Kocamustafapaşa'da 'direniş iftarı'

Kocamustafapaşa'da 'direniş iftarı'
Kocamustafapaşa'da 'direniş iftarı'
İstanbul Kocamustafapaşa'da dün akşamki gerginliğin ardından bu akşam geniş katılımlı bir iftar düzenlendi. İftar öncesi yaşana küçük bir gerilim dışında semtte yeni bir gerginlik yaşanmadı.
Haber: Necdet Burak Özyurt / Arşivi

Gezi protestoları sonrasında hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz için Fatih Kocamustafapaşa’da dün düzenlenen yürüyüş sırasında yaşanan gerginlik sonrası bu gece geniş katılımlı bir iftar programı düzenlendi.

Dünkü yürüyüşe katılanlara ellerinde bıçak ve sopa bulunan bir grubun müdahalesinin ardından Kocamustafapaşa dayanışması ve Antikapitalist Müslümanlar’ın düzenleme kararı aldığı iftara bini aşkın vatandaş katıldı.

Cumartesi günü düzenlenmesi düşünülen program, dünkü gerginliğe bir cevap olması amacıyla bugüne alındı. İftara CHP ’li Çetin Soysal, sanatçılar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kocamustafapaşa forumuna saldırı: Ölüleri sayamazsınız!


İftar öncesinde mahalleli olduğu iddia edilen küçük bir grup iftara katılanları yakında cmi olduğu ve çok fazla gürültü geldiği yönünde uyarmak istedi. Olası bir gerginlik çevre esnafının müdahalesiyle başlamadan sonlandırıldı.

Dünkü kavga ve gerilime rağmen bugün iftar alanında polisin hiçbir önlem almadığı ve resmi kıyafetli polislerin bölgede olmaması dikkat çekti.

İftarın ardından vatandaşlar çevre temizliği yaparak 22:00’de başlayacak halk forumuna hazırlık yaptı. Forumun başında konuşan Koacmustafapaşa Dayanışması sözcüsü “dünkü saldırıdan sonra Kocamustafapaşa’yı yalnız bırakmadığınız için teşekkür ederiz. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” dedi. Sözcü, verdikleri destek için Antikapitalist Müslümanlar’a da teşekkür etti.


  http://www.radikal.com.tr/114157911415794

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  oyuna dikkat - likapa

  yorumlara bakıyorum nerdeler nereye kayboldular korktular gibi yorumlar. beyler milleti kışkırtmayın.unutmayın ki istanbulun nüfusu 17 milyondur.eğer bütün bu olanlara rağmen millet gaza gelmiyorsa bu milletin asilliğindendir.kardeş kanı akıtmak istememesindendir.ordaki bir avuç insan ister bin ister on bin olsun oraya provakasyona gidiyor biri saldırsın da amaç hasıl olsun diye.sabır bir yere kadardır.insanları öne sürüp anaların gözyaşlarını akıtıp da gidip cenazede biz senin oğlunuz safsatası o ananın acısını unutturmaz.herkes kendine çeki düzen versin.nerden kumanda ediliyorsa bu insanlar belli ki finansmanları da tedarik ediliyor.radikal gaz vermeye devam.

  NERDESİNİZ KABADAYILAR - pispor

  Her yer Gezi her yer forum her yer iftar sofrası bundan sonra yok öyle yağma yüreğiniz yetiyorsa şiddete başvurmadan (başbakanınız öyle söyledi bu gün Bingöl de)gelin bu foruma katılın düşüncelerinizi görüşlerinizi paylaşın medeni bir insan olarak

  Saldıranlar - jackques

  Saldıranlardaki yürek anca bu kadar pusu kur 10-20 kişi kalınca elinde sopalarla saldır...Sosyal medyada çevrene hava at şöyle yaptık böyle yaptık diye teşhir olunca hemen ortadan kaybol...Fasa kaçanınız var neden doğal olarak korkudan...Demokrasi sandık diye politika yap milletin oturup konuşmalarına bile saldır..Gram demokrasi algınız yok alayınız faşist gerici..Yarın öbür gün dini kaldırsa devlet ilk bunlar ateist olur en önde giderler bölede biatcı dönektir bunlar..

  ... - carpenoctem

  dün bir daha paşa'ya gelmeyin asarız keseriz diyenler bugün nerede? onları öven, destekleyen, pohpohlayan başbakan danışmanları nerede? yanlış anlaşılmasın, "keşke gelselerdi de günlerini görselerdi" gibi bir düşünce içinde değilim. ama dün kadınların ve çocukların ağırlıkta olduğu ve tek amaçları konuşmak olan gruba ellerinde bıçaklarla, küfürler ederek ve darp amacıyla saldıran insanların bugün kuyruklarını bacaklarının arasına kıstırıp kaçması, onları destekleyen danışmanların bugün seslerinin çıkmaması, bulanık sudan faydalanmak isteyen insanlar olduğunu gösteriyor. çünkü dün paşa'da forum düzenleyenler ile bugün iftar yapanlar arasında düşünce bakımından fark yok. hepsi barışçıl bir şekilde, konuşarak, anlaşarak bir yere gelmeye çalışıyorlar. bu insanların karşısına kendini bilmez 3-5 saldırgan dikmek ve bunu desteklemek kutuplaştırıcı siyasetten öte bir şey değildir ve derhal son bulması gerekir. çünkü ülkenin bir yarısını diğerine bilfiil düşman etmek, insanların konuşarak değil de kavga ederek, birbirini öldürerek sonuç almasını beklemek bu ülke için felaket getirir. bunu özellikle ülke yönetiminde söz sahibi olan insanların bilmesi gerekir. bir buçuk aydır her türlü şiddet eylemi karşısında sakin kalmaya çalışmış ve çoğunlukla başarmış insanların sükunetini korkaklığa bağlamak da yanlış olur.