Kocaeli'nin 'Hanımağa'sı yakalandı


Kocaeli'nin 'Hanımağa'sı yakalandı

Kocaeli'nin 'Hanımağa'sı yakalandı
Kocaeli Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin 5 ilde yaptığı eş zamanlı operasyonlarda birbirleriyle de çatışan 2 ayrı organize suç örgütü üyesi oldukları iddiasıyla toplam 35 kişi gözaltına alındı.Gruplardan birinin liderliğini ise gözaltına alınanların arasında bulunan ve daha önce de 10 ay cezaevinde yattığı belirtilen ‘Hanımağa’ lakaplı Ayten Süleymanoğlu'nun yaptığı iddia edildi. 35 şüpheli, bu sabah Beşiktaş'taki İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.
Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Kocaeli'nin Derince İlçesi'nde, 2 Ağustos'ta, iki grup arasında çıkan silahlı çatışmada kaldırımda yürüyen 39 yaşındaki Naciye Alpay'ın başına isabet eden kurşunla yaşamını yitirmesinin ardından araştırma başlattı. Ekipler, çatışmanın biri ‘Karslılar grubu’, diğeri ‘İzmir grubu’ olarak adlandırılan iki ayrı organize suç örgütü arasında çıktığını belirledi. Polis ekipleri, suç işlemek amacıyla örgüt kurdukları, Kocaeli'de silahlı çatışmalara girdikleri, işyeri kurşunlama, silah ve bıçakla adam yaralama olaylarına karıştıkları belirlenen 2 grubun üyelerinin Derince, Körfez, Gebze ilçeleri ile İstanbul, İzmir, Kastamonu ve Mersin'de belirlenen ev, işyeri ve bulundukları yerlere eş zamanlı operasyonlar düzenlendi.
Operasyonda geçen ay Derince'de Naciye Alpay'ın yolda yürürken başına isabet eden kurşunla hayatını kaybettiği silahlı çatışmanın faillerinin de bulunduğu 35 kişi gözaltına alındı. ‘Karslılar grubu’nu, bir suçtan dolayı tutuklu bulunan biri kişinin cezaevinden yönettiği, onun yokluğunda örgüte kızı ‘Hanımağa’ lakabıyla tanına ‘Ayten Süleymanoğlu'nun liderlik ettiği saptandı.
Operasyonda ‘Karslılar grubu’ndan örgüt liderleri Ayten Süleymanoğlu ve yeğeni D.S. ile birlikte 20, ‘İzmir grubu’ndan örgüt lideri M.Ç., H.K.Ç. ve Ç.C. ile birlikte 15 olmak üzere toplam 35 kişi gözaltına alındı.
Bu kişilerle birlikte 6 ruhsatsız tabanca, çok sayıda bıçak, mermi, çek, senet ve tehdit mektupları ele geçirildi. Kocaeli Emniyet Müdürlüğü'ne getirilen şüpheliler, işlemlerinin ardından Beşiktaş'taki İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevk edildi. Örgüt üyelerinden 5 kişinin arandığı kaydedildi.
Derince Yavuz Sultan Mahallesi'nde, iki grubun bulundukları otomobillerden birbirlerine ateş açması sonucu eşi Muzaffer Alpay ile kaldırımda yürüyen Naciye Alpay'ın başına kurşun isabet etmiş, Alpay tedavi gördüğü Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde kurtarılamamıştı.(dha)