Kocaoğlu ve Baydemir Diyarbakır'da halay çekti

Kocaoğlu ve Baydemir Diyarbakır'da halay çekti
Kocaoğlu ve Baydemir Diyarbakır'da halay çekti
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir birlikte halay çekti.

DİYARBAKIR - Aziz Kocaoğlu başkanlığında Diyarbakır'a gelen 190 kişilik heyet, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesince Erdebil Köşkü'nde verilen yemekte ağırlandı.

Kocaoğlu, yemekte yaptığı konuşmada, bugün yaşadıkları sürecin ülkenin barışına, kardeşliğine, dostluğuna, İzmirli ve Diyarbakırlı hemşehrilerin birbirlerini tanımasına, dostluklarının pekişmesine katkıda bulunmasını umduğunu söyledi.

Attıkları adımın devam etmesini istediğini kaydeden Kocaoğlu, doğudan batıya, kuzeyden güneye diğer illerin de bu etkinliklere katılmasını diledi.

Hep birlikte ülkenin huzuru, barış, kardeşlik, dostluk için köprü attıklarını ifade eden Kocaoğlu, "Ev sahipliği nedeniyle Baydemir ve Diyarbakırlılara teşekkür ediyorum. Çok güzel ve farklı bir gün yaşadık. Ülkemize barış, kardeşlik ve dostluk gelsin" diye konuştu.

Baydemir ise İzmirlilerin sadece Diyarbakır'ın sokaklarına, burçlarına değil, Diyarbakırlıların yüreğinde iz bıraktığını, kendilerinin de İzmirlilerin yüreklerinde iz bırakmayı umduğunu belirtti.

Yüreklerinin bundan sonra daha da ortak çarpacağını aktaran Baydemir, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Diyarbakır ile İzmir arasındaki köprü, On Gözlü Köprü'den daha sağlamdır. En değerli köprülerden bir tanesidir. Çünkü bu köprünün adı barış, kardeşlik, eşitlik, birlikte yaşam köprüsüdür. Emin olun ki İzmir en çok ve en iyi Diyarbakır'ı anlar. Diyarbakır da en iyi İzmir'i anlar. İşte birbirini anlayanlar bugün buluştular, kucaklaştılar. Bu coğrafyada yaşayan Kürt'ün, Türk'ün, Arap'ın ve diğer bütün etnik kimliklerin de yaşamı ortak gayretimizle şiir tadında olacak. İnşallah ona yakınız."

Türkçe ve Kürtçe türkülerin söylendiği yemekte, Kocaoğlu ve Baydemir birlikte halay çekti.

Yemeğe, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, ilçe belediye başkanları, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve davetliler katıldı. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/113479011347905

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Hevsel Bahçeleri'ne Ulaşan İmbat Yeli - Fehmi SALIK

  Bu haberi okuyunca, çekilen halayın resmini görünce her barışsever gibi ben de heyecanlandım ve sevindim. Ama benim sevincim ikiye katlandı; çünkü bu geziyi, bu yakınlaşmayı, bu barışa susamışlığı ve bu güzel dayanışmayı, bu geziden çok önce yazdığım ancak bir sıkıntı nedeniyle yayınlanması geciken ve yayınevinden öğrendiğime göre bugünlerde gün ışığına çıkacak olan "Sevgi Yüklü Otobüs" adlı romanımda dile getirdim ben. Başkanların konuşmaları, el ele halay çekmeleri, gezileri sanki benim kitabım senaryolaştırılmış da oradan alınmış gibi geldi bana. Kitabım çıktığı gün sözlerimin gerçek olduğunu yine burada kanıtlamak benim için kaçınılmaz bir görev olacaktır. Ben bu resmi önceden çizdim, söylenenleri önceden yazdım kitabımda. Sevincimin ikiye katlanması, bu yüzdendir. Bu güzel iki kentimizin, bu duyarlı ve barış sevdalısı iki başkanını canıgönülden kutluyor ve alkışlıyorum. Yaşasın kentlerin kardeşliği...

  çok güzel - meakdağ

  Darısı diğer belediyelerin başına.en kısa zamanda Mersin Belediyesinden ve Mersin Sivil Toplum Örgütlerinden bir heyeti Van'a bekliyoruz.Sonra da İstanbul,Ankara,Samsun,Antalya,Konya ve tüm illerimizin yerel yönetimlerini Doğu ve Güneydoğu da görmek istiyoruz.Umarım kalıcı barışa vesile olur..

  siyasi manevra - sabahattinali

  İzmir aldığı göçlerle hatırı sayılır kürt seçmene sahiptir. yapılan davranış hiç kuşkusuz güzel. keşke yaklaşan seçimlerle ilgili siyasi bir manevra olmasaydı. güven samimiyete dayalı ilişkilerle gelişir. dilerim bu başlangıç olur .

  Hayret - vancetti

  Hayret ki ne hayret.! Zaten olması gereken bu değilmi? Anormallikler normalleştikçe biz hayret eder olduk. Bu habere bile polemik yaparlar.

  ... - r11

  Güzel görüntüler..insanlar silahları değil birbirlerinin ellerini tutmalı..