Kocaeli'de doktor ve hemşireye şiddete protesto

Kocaeli'de doktor ve hemşireye şiddete protesto
Kocaeli'de doktor ve hemşireye şiddete protesto
Türk Tabipler Birliği Kocaeli Tabip Odası Başkanlığı, Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde bir doktor ve hemşireye hasta tarafından uygulanan saldırıyı protesto etti.

RADİKAL - Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli doktor Burçin Öğretmenler ve hemşire Fatma Ergin'in 5 gün önce A.C. isimli bir hasta tarafından saldırıya uğramasıı Türk Tabipler Birliği Kocaeli Tabip Odası Başkanlığı tarafından hastane önünde basın açıklaması yapılarak kınandı. Açıklamaya katılan doktorlar, Diyarbakır 'da PKK saldırısında hayatını kaybeden doktor Abdullah Oğul için de saygı duruşunda bulundu.

'SAGLIK GÖREVLİLERİNE YAPILAN ŞİDDET TESADÜF OLMAKTAN ÇIKMIŞTIR'

Sağlık görvelilerine yapılan şiddetin artık tesadüf olmaktan çıktığını söyleyen Kocaeli Tabip Odası Sekreteri Burhan Çağlar Usta, "Uzun zamandır yaptığımız açıklamaların başında sağlıkta şiddet konusu öne çıkıyor. Ne yazık ki ülkemizde son dönemlerde artan PKK saldırısında Abdullah Oğul isimli bir doktor arkadaşımızı kaybettik. Ailesine başsağlığı dilerken meslektaşlarımızı böyle yitirmenin üzüntüsü içerisindeyiz. Geçtiğimiz günlerde sağlık hizmeti veren doktor ve hemşire arkadaşımız hasta tarafından darp edilmiştir. Burada yaşanılan bu şiddet olayı artık tesadüf olmaktan çıkmıştır" dedi.

'SAĞLIKÇILAR KENDİ ÖNLEMİNİ ALMAYA ÇALIŞIYOR'

Sağlığı yönetenlerin yapılan saldırılar karşısında herhangi bir çaba göstermediklerini söyleyen Usta, "Bu olaylar hakkında mülki idare 'Evet haklısınız' demekten başka bir adım atmamıştır. Bu tarz mahkemeler de uzadıkça uzamaktadır. Bunun toplumda caydırıcı olacak bir şekilde mahkeme kararı yoktur. Bu iki şekilde engellenebilir. Ya eğiterek ya da yaptırım uygulayarak. Bunların ikisi de yapılmamıştır. Ülkemizde sağlığı yönetenler bu konuda bir adım atmamakta diretiyorlar. Bu olaylar yeni başlayan doktor arkadaşlarımız için de motivasyon kaybıdır. Bu şekilde sağlık hizmeti verilemiyor. Böyle şiddet olguları sıklaştıkça sağlıkçılar kendi önlemini almaya çalışıyor. Bu konuda yetkilileri bir an önce önlem almaya davet ediyoruz" şeklinde konuştu.
DHA-Ergün AYAZ