Kocaoğlu: İnciraltı ranta açılmak isteniyor

Kocaoğlu: İnciraltı ranta açılmak isteniyor
Kocaoğlu: İnciraltı ranta açılmak isteniyor
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Aziz Kocaoğlu, İnciraltı Kent Ormanı'na EXPO binası ve AVM yapılmasını öngören projeye sert tepki gösterdi. Kocaoğlu, bunu yapanların ya cahil ya da İnciraltı'nı ranta açmak istediklerini söyledi

İZMİR - İzmir Büyükşehir Belediyesi, Balçova Belediyesi ve Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği işbirliğiyle her cumartasi kurulacak olan Balçova Organik Pazarı açıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, açılış töreninde yaptığı konuşmada Hükümet’in tarım politikasını eleştirdi. Tarımın desteklenmediğini, tarım arazilerinden rantı yüksek olanların tarım vasfından, meraların mera vasfından çıkartıldığının belirten Kocaoğlu, özellikle sahillerdeki köy tüzel kişiliği, belediye, il genel meclisi arazilerinin belli kurum, kuruluşlar TOKİ, Özel İdare ya da başka yolla rant amaçlı değer kazandırıldığını söyledi.
Kocaoğlu, Çeşme Yarımadası’nın bir avuç altın için siyanüre terk edildiğini ileri sürdü. Her Kültür ve Turizm bakanının İzmir’e geldiğinde 'Yarımada’da 75 bin yatak olacak' açıklaması yaptığını anlatan Kocaoğlu, “75 bin yatak hedefinde, bir o kadar da insan çalışacağına göre 150 bin kişi artış amaçlıyorlar. Yarımada’da mevcut yaşayanlarla birlikte sayı 450 bine çıkacak. Bu kadar kişiye içirecek suyumuz yok. Tek kaynak olan ve 350 bin kişinin su ihtiyacını karşılayacak baraj biçilmiş kaftandır. Ancak Yarımada bir avuç altın ve siyanüre feda edildi. Buraya altın madeni izni verildi” dedi.
Eskiden madenlerle ilgili ruhsatları Büyükşehir Belediyeleri’nin verdiğini, bu yetkinin alınarak Özel İdare kanalıyla valliklere verildiğine dikkat çeken Başkan Kocaoğlu, “Niye verildi? Çünkü İzmir Büyükşehir Belediyesi Belkahve’de maden ocaklarını rehabilite etti. Çamlı’da ise altın madenine ruhsat vermedik. Onların verebilmesi için yetki bizden alındı. Böyle demokrasi olmaz. Seçilmişlerin atanmışlar tarafından bypass edilmezine izin vermememiz gerekir. Bunu beceremezsek atı alan Üsküdar’ı geçer, zaten de geçiyorö diye konuştu.


KENT ORMANINA BİNA YAPILMASINA TEPKİ


Aziz Kocaoğlu, EXPO 2020 İzmir’in adaylığıyla ilgili EXPO Yürütmesi Komitesi tarafından Paris’te yapılan son sunumda İnciraltı Kent Ormanı’na bina yapılmasını öngören projeye çok sert tepki gösterdi. İnciraltı’nı kurtarmak için göreve geldiği günden bugüne kadar planlamadan yana olduğunu, burada artık tarım yapma olanağı kalmadığını belirten Kocacoğlu, planlamada ilk örnek olarak da 2006 yılında 1'inci derece doğal sit alanını ağaçlandırarak kent ormanına dönüştürdüklerini söyledi. EXPO sonrası burasının yeşil alan olarak kalacağından, düzenleme ortaklık payından alınacak alanda EXPO yapılarının yapılmasını öngördüklerini belirten Kocaoğlu, burada daha sonra düşük yoğunluklu, yeşillikler içinde, deniz kıyısında sağlık kampusü planlamak için yola çıktıklarını dile getirdi.


İNCİARLTI’NDA AVM’YE TEPKİ

İnciraltı planlamasını önce Kültür ve Turizm Bakanlığı’yla yürüttüklerini, daha sonra yetkinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na geçtiğini, 0.80 emsal, 4 kat, yüzde 25 kullanım kararlarının değişmeğini belirten Başkan Kocaoğlu, “Ancak, sağlık kompleksinin yani EXPO’nun yapılacağı yere alışveriş merkezi alanı ayrılırsa, buraya günde onbinlerce araç girerse burada sağlıkla ilgili işler görülebilir mi? Dünyaca ünlü bir kampüs olur mu? Bilim yuvası, tıp fakültesi, geriatri merkezi, sağlık okulları olabilir mi?” diye sordu.


'YA CAHİLLER YA DA AMAÇLARI RANT'


Kocaoğlu, karşı çıkmalarına ve anlatmalarına karşın İnciraltı Kent Ormanı’na EXPO binalarını yerleştirip Paris’te sunum yapılmasına sert tepki gösterdi. Projenin bu bölümüne şerh koyduklarını belirten Kocaoğlu, “Bunu yapamayacaklarını söyledim. Kent Ormanı’nı bizim ağaçlandırdığımızı anlattım. Dolgu olduğunu, zemin bulunmadığını dile getirdim. Tuzlu toprakta ağaç yetiştirmek için verdiğimiz mücadeleyi anlattım. İhtiyaç olmadığını anlattım” dedi. Tüm karşı çıkmalarına karşın proje sunumunun böyle yapılmasında iki amaç olabileceğine dikkat çeken Kocaoğlu, “Ya son derece cahiller. Hiçbir şey bilmiyorlar. Dünyadan haberleri yok. Ağaçtan, hatta yapraktan da anlamıyorlar. Bu kadar cahil insanlar tarafından yönetilmek ayrı bir acı. Ya da 1250 dönüm alanı planlamak, ranta açmak için kasten EXPO’yu kullanıyor olabilirler. Türkiye ’de sayılı bir rant alanı yaratmaksa amaç, biz buna İzmirliler olarak sonuna kadar çıkmak zorundayız. Direnmek, yaptırmamak zorundayız" diye konuştu. (dha/ Utku BOLULU)


  http://www.radikal.com.tr/114264711426476

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  BILINCLI SIVIL TOPLUM GEREGI - Anidya

  Bu tip akilsizca yapilan hamleler, bilgisizllik ve vicdansizlikdan geliyor diyelim. BIR IZMIR-TEMIZ DOGA SIVIL TOPLUMU olusmasina yeteri kadar onemli bir neden. Boyle bir TOPLUM, benzeri uyanis topluluklari ile beraber ayri ayri ve giderek biribirine baglanarak onumuzdeki secimlere vatandasin temsilcisi olarak girmeli ve politika ve ulke idaresine katilarak da ulkenin icerden ve disardan harac edilmesine mani olmali.

  Temiz hava solumak kayboluyor. - airen

  Başkan Kocaoğlu yerden göğe kadar haklı.Yaş kesen,bir gün başını da kesecek.Zira temiz hava solumak her geçen biraz daha kayboluyor.Yapılan da doğayı kanserleştirmek.İnsanlar sigara içiyor diye,sağlık giderine katkı adı altında (ki,tamamen yalan olduğuna inanıyorum) sigaraya ciddi zam yapıldı.Öyleki sigara karşıtı Avrupa'yı bile solladık.Doğanın kanserine sebep olan hükümet ve çıkartıkları,katli kolaylaştırıcı kararlarla,verdikleri zararın ve doğa kanserinin bedelini nasıl karşılayacaklar.Canlarını verseler doğayı geri getiremeyecekler.

  İnciraltı - Mertbilgin

  İzmir'de şehir merkezine yakın sayılı yeşil alanlardan biridir. Bütün İzmir halkının kullanımına açıktır. Güzel bir 'yaşam' alanıdır. Expo Yürütme Komitesi burayı ne idüğü belirsiz amaçlar uğruna ve şehirde yaşayanları hiçe sayarak talan etme hakkına sahip değildir. Buna İzmir müsaade etmez, Türkiye müsaade etmez. O yüzden Expo Yürütme Komitesi ve arkasındaki 'iç veya dış mihraklar' boşuna heveslenmesinler.

  ............ - rapala

  buyuk ihtimalle cevreci hareketi, doldurusa getirip kotu gostermek icin imam rejimi tarafindan yayilan gercek olmayan bir haber..degilse rant ve para hirsindan gercekten bunlarin gozu donmus.........

  bizler hala yerleşik hayata alışamadık - demlicay2011

  huyumuz kurusun göçebelik daha içimizde yaşıyor. aslında bu avm yapmak istiyenlere düpedüz vampirde diyebiliriz kan emmiyorlar yeşil emiyorlar. yaş kesen baş keser lafı sadece sözlerde kalmış. türkiyede bütün kavramlar değişir içi boşaltılır yeniden düzene sokulur. adalet ve din de buna dahil. devlet bizzat bu işle ilgilenir.

  KARDEŞİM - pispor

  sorun AVM değil sorun AVM adı altında ülke topraklarını satmaktır talan etmektir aralarında pay etmektir