma verilmişti. Daha sonra kadın bir kez daha şiddet nedeniyle şikâyetçi olunca Nurettin A. ikinci kez hâkim önüne çıkmıştı. Mahkeme 'şiddet ve korkuya yönelik davranışta bulunması halinde tutuklanacağına yönelik kararı' altı ay daha uzatmıştı.
Ancak G.A, bir süre önce eşinin, verilen mahkeme kararını ihlal ederek kendisini yine darp ettiğini öne sürdü. Bu kez Diyarbakır Sulh Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Nurettin A., eşine olumsuz bir davranış sergilemediğini, eşinin eski davadaki raporları kullanarak hakkında şikâyetçi olduğunu öne sürdü. Ancak mahkeme, sanık hakkında daha önce Asliye Hukuk Mahkemesi'nce verilmiş karar bulunmasına rağmen eşini darp ettiğinin tüm dosya kapsamından anlaşıldığını belirtti. Nurettin A., 4320 sayılı yasanın 2/4 maddesi uyarınca üç ay hapis cezasına çarptırıldı. Ceza, duruşmadaki davranışı nedeniyle takdir indirimi yapılarak, iki ay 15 güne düşürüldü.
Nurettin A., "Toplam bir yıl süreyle gereksiz yere evden uzak bırakılarak mağdur edildim. Şimdi de hapis verildi. Karara itiraz edeceğim. Bunun dışında eşimin üç ayrı suç duyurusu daha var. Bunlarla ilgili dava sürüyor" dedi.