Kocaeli'de soyguncu banka çalışanlarını rehin aldı

Kocaeli'de soyguncu banka çalışanlarını rehin aldı
Kocaeli'de soyguncu banka çalışanlarını rehin aldı
Kocaeli'nin Gölcük İlçesi'nde bir banka şubesine soygun yapmak için giren ve üzerinde çarşaf bulunan bir kişi, elindeki tabancayla tehditler yağdırarak, çalışanları rehin aldı. Polisin ikna etmek için uzun süre uğraştığı soyguncu rehineleri serbest bırakmayınca operasyonla etkisiz hale getirildi.

RADİKAL - Gölcük’de banka şubesinde çalışanlar rehin alındı. Üzerinde çarşaf bulunan bir kişi, saat 17.00 sıralarında banka şubesine girdikten sonra tabancasını çekti.

Büyük panik yaşanırken, soygun girişimcisi, banka çalışanlarını bir odaya kilitledi. Hemen harekte geçen polis ekipleri bankanın etrafında geniş güvenlik önlemleri aldı.

Olay yerine Özel Harekat ve Terörle Mücadele Şubesi ekipleri sevk edildi. Polis caddeyi ulaşıma kapatarak, vatandaşları olay yerinden uzaklaştırdı. Polis, 112 Acil ve itfaiye ekiplerini de olay yerine çağırdı. 112 Acil ve itfaiye ekipleri de olay yerine yönlendirilirken, polis içeriden çıkan bir kişiden bankaya giren kişi hakkında bilgi aldı.

Polis caddeyi ulaşıma kapatarak herkesi uzaklaştırdı.

İÇERİDE 10 KİŞİ VAR

İl Emniyet Müdürü Levent Yarımel, "İçeride tahmini 10 kişi var. Bunlar banka çalışanları. Şu anda müzakere yapıyoruz. Soyguna benziyor çünkü paraları torbaya koymuş" dedi.

Silahlı soyguncunun zemin katta bulunduğu sırada birinci katta bulunan bazı banka çalışanları ve müşteriler aşağıya atlayarak kaçtı. Düşmenin etkisiyle ayaklarından yaralanan bir kişi ise kaldırıldığı Gölcük Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Araçları kendine siper alan polisler içeride bulunan soyguncuyu dikkatle izledi. İçeride bulunan bazı rehineleri de silahlı soyguncu serbest bıraktı. İçeride sadece bir kişiyi rehin alan 25-30 yaşlarındaki erkek soyguncunun Suriyeli olduğu düşünülüyor.

BAGAJI AÇIK OTOMOBİL İSTEDİ

Polis kimliği henüz belirlenemeyen silahlı kişiyle görüşmelerini sürdürüyor. Zanlının talebi üzerine şube binasının önüne getirilen otomobil, bagaj kapısı açık şekilde kaldırım üzerinde bekletiliyor.

Bazı rehineler ve parayla bankadan ayrılma istediğini polislere ilettiği öğrenilen şüphelinin ikna etmeye çalıştı. Ancak rehine ikna edilemeyince İstanbul'dan helikopterle Donanma Komutanlığı'na gelen özel müdahale timi, silahlı soyguncuya operasyon için bankanın çevresinde konuşlandı.

Kocaeli Emniyet Müdürü Levent Yarımel de bankada bulunan soyguncu ile telefonla görüşerek ikna etmeye çalıştı.
Böbrek hastası olan çocuğunun tedavisi için soygunu gerçekleştirdiği iddia edilen Suriye uyruklu kişi tüm ikna çabalarına rağmen rehineleri serbest bırakmadı.

Soyguncu bankanın zemin katında bulunan iki banka müşterisini rehin alırken, üst kata kaçan iki stajyer ise kendilerini bir odaya kitleyerek beklediler. Özel müdahale timi görüşmelerden sonuç alınamayınca operasyon için uygun görüşü yakalamaya çalıştı. Saat 23.05 sıralarında özel müdahale timi, açtıkları ateş ile silahlı soyguncuyu vurup etkisiz hale getirdiler.  Operasyonda ağır yaralandığı bildirilen soyguncu ambulansla Gölcük Devlet Hastanesi'ne kaldırılıp tedaviye alındı.

Bomba imha ekibi de bankada arama yaparken, yakınları rehin alınan kişiler ise silah seslerinin ardından bankaya doğru koştu. Rehine yakınlarının içeriye girmeleri polisler tarafından önlendi. Kurtarılan rehinelerin sağlık durumunun ise iyi olduğu bildirildi.

Kocaeli Emniyet Müdürü Levent Yarımel de operasyonun ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Soyguncunun paraya ihtiyacı olduğu için bankayı soymak istediğini söyleyen Yarımel, "Olay adi bir suç. Paraya ihtiyacı olduğu için soygunu gerçekleştirmiş. Yarı Arapça, yarı Türkçe konuşuyordu. 4 rehinenin de sağlık durumları iyi. Ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı" dedi.

DHA-AA