@idrisemen

Kocatepe Üniversitesi'nde 'fişleme anketi' iddiası

Kocatepe Üniversitesi'nde 'fişleme anketi' iddiası
Kocatepe Üniversitesi'nde 'fişleme anketi' iddiası
Afyon Kocatepe Üniversitesi'nin, üniversite kayıt yenileme sırasında uyguladığı bir anketle öğrencileri fişlediği iddia edildi. Üniversite yetkilileri anketi yalanlayarak fotoğrafların art niyetli kişiler tarafından fotomontajla hazırlanmış bir sahtekarlık olduğunu açıkladı.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

Radikal.com.tr - Sosyal medyada dolaşıma giren bir anket görüntüsü Afyon Kocatepe Üniversitesini karıştırdı. Ders kayıt yenilemek için kişisel bilgileriyle siteme giren öğrencilerin, öğrenci bilgi sisteminde çok seçenekli uzun bir anketle karşılaştığı iddia edildi.

Ankette, öğrencilerin kişisel bilgileri yanında ‘toplumsal kimliklerini’ de belirlemek amacıyla ‘Aşağıdaki kimliklerden hangisi sizi en iyi tanımlar?’, ‘Herhangi bir dernek ya da kulübe üye misiniz?’, ‘Hiç mitinge katıldınız mı?’, ‘İlgi duyduğunuz siyasal örgütleri medya üzerinden takip ediyor musunuz?’, ‘Aşağıdaki dini kimliklerden hangisi sizi tanımlıyor?’, ‘Aşağıdaki siyasi kimliklerden hangisi sizi en iyi tanımlar?’, ’Bu gün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?’ gibi sorular soruluyor.

İLGİNÇ CEVAP SEÇENEKLERİ
Ankette sorular kadar cevap seçenekleri de oldukça ilginç. ‘Aşağıdaki kimliklerden hangisi sizi en iyi tanımlar?’ sorusunun cevap seçenekleri ‘Müslüman, İnsan, Kürt, Türk, Arap, Laik, Sünni, Alevi, Hıristiyan, Musevi’ olarak sıralanıyor.

Sosyal medyadan anketin fotoğraflarını paylaşan öğrenciler fişlendiklerini ileri sürerken, Afyon Kocatepe Üniversitesi ise ankettin sadece sosyoloji bölümünde yüksek lisans yapan öğrencilere uygulandığını ve fotoğrafların fotomontaj olduğunu öne sürdü.

‘ANKETLER FOTOMONTAJ’
Üniversitenin öğrencileri fişlediği iddiaları asılsız olduğunu savunan üniversitenin açıklaması şöyle:

04.09.2013 akşamından itibaren üniversitemiz hakkında ‘AKÜ’de fişleme gibi anket’ ve benzeri başlıklarla bir asılsız haberin öncelikle sosyal medyada, daha sonra çeşitli internet sitelerinde yer aldığı görülmektedir. Öğrenci bilgi sisteminde yer alan bir anket gibi gösterilmeye çalışılan görüntüler, fotomontajla art niyetli kişiler tarafından oluşturulmuştur. Bu ise, kayıt döneminde öğrencilerde olumsuz bir intiba meydana getirmeyi amaçlayan kötü niyetli bir kampanyanın ürünüdür. Anket çalışması, Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Osman Konuk yönetiminde yapılmakta olan “Sosyal medyanın siyasal toplumsallaşmaya etkileri: Üniversite öğrencileri örneği’’ adlı doktora tezinin veri toplama aracı olarak uygulanmaktadır .


  http://www.radikal.com.tr/114940811494085

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - k-a-o-s

  ben demiştim,Afyon pilot şehir kardeşim,her ay yeni bir olayla şaşırtmıyor bile bizi...

  ÜNİVERSİTE'YE BAK - m.rozbilen

  Anketteki sorular bir bilim ilim yuvasına yakışmıyor.Bu sorular iyi niyet taşımıyor.Kimin ne olduğu seni ne ilgilendirir ey adı üniversite olan? Bir de polis'e kara çalıyoruz.Fişleme nasıl oluyormuş polis görüp öğrensin.

  ARTIK BUNU AŞIN - pispor

  kürt kürt olduğunu arap arap olduğunu homoseksüel homo olduğunu korkmadan utanmadan söylediğinde bu ülke demokratikleşmiş insan haklarına saygılı dünyada sayılı ülkeler arsında yer alacaktır

  Doğruysa - anaximenes

  kimlik tanımı bölümüne bir seçenek daha eklenebilirdi: "Burayı üniversite sanıp geldiğim için kendimi öküz olarak daha iyi tanımlıyorum" diye. Ayrıca direksiyonu toplayalım derken "herkese değil valla, sadece sosyoloji yüksek lisans öğrencilerine" açıklaması da niyete dair ipuçları veriyor..

  Hepimiz İnsanız diyebilmek! - amaurot

  Kendini "insan" olarak tanımlayacak gençlerin bolluğundan kuşkunuz olmasın! İnsanlığa, insaniyete, insana önem verdiğini bu dijital kuşak bu köhne zihniyete öğretecek, aşılayacak ve onların ayrımcılıktan beslenen esaretinin zincirlerini de kıracak evelallah!