Kocaeli'nde belediye işçilerinin 'atama' bayramı

Kocaeli'nde belediye işçilerinin 'atama' bayramı
Kocaeli'nde belediye işçilerinin 'atama' bayramı
Büyükşehir Genel Sekreteri Karaloğlu Van'a vali olarak atandı. İşçiler ardından teneke çalıp helva dağıttıNilgün SELVİBAYIR


KOCAELİ - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri olan eski kaymakam Munir Karaloğlu Van Valisi oldu. Belediye- İş Sendikası yöneticileri işçileri baskıyla Türk- İş'ten istifa ettirip Hak- İş'e bağlı Hizmet- İş'e geçirme operasyonunun mimarı olmakla suçladıkları Karaloğlu'nun gidişini kent meydanında helva dağıtıp teneke çalarak kutladı.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde, işçilerin Belediye-İş’ten istifa edip Hizmet-İş’e geçmeleri konusunda baskı yapıldığını iddia eden Belediye-İş sendikası genel merkez ve şube yöneticileri, kentte bir süredir ilginç protesto eylemleri yapıyordu. Bir ara kendilerini D-100 üzerindeki üstgeçitlere zincirleyen, Büyükşehir Belediyesi binasının çatısına çıkap pankart asan, Belediye Meclisi'ni basan ve oturma eylemleri yapan sendikacılarla işçiler, sendika değişytirme operasyonunun sorumlusu olarak da Genel Sekreter Münir Karaloğlu’nu (yanda) gösteriyordu.


HELVA DAĞITIP TENEKE ÇALDILAR


Belediye-İş Sendikası yöneticileri bugün yazılı bir açıklama yaparak, “Büyükşehir Genel Sekreteri Karaloğlu Van’a Vali yapılmış. Belediye işçileri adına kurtuluş helvası dağıtmaktan onur duyuyoruz. Kocaeli işçileri ve Kocaeli halkına geçmiş olsun” diyerek herkesi helva yemeye davet ettiler.
Saat 15.30 sıralarında kent merkezindeki Sabri Yalım Parkı’nda toplanan sendika yöneticileri, burada daha önceden hazırlanan helvayı halka dağıttı, teneke çaldı.
Eylem sırasında Belediye- İş Eğitim Basın Yayın Genel Sekreteri Bayram Özkan da bir açıklama yaparak, belediye işçilerine 60 günden bu yana sendika değiştirmeleri için baskının devam ettiğini söyledi. Özkan konuşmasında, Karaloğlu’nun Van’a vali olarak atanmasının özellikle belediye işçileri arasında sevinçle karşılandığını söyledi.


-VAN'DAKİ İŞÇİLER HAZIRLIKLI OLSUN-

 


Münir Karaloğlu'nun kendisine hizmet etmesi için verilen kamu gücünü, işçilere baskı ve zulüm için kullandığını ileri süren Bayram Özkan, “Bunların arkasından arkasından zamanı gelince mutlaka teneke çalınıp kurtuluş helvası dağıtılacağının bilinmesini istiyoruz. Sayın Karaloğlu Büyükşehir işçcilerinin 5 yıllık süre içerisinde kazanılmış haklarının ortadan kaldırılması için verdiği mücadeleyi unutamazdı. Sendikaları Belediye- İş’ten baskı ve tehditle yandaş sendikaya geçirilmeleri için daire başkanlarına kimin talimat verdiğini unutamazlardı. Tüm bunları işçilere yaşatanlar unutulmamalı, unutturulmamalı diyerek teneke çalıp helva dağıtarak buradan Van halkına ve Van belediye işçilerine de hazırlıklı olmalarını öneriyoruz” dedi. (dha)