Kocam beni dövmekte haklı

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyelerinin yaptığı bir araştırmaya göre, kadınların yüzde 78.1'i koca şiddetini haklı buluyor, yüzde 76.7'si çocuğununu dövüyor.

İSTANBUL - Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyelerinin yaptığı bir araştırmaya göre, kadınların yüzde 78.1'i koca şiddetini haklı buluyor, yüzde 76.7'si çocuğununu dövüyor.
Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim görevlisi Seyhan Hıdıroğlu, Yrd. Doç. Dr. Ahmet Topuzoğlu, Dr. Pınar Ay ve Prof. Dr. Melda Karavuş, İstanbul'da bir sağlık ocağı bölgesinde bir çalışma yaptı. Yeni Symposium Dergisi'nde yayımlanan araştırma, sağlık ocağına başvuran ve yüzde 82.9'u hiç eğitim almamış ya da ilkokul mezunu 146 kadınla yüz yüze görüşme yoluyla yapıldı.
Çocuklar şiddetle büyüyor
Araştırmaya göre, kadınların yüzde 63.7'si 'çocuklukta anne-babası', yüzde 40.4'ü de kocasının fiziksel şiddetine uğruyor. Çocukların yüzde 26'sı buna tanıklık ederken, kadınların yüzde 76.7'si de çocuklarına şiddet uyguluyor. Ayrıca kadınların yüzde 42.5'i 'çocuklarının bakımlarını ihmal etmeleri', yüzde 41.8'i de 'kocalarına karşılık vermeleri' halinde, yüzde 37'si de 'kadının parayı lüzumsuz yere harcaması' durumunda kocanın uyguladığı şiddeti haklı buluyor. Şiddeti haklı görmeyi gerektirebilecek herhangi bir nedene 'Evet' diyenlerin oranı ise yüzde 78.1.
Şiddetin kültürel olarak onaylanmasının, şiddetin koca tarafından kadına, çocuğa karşı da kadın tarafından uygulanmasına yol açtığına dikkat çekilen araştırmada, çocuk sayısının artmasının çocuğa vurma davranışını arttırdığı görüşüne yer verildi.