Kocam size emanet hâkim bey!

Kocam size emanet hâkim bey!
Kocam size emanet hâkim bey!
Kadın, kendisini döven, yazın üç ay Bolu'daki ailesinin yanına yollayan ve temizliğine dikkat etmeyen kocasını mahkemeye şikâyet etti. Karar: Koca altı ay eve giremeyecek, psikolojik tedavi görecek, dişlerini fırçalayacak, yazın Bolu'da en fazla 15 gün kalınacak

ANKARA - Kadınlar artık eşlerini ‘daha iyi bir koca olması’ için te-levizyon programına ‘emanet’ etmeye başlarken, Ankara’da bir kadın soluğu mahkemede aldı. Kadın, ‘kendisine şiddet uygulayan, kişisel temizliğine dikkat etmeyen, yazları  Bolu’daki ailesinin yanında kalmaya zorlayan’ kocasına karşı tedbir uygulanması için dava açtı. Ankara 8. Aile Mahkemesi, kocayı eşine şiddet uygulamaması için altı ay evden uzaklaştırırken, kadın ve çocukların Bolu’da geçirecekleri süreyi 15 günle sınırlandırdı. Hâkim ayrıca eşin psikolojik tedavi görmesine, ailesine iyi davranmasına, diş fırçalama gibi kişisel temizlik kurallarına uymasına hükmetti.

‘Çocukken dayak yemiş’
N.Y. adlı kadın, kocası B.Y.’nin davranışlarından bıkınca 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun uyarınca, korunma tedbirleri alınması için Ankara 8. Aile Mahkemesi’ne başvurdu. Kadın, dava dilekçesinde, kocasının kendisine çocuklarının yanında bile sözlü ve fiili olarak şiddet uyguladığını ve hakaret ettiğini belirterek, çocukluğunda anne ve babasından dayak yiyen kocasının psikolojik sorunları olduğunu düşündüğünü ifade etti.
Maaşına ve otomobiline el koyan kocasının, bir başka ilde çalıştığı için yalnızca hafta sonları eve gelme imkânı bulunduğunu, buna rağmen para kazanma arzusuyla Bolu’daki babasının dükkânına çalışmaya gittiğini öne süren kadın, dilekçesinde, kocasının, kendisini yaz tatillerinde çocuklarıyla beraber üç ay boyunca Bolu’daki kayınvalidesi ve kayınbabasının evinde kalması için zorladığını ileri sürdü. Kadın, dilekçesinde kocasının kişisel temizliğine dikkat etmediğini ve dişlerini bile fırçalamadığını yazdı. 

Evde sigara içmeyecek
Başvuruyu değerlendiren Ankara 8. Aile Mahkemesi Hâkimi Eray Karınca, bir dizi tedbir alınmasına hükmetti. Buna göre koca, altı ay süreyle eşi N.Y. ve diğer aile bireylerinin oturdukları eve ve işyerlerine yaklaşamayacak, eşi ve çocuklarına karşı şiddet ve korkutma amaçlı davranışlarda bulunamayacak ve iletişim vasıtalarıyla rahatsız edemeyecek. Hâkim Karınca’nın, dava kapsamında alınmasına karar verdiği diğer tedbirler ise şöyle:

* Evin ve ailenin giderlerini karşılıyor ise kocanın bu yükümlülüğü devam edecek. Her bir çocuk için aylık 150’şer TL nafaka ödeyecek.

* B.Y., görev yaptığı ilin sağlık müdürlüğüne başvurup ruh sağlığı konusunda muayene ve tedavi olacak.

* Aile, yaz tatillerinde Bolu’da B.Y’nin anne ve babasının evinde en fazla 15 gün kalacak.

* B.Y., ev içinde sigara içmeyecek, diş ve beden temizliği ile sağlığına özen gösterecek. Ayrıca eşine ve çocuklarına ilgili olacak, sevecen davranacak ve zaman ayıracak.
Mahkemenin bu kararı mahalli karakol aracılığıyla infaz edilecek. B.Y, bu tedbirlere aykırı hareket ederse tutuklanacak.  

Kanunda ne var?
Ailenin Korunmasına Dair Kanun’da yer alan ve mahkemelerin verdiği tedbir kararlarından bazıları şöyle: Kusurlu eşin veya diğer aile bireylerinin; ‘aile bireylerine karşı şiddete, korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması’, ‘evden uzaklaştırılması’, ‘aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi’, ‘varsa silahını teslim etmesi, ‘bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması’... (aa, Radikal)