'Koç'lar yuvaya döndü...

'Koç'lar yuvaya döndü...
'Koç'lar yuvaya döndü...
Koç Üniversitesi'nde nöbet sonlandı: İşten çıkarılanlar yeni taşeronda pazartesi işbaşı yapacak. Yönetim, kağıda dökmese de olası taşeron değişikliği için 'iş güvencesi' taahhüdünde bulundu
Haber: ELİF İNCE / Arşivi

Koç Üniversitesi’nde taşeron firma değişikliği dolayısıyla işten çıkartılan 161 işçi için öğretim üyeleri ve öğrencilerin de desteğiyle bir haftadır devam eden nöbet sona erdi.  Üniversite, anlaştığı iki yeni taşeron firmayı (Eurest ve Mavi Yaka İnsan Kaynakları) okulda çalışmaya devam etmek isteyen bütün işçileri ücret ve sosyal haklarını koruyarak işe almakla yükümlü tuttu. İşçiler cuma gününe kadar yeni taşeron firmalara başvurabilecek ve pazartesi işbaşı yapacaklar.


Nöbetin sonlandığını duyuran öğrenciler, “Pazartesi günü işçi abilerimiz, ablalarımızı yıllarını verdikleri bu kampüste çiçeklerle karşılayacağız ve gelişlerini halaylarla kutlayacağız” dedi.


İŞ GÜVENCESİ YOK, TAŞERON DENETLEME KURULU VAR
İşçi, öğrenci ve öğretim üyesi temsilcilerinden oluşan komisyon, avukatlarla birlikte çalışarak 22 maddelik bir talep listesi oluşturmuştu. Bu maddeler arasında belki de en önemlisi işçilerin olası bir taşeron değişikliğinde tekrardan işten atılmayacaklarını temin ediyordu. Geçtiğimiz pazar uzun müzakereler sonucunda yönetim bu maddelerden 19’unu kabul ettiğini bildirdi. İş güvencesi de bunlar arasındaydı. Nöbet tutulan kapıda halaylar başladı, sabaha imzalar atılır atılmaz nöbetin sonlanacağı anonslandı.


Yönetim bir sonraki gün çark etti. Öğrencilerden Büşra Ferligül, okulun saat 17’ye kadar hiçbir görüşme taleplerine cevap vermediğini, sonra karşılarına üzerinde uzlaşılmamış üç ayrı taahütname ile çıktığını anlattı. Okulun hazırladığı bu taahütnamede ‘iş güvencesi’ ile ilgili madde yok olmuş, iki yeni taşeron firma için hazırlanan taahütnamelere kaydırılmıştı. Yani okul, iş güvencesi ile ilgili sorumluluğu üstlenmeyi kabul etmiyordu. Bunun yanında önceki akşam üzerinde anlaşılan bazı diğer maddeler de yeni taahütnamelerde gözükmüyordu.


Okulun kapısında soğuk hava , yağmur ve bozuk morallere rağmen nöbete devam edildi. Öğrencilerin anlatımına göre bir süre sonra Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı kapıya indi, yönetimin olası bir taşeron değişikliğinde işçilerin atılmayacağını temin ettiğini, bunu teknik sebeplerden dolayı taahütnameye yazamayacaklarını fakat 200 öğretim üyesinin bu olayın garantörü olacağını söyledi. Bunun üzerine bir toplantı yapıldı, işçiler oy çokluğuyla taahütnameyi bu haliyle imzalayarak nöbeti sonlandırmaya karar verdi.


Ferligül, “Bu bir ilk adım oldu, işçiler bu kazanımların önemli olduğunu düşündüler. Mücadeleye Taşeron Denetleme Kurulu’yla içeride ve farklı şekillerde devam etmeye karar verdiler. Okulun diğer bileşenleri için de mücadele içeride devam edecek, artık taşeron sisteminin yarattığı sorunlara dair bilincimiz çok daha yüksek” dedi.


GÖZLER ‘TAŞERON İZLEME KURULU’NDA

Koç Üniversitesi’nin taahütnameyle kabul ettiği maddeler arasında, “Öğrenci, akademisyen ve işçi temsilcilerinden bir Taşeron İzleme Kurulu oluşturularak işçilerin koşulları ile ilgili şikayetlerinin değerlendirilmesi”, “İş yükünün gözden geçirilerek azaltılması için çaba sarfedilmesi” gibi birçok kazanım var. Üniversitenin yeni taşeron firmalar için hazırladığı sözleşmede de "Parmak izi, retina taraması gibi yöntemlere BM Küresel İlkeler Sözleşmesi'ne uygun alternatifler oluşturulması",
“İşçilerin istirahat saatlerinde dinlenebilecekleri yerler oluşturulması” gibi maddeler var.


Taşeron İzleme Kurulu’nun kurulması ve protokolünün hazırlanması için çalışmalar önümüzdeki günlerde başlayacak.