Kocadere Vadisi'ne özgürlük kararı

Ortaca ilçesinde, eşsiz endemik (sadece bir bölgeye özgü) bitkiler ve doğasıyla ünlü Kocadere Vadisi'ndeki taşocağı kavgasına vali Hüseyin Aksoy el koydu: Çalışma izni vermeyeceğiz.
Haber: MUSTAFA SARIİPEK / Arşivi

MUĞLA - Ortaca ilçesinde, eşsiz endemik (sadece bir bölgeye özgü) bitkiler ve doğasıyla ünlü Kocadere Vadisi'ndeki taşocağı kavgasına vali Hüseyin Aksoy el koydu: Çalışma izni vermeyeceğiz.
İlk tepki köylülerden
Recai ve Tarık Keçeci ile Metin ve Çetin Erkul'un ortaklığında-ki Doğal Taş Şirketi, 17 Ocak'ta Özel İdare Müdürlüğü tarafından verilen ruhsatla Okçular Köyü'nün Kapızdere mevkiindeki taşocağını faaliyete geçirmeye hazırlanırken, köylüler tepki gösterdi.
Köyde yaşayan İngiliz Alan Fenn de, Türkiye AB Komisyonu Avrupa Delegasyonu'na şikâyetçi oldu. Bölgeyi inceleyen Muğla Üniversitesi, TEMA Vakfı ve Ekolojik Araştırmalar Derneği'nden (EKAD) heyetler, hazırladıkları raporda, "Buraya taşocağı kurmak doğa cinayetidir. 50 yaşını geçmiş ağaçların yanı sıra mevsimine göre 500 çeşit bitki var. Ayrıca dereden taş alınınca, aşırı yağmurlarda köyü sel basar" diye yazdı. Bu tepkiler üzerine Çevre ve Orman Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi ve Planlama Genel Müdürlüğü de bölgede araştırma başlattı.
Raporları inceleyen Muğla Valisi Aksoy, "Önceki raporlarda taşocağı uygun bulunabilir, ama üniversite, TEMA ve EKAD raporlarıyla Orman Bakanlığı'nın yeniden başlattığı incelemede, böyle bir ocağın açılamayacağı kanısına vardık. Ruhsatı iptal edeceğiz" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7441027441020

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.