Kocaoğlu bile bile lades

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu hakkında belediye işçilerine Tansaş alışveriş çekleri verdiği için 'görevini kötüye kullandığı' iddiasıyla dava açıldı.
Haber: BAHRİ KARATAŞ / Arşivi
UTKU BOLULU / Arşivi

İZMİR - İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu hakkında belediye işçilerine Tansaş alışveriş çekleri verdiği için 'görevini kötüye kullandığı' iddiasıyla dava açıldı.
Büyükşehir belediyesi memurlarının örgütlü olduğu TÜMBEL-SEN 1 No'lu Şube üyeleri, Şubat 2005'ten itibaren Kocaoğlu'nu memurlarla toplu sözleşme imzalamaya ve maaşlara ek katkı vermeye çağırdı. Sendika bunun için başkanlık kapısı önünde eylemler yaptı. Kocaoğlu ise Tansaş alışveriş çeki benzeri yardımların yasal olmadığı uyarısında bulunarak, işçilere destek için formül aradıklarını söyledi. Bu arada mülkiye müfetişleri de belediyede 1990 ile 2005 yılları arasında bazı ihalelerde yolsuzluk ve usulsüzlük yapıldığı ihbarı üzerine dosyaları incelemeye aldı.
Müfettiş raporlarında Kocağolu'nun göreve geldiği 2004 Haziran ayından birkaç ay sonra memurlara verilen toplam 767 milyar 750 milyon liralık Tansaş alış-veriş çekleriyle ilgili evrakta imzası bulunduğu için yargılanması gerektiği belirtildi.
10 kişi hakkında dava
İzmir Valiliği de sanıklar hakkında dava açılması için dosyayı Danıştay'a sevk etti. Sanıkların yargılanmamaları yönünde yaptıkları başvuruları reddeden Danıştay da dosyayı İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na havale etti. Dosyayı inceleyen cumhuriyet savcısı Zafer Sipahi, Kocaoğlu'nun yanı sıra, bürokratlar ve belediye meclis üyelerinin de aralarında bulunduğu 10 kişi hakkında 'görevi kötüye kullanmak' gerekçesinde üç ile 27 yıl arasında değişen hapis cezası istemiyle İzmir 24. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açtı.
Eski başkanlar Yüksel Çakmur, Burhan Özfatura ve geçen yıl vefat eden Ahmet Piriştina hakkında 'alışveriş çeki verdikleri' gerekçesiyle açılan davalarda takipsizlik kararı verilmişti.


    http://www.radikal.com.tr/7654577654570

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.