Koç'ta taşeron kaldı ama 'izleme kurulu' doğdu

Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

Koç Üniversitesi’nde taşeron firma değişikliği gerekçesiyle işten çıkarılan 161 işçi, 1 haftalık çadırlı nöbetin sonunda geri dönüyor. Üniversite, anlaştığı iki yeni taşeron firmayı (Eurest ve Mavi Yaka İnsan Kaynakları) okulda çalışmaya devam etmek isteyen bütün işçileri ‘var olan ücret ve sosyal haklarını koruyarak’ işe almakla yükümlü tuttu.
İşçilerin oyçokluğuyla aldığı karar doğrultusunda nöbetin sonlandığını duyuran öğrenciler, “Pazartesi günü işçi abilerimiz, ablalarımızı yıllarını verdikleri bu kampüste çiçeklerle karşılayacağız” dedi.
ISS firmasının çalışanı olarak üniversitede çalışan işçilere, geçen hafta servisleri durdurularak ‘sözleşmenin bittiği, artık Koç’ta çalışmayacakları’ beyan edilmişti. Bunun üzerine 400 kadar öğrenci, akademisyen ve işçi, üniversite kapısında çadırlı nöbete başlamıştı. Nöbet boyunca okulun temizliğini yapan öğrenciler, akademisyenler ve işçilerin oluşturduğu komisyon, avukatlarla birlikte 22 maddelik bir talep listesi oluşturdu. Öğrencilerin anlatımına göre listedeki en önemli maddelerden işten atılmama garantisi, ‘sözlü’ olarak verildi. Üniversitenin kabul ettiği maddeler arasında öğrenci, akademisyen ve işçi temsilcilerinden bir Taşeron İzleme Kurulu oluşturulması, iş yükünün gözden geçirilmesi gibi kazanımlar yer aldı.


  ETİKETLER:

  taşeron

  ,

  Mavi

  ,

  Öğrenci

  ,

  ,

  sosyal

  ,

  firma