Kocaeli'ni 'dönüştüren' işçiler unutuldu

Kocaeli'ni 'dönüştüren' işçiler unutuldu
Kocaeli'ni 'dönüştüren' işçiler unutuldu
Kocaeli Belediyesi'nin kentsel dönüşüm konutlarında çalışan işçiler, belediye iştiraki 'Kent Konut'un inşaat ihalesini verdiği şirketten 1.5 yıldır maaşlarını alamıyor. İşçilerin protestolarına rağmen firma sorumluluk kabul etmiyor.
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

Kocaeli Belediyesi'nin 'ilk kentsel dönüşüm projesi' olarak lanse ettiği konutlar tamamlandı, satıldı. Konutları yapan inşaat işçileriyse 1.5 yıldır maaşlarını alamıyor. Toplam 300 bin lira alacaklı olduklarını söyleyen İşçiler, dün Kocaeli Belediyesi'nin iştiraki Kent Konut A.Ş'yi protesto etti. Kent Konut ise işçilerin maaşını ödeme sorumluluğunun yüklenici firma Ekşioğulları İnşaat'ta olduğunu söylüyor.

İş Kanunu'nun 36. maddesine göre Kent Konut A.Ş gibi belediye ile ortak kurulan bir şirket, üç aylık ücret dışında işçi alacaklarından sorumlu tutulamıyor. Alacaklı işçileri temsil eden 'İnşaat İşçilerinin Derneği' kanunun bu maddesinden dolayı birçok işçinin mağdur olduğunu anlatıyor. Zira belediye şirketine güvenerek çalışmayı kabul eden bir işçi, iş bittikten sonra karşısında bütün mal varlığını devretmiş bir firma veya daha önce adını bile duymadığı bir taşeronun yetkililerini bulabiliyor.

Basın açıklamasının ardından alacaklı işçilerden İsmail Yıldız ve Seyit Ali Boğaç bir konuşma yaptı. 29 ay boyunca şantiyeyi hırsızlara karşı koruduğunu, gece bekçiliği yaptığını söyleyen Boğaç hakkını alana kadar vazgeçmeyeceğini belirtti. İsmail Yıldız da mahkemeyi kazanmasına rağmen hiç bir ödeme alamadığını, firmanın işçi alacaklarının ödenmemesi gibi durumlar için teminat verdiğini, Kent Konut'un da sorumlu olduğunu söyledi.

Eylem sırasında Kent Konut yetkilileriyle görüşmek isteyen İnşaat İşçilerinin Derneği'nin isteği önce kabul edildi, dernek yöneticileriyle firmanın hukuk müşavirinin görüşeceği bilgisi verildi. Ancak saatler geçmesine karşın görüşme gerçekleşmedi. Özel güvenlik aracılığıyla işçilere Kent Konut'un bu konuda muhatap olmadığı bildirildi. İşçileri mesai saati bitimine kadar firmanın önünü terk etmediler ve haklarını alana kadar eylemlerini sürdüreceklerini açıkladılar.

Radikal'e daha önce konuşan Kent Konut A.Ş. yetkilileri, Ekşioğulları İnşaat'ın maddi sıkıntıları olduğunu, kendilerine de borçlu olduğunu belirtmişti. Yetkililer, Akçakent Konutları'nı vaktinde tamamlayamadığını, inşaatın Kent Konut A.Ş. tarafından tamamlandığı söyledi. Ekşioğulları İnşaat'ın Kent Konut A.Ş.'ye borcu olduğunu ve bunun ödemediği taktirde hukuki işlem başlatılacağını belirten yetkili, ''Firma zor durumda. Taşeronlarına da işçilerine de borcu olduğunu biliyoruz, elimizde çok sayıda alacaklıdan haciz ihbarı var. Kent Konut A.Ş.'nin hiçbir şekilde Ekşioğulları İnşaat'a borcu yoktur, durum tam tersi şekilde'' diye konuştu.

TOKİ’NİN GÖZDESİ SIKINTIDA
İşçiler 15 Şubat'ta Ekşioğulları İnşaat'ın Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ekşi'nin Üsküdar'daki ofisinin önünde bir eylem yaparak maaşlarını talep etmişti. Hasan Ekşi, Radikal'e eylem sonrasına yaptığı açıklamada "Bütün inşaat firmalarında maddi sıkıntı var. Arsalarımıza, makinalara haciz koyuldu. Bunları yavaş yavaş ödeyip kaldırıyoruz, işçilerin alacakları da kasaya para girdikçe ödeniyor. Mahkemeye vermeyenlerin hakkını da Mayıs-Haziran'a kadar vereceğiz, kimsenin alacağı kalmayacak. 60 yıllık firmayız, 8-10 kişinin parasını mı ödeyemeyeceğiz?'' demişti. 1957 yılında kurulan Ekşioğulları, TOKİ'den en çok ihale alan firmalar arasında yer alıyor. TUSKON ( Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu) ve ASKON ( Anadolu Aslanları İşadamları Derneği) üyesi firma, yurt dışında da birçok devlet ihalesi alarak yol ve baraj inşaatları yaptı. Firmanın internet sitesinde ''Türkiye'ye döviz kazandıran ender sayıdaki yurt dışı müteahhitleri arasında'' olduğu ve yıllık yüzlerce milyon dolarlık cirosu olduğu yazılı.