Kocatepe 85 yıl sonra savaşı hatırladı

Üniversite öğrencileri Türk ordusunun Kocatepe'ye çıktığı yoldan dağa yürüdü, katılımcılara 85 yıl önce askerlerin yediği 'tayın' dağıtıldı, ünlü piyanist Fahir Atakoğlu dondurucu ayazda çaldı, binlerce kişi 'Büyük Taarruz'u izledi.

AFYONKARAHİSAR- Üniversite öğrencileri Türk ordusunun Kocatepe'ye çıktığı yoldan dağa yürüdü, katılımcılara 85 yıl önce askerlerin yediği 'tayın' dağıtıldı, ünlü piyanist Fahir Atakoğlu dondurucu ayazda çaldı, binlerce kişi 'Büyük Taarruz'u izledi.
Afyonkarahisar Büyük Taarruz'un 85. yıldönümünde yine savaş günlerine döndü. Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi'nin (AKÜ) üç yıl önce başlattığı üniversitelilerin Zafer Yürüyüşü'ne, Türkiye'nin çeşitli yerlerindeki 45 üniversiteden yaklaşık 500 öğrenci katıldı. Sivil toplum örgütlerinden yaklaşık 2 bin 500 kişi de öğrencilerin peşinden yürüdü. Üniversiteliler, Yunan ordusunu gafil avlamak için Kocatepe'ye Güney yönünden büyük bir gizlilik içinde çıkan Türk ordusunun yolunu izlemek için Şuhut ilçesinde Atatürk'ün konuk edildiği evi gezdi. Gençler daha sonra stadyuma giderek, AKÜ'lü öğrenciler ve öğretim üyelerinin hazırladığı gösterileri ve Genelkurmay Başkanlığı Mehteran Bölüğü'nü izledi.
Dondurucu soğukta
Atatürkçü Düşünce Derneği, TEMA ve Müdafaa-i Hukuk Hareketi Partisi'nden de yaklaşık 2 bin 500 kişi üniversitelilerle birlikte eğlendi. Daha sonra Gazi Çeşmesi mevkiinden Kocatepe'ye Zafer Yürüyüşü başladı.
Yürüyüş boyunca katılımcılara Afyonkarahisar'ın ünlü bükme böreği, ise 85 yıl önce askere verilen tayın olan mercimek çorbası, ekmek ve üzüm hoşafı ikram edildi. Kocatepe'de yapılacak etkinlikleri dondurucu soğuğa rağmen heyecanla bekleyen katılımcılar, tam Büyük Taarruz'un başladığı saatlerde Atatürk ve cumhuriyete dair besteleriyle ünlü piyanist Fahir Atakoğlu'nun eserlerini dinledi. Atakoğlu aşırı nem nedeniyle piyanosunun üzeri yeşil bir naylonla kaplı halde eserlerini seslendirdi. Katılımcılar, Türk ordusunun 85 yıl önceki durumunu ve düşmanla amansız mücadelesini canlandıran askerlerin temsili savaşından sonra Kocatepe'den indi.