Kocaeli'de Reyhanlı patlamasını protestoya polis müdahalesi: 16 gözaltı

Kocaeli'de Reyhanlı patlamasını protestoya polis müdahalesi: 16 gözaltı
Kocaeli'de Reyhanlı patlamasını protestoya polis müdahalesi: 16 gözaltı
Emek ve Demokrasi Platformundan oluşan yaklaşık 150 kişilik grup Reyhanlı'daki patlamayı protesto etmek için yürüyüş yapmak istedi

İZMİT - Polis yürüyüşün izinsiz olduğu gerekçesiyle protestocuların önünü kesti. Direnmeleri üzerine ise polis tazyikli su sıkarak eylemcileri dağıtmak istedi. Çıkan arbedede 16 kişi gözaltına alındı.

İzmit Belediye İş Merkezi önünde biraraya gelen yaklaşık 150 kişiden oluşan Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri Reyhanlı'daki patlamayı protesto etmek amacıyla Sabri Yalım Parkı'na yürümek istedi.

POLİS: YÜRÜYÜŞ İZİNSİZ

Polis, yürüyüşün izinsiz olduğu gerekçesiyle izin vermeyeceklerini söyledi. Bunun üzerine protestocular ile polis arasında arbede yaşandı. Polis, tazyikli su sıkınca eylemcilerde çevreden bulduğu parke taşlarını polise fırlattı. Tazyikli su nedeniyle dengesini kaybedip yere düşen Emek Partisi Kocaeli İl Başkanı Güner Kizir başından hafif şekilde yaralandı. Daha sonra çevik kuvvet polisi Fethiye Caddesi'nin ara sokaklarında protestocuları kovaladı. Bu sırada kent esnafıda polise ıslık çalarak ve alkışlayarak destek verdi. Emek ve Demokrasi Platformu üyesi 16 kişi Çevik Kuvvet Ekiplerince yaka paça gözaltına alındı.(dha/Ergün Ayaz-Orhan Uzun)


  http://www.radikal.com.tr/113330711333076

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  iktidarın osmanlı tokatı - bence Bir

  kim demiş efendi köle yönetimi kalmadı artık diye. Hayatın her safhasında birileri birilerinin yalakası durumunda hep. yalakalar hep köle (hem de hiç sorgulamadan hatta bazen bunu onurlu bir davranış gibi nüksediyorlar), efendi ise hep iktidar, tahakkümü elinde tutanlar. burada da görüldüğü üzere polis de iktidarın hep yandaşı. iktidarın kendini var etmesinde en büyük destekçilerden biri. soruyorum ister istemez polisin görevi nedir diye. iktidara dokunacak istenmeyen tepkiler olduğunda halkı coplayıp yüzüne karşı biber gazı mı sıkmak, yaka paça ne olduğunu anlamadan karga tulumba götürmek mi, her defasında işaret parmağıyla uslu olun yoksa fena olur mesajı mı vermek. uslu olmak, kardeşlerimizin ölümüne göz yumup hayatımıza hiçbir şey olmamış gibi devam edip (düğünümüze) tadımızın kaçması mı? savaş, kan kesinlikle çözüm değildir, ki dökülen kan da hep halka ait olmuştur, çünkü iktidar yönetir onun eli değil ruhu kana bulaşır. biz kan değil kardeşlik istiyoruz, sevgi istiyoruz. başbakanın olaydan hemen sonra kan ağlayan Reyhanlı'ya gitmesi yerine eli kanlı ABD'ye gitmesi de canımız ayrıca acıtıyor.

  bir kez daha.... - bırıncı

  anayasamıza göre toplantı ve gösteri yapmak için hiç kimseden izin alınmaz. polisin, gösteriye izin verip vermemek gibi bir yetkisi bulunmuyor. sürekli yapılan bu yanlışa dikkat çekmek isterim. ancak bizde polis, hukuki değil, siyasi bir teşkilat olduğundan, iktidara muhalif olarak yapılan her türlü gösteri engellenmeye çalışılıyor.

  !!!! - vardamir06

  radikal de hükümet sözcüsü gibi hareket eder olmuş...güzel memleketim ile ilgili 'gerçek' haberler ise yabancı basınlarda..bakınız ölü sayıları; türk basını: 50 yabancı basın 170'den fazla.........

  Niye? - Efendisiz65

  depremzede çadır ister, enkazın dibinde gaz sıkarsınız, işçi patronundan hakkını ister joplarsınız, milletin evinin dibinde bompa patlar adamlar bombacıları protesto eder onları döversiniz.. anladık hükümet hükümet, siz bu halkın çocukları değilmisiniz ey emniyet mensupları? sizler makina ürünü falanmısınız? korumanız gereken devletin yada hükümetin çıkarları değil maaşlarınızı çocuğunun kursağından kısıp ödeyen (burada kimse kıvırmasın en büyük vergi rekortmeni halktır fabrikatörler kaçırır daha çok) bu millete gaz sıkıp jop sallamaya utanmıormusunuz sahiden?

  Kocaelide;reyhanlı patlamasına protestoya hk. - fgemak

  polis gücü ile haklı tepkileri susturmaya çalışmak bir yere kadar işe yarıyabilir, ancak içinden kaynayan kazan infilak ederse bunu hiçbir polis gücü susturamaz.ABD nin robotu olarak Türkiye halkının isteklerini hiçe sayarak bu işi uzun süreli götürmelerinin mümkün olmayacağını görüyoruz.iktidarın ABD güdümünden çıkıp hatalarını tamir etmenin yollarını aramaları gerektiğini düşünüyoruz.

  İzin? - user1148618

  Yürüyüş için ne zamandan beri izin alınıyor?