Koç'tan hayat değiştiren burs

Koç'tan hayat değiştiren burs
Koç'tan hayat değiştiren burs
Koç Üniversitesi, 'Anadolu Bursiyerleri Programı' ile burs kazanamayan ancak başarılı gençlerin Koç'ta okumasına imkân sağlıyor.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN - umay.aktas@radikal.com.tr / Arşivi

Koç Üniversitesi, iki yıl önce tam burslu bölümlere puanı yetmeyen ama başarı sıralamasında ilk 10 bin içinde olan Anadolu ’daki gençlerin de üniversitenin imkânlarıyla buluşması için ‘Anadolu Bursiyerleri Programı’nı başlattı. Program ile Anadolu’nun çeşitli kentlerinde okuyan, başarılı ancak ekonomik nedenlerle donanımlı eğitim kurumlarında okuma fırsatı bulamayan gençlere Koç Üniversitesi’nin kapıları açılıyor. Proje kapsamında İzmir ’den Batman’a, Artvin’den Van’a Türkiye ’yi karış karış gezen Koç Üniversitesi, okullardaki başarılı öğrencilere ulaşıyor. Tam burslu bölümlerine puanları yetmeyen öğrenciler parasız okuması için davet ediyor. Sonra da rektör dahil üniversite yetkilileri firmaları gezerek oların 5 yıl boyunca burs vermeleri için destek istiyor. Bugüne kadar 14’ü Koç Holding şirketi olmak üzere 48 firma bağışçı oldu. İki yılda 58 maddi imkânı olmayan öğrenci Koç Üniversitesi’ne kazandırıldı. Bu yıl 100 öğrencinin alınması hedefleniyor.
Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan, “Programa yapılan yüzlerce başvuru ülkemizde eğitimde fırsat eşitliğine duyulan ihtiyacı gözler önüne seriyor” şeklinde konuştu.

Doktora eğitimi de ücretsiz

Koç Üniversitesi, Anadolu üniversitelerinden doktora öğrencisi bulmak için de çalışma yapıyor. Doktora eğitimi için fon ayıran üniversite, devlet üniversitesi rektörlerine mektup yazdı. Anadolu’daki üniversitelerden gelenleri öğretim üyesi olarak yetiştirmek isteyen Koç Üniversitesi, bu yıl yüksek lisans hazırlık kursu açıyor. Başvuru yapanlara doktora öncesi bir yıl dil eğitimi verilecek. Başvuranlar ücretsiz doktora yapacak.